Szczegóły aktualności:

Finansowe wsparcie dla lubuskich uczelni

Marzena Toczek | Biuro w Gorzowie Wlkp. | 14-06-2018

700 tys. zł – trafi do dwóch lubuskich uczelni: Akademii im. Jakuba z Paradyża oraz Wydziału Zamiejscowego Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na badania, wsparcie funkcjonowania nowych kierunków oraz kadrę. – Te działania wpisują się w kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego, które przyjął zarząd województwa. Zostały one wyznaczone na podstawie rzetelnej diagnozy. Mają nam pomóc zatrzymać młodych w regionie – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. 

Kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego to dokument opracowany przez zespół, w skład którego weszli także przedstawiciele lubuskich uczelni. Zostanie on poddany konsultacjom. Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się 2 lipca na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jak podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, dokument ma zracjonalizować oraz określić kierunki wsparcia dla lubuskich uczelni. – Wspierając powstawanie nowych kierunków chcemy wiedzieć, że są to dobrze wydane pieniądze, że takie jest właśnie oczekiwanie młodych Lubuszan – wyjaśnia. Strategia pozwoli także uczelniom na długofalowe plany.

Przykładem dobrze zainwestowanych pieniędzy jest kierunek lekarski.  Obecnie studiuje tam  300 studentów. Trwa kolejny nabór już na czwarty rok.  - Ponadto, 62 studentów z całej Polski wyraziło wolę pracy w regionie lubuskim, w naszych szpitalach. Każda forma wsparcia, która pozwoli zmotywować młodych ludzi i wykorzystać ten potencjał intelektualny dla regionu, jest nam bardzo potrzebna. Jak wynika z diagnozy, mamy największy spadek liczby studentów w Polsce, ale nie tylko z powodu zmian demograficznych, ale również z powodu zmian reformy o szkolnictwie wyższym, która może być zabójcza dla małych uczelni. Skierowaliśmy już swoje uwagi do rządu, bo uczelnie regionalne są motorem rozwoju. Mam nadzieję, że zostaną one uwzględnione. Jesteśmy bardzo mocno zainteresowani wspieraniem rozwoju uczelni, nie tylko w zakresie infrastruktury, ale też tworzenia nowych kierunków, na których młodzi ludzie chcą studiować – wyjaśnia E. Polak.

Jedną z form pomocy są właśnie dotacje dla dwóch lubuskich uczelni: gorzowskiej Akademii im. Jakuba z Paradyża oraz Wydziału Zamiejscowego Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp. - Bez pomocy samorządu województwa nie wybudowalibyśmy laboratoriów dla kierunków technicznych na bardzo wysokim poziomie. Potrzebujemy środków na rozwój badań w zakresie nanotechnologii i nanobiologii oraz innych kierunków – mówi prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska – Rektor Akademii im. Jakuba z Paradyża, do której trafi 500 tys. zł. 200 tys. otrzymała AWF. - Będziemy w zasadzie rozwijali istniejące kierunki. Myślimy też o kolejnych nowych kierunkach np. o pielęgniarstwie. Te środki, które uzyskaliśmy przeznaczymy na wsparcie minimum kadrowego – wyjaśnił prof. Dariusz Wieliński, rektor uczelni.

Oprócz wspierania konkretnych kierunków kształcenia samorząd województwa jest także partnerem wielu projektach unijnych, np. budowy Parku Technologii Kosmicznych.  Wsparcie samorządu to także stypendia naukowe. - Od tego roku mamy stypendia naukowe nie tylko dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ale także dla wybitnie uzdolnionych studentów – wyjaśnia marszałek Polak.

- 100 tys. zł mamy przeznaczone dla studentów pierwszego roku, bo oni są wyłączeniu z automatu ze wsparcia. W związku z tym zarząd województwa przyznał dla stypendia motywujące oraz przedsiębiorcze dla studentów, którzy na trzecim roku studiów technicznych chcą założyć swoją działalność. Jest to kwota 5 tys. zł, czyli minimalny wkład własny, żeby założyć spółkę z o.o. – wyjaśnia Łukasz Porycki, dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej UMWL.

Zobacz: wsparcie samorządu województwa dla gorzowskich uczelni wyższych

 

Galeria zdjęć

Wsparcie dla uczelni wyższych w województwie lubuskim

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!