Szczegóły aktualności:

Dzień Otwartych Farm - Gospodarstwo Qzko

Małgorzata Tramś-Zielińska | Fundusze unijne | 18-06-2018

Pierwszy wyjazd w ramach Dni Otwartych Farm za nami. 16 czerwca Gospodarstwo Qzko przywitało fantastyczną atmosferą i ogromem atrakcji. Gości powitał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Następnie odbyła się prezentacja serów z gospodarstwa (białych, kremowych, pleśniowych).

Krótka historia Qzko dała początek warsztatom serowarskim. Każdy uczestnik mógł przygotować swój własny ser, dowiedzieć się jak wygląda proces jego produkcji. Kolejną atrakcją było karmienie zwierząt, a dokładniej przyjaznych kózek, które chętnie garnęły się do wszystkich. Dzieci mogły dotknąć zwierzaków, pogłaskać je i uraczyć chlebem.

Czekając, aż zrobione serki dojrzeją, uczestnicy udali się do ruin pobliskiego zamku Carolath by posłuchać o dziedzictwie historycznym i kulturowym Siedliska. Po powrocie przyszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek. Dzięki Salcum Fixum, uczestnicy mogli spróbować naturalnych wyrobów regionalnych, kiełbasy bez sztucznych dodatków, bez chemii i peklowania. Odbył się także konkurs dla dzieci. Każdy miał ulepić z plasteliny to, co zobaczył w gospodarstwie. W konkursie nie było przegranych, każda praca została nagrodzona.

Na koniec spotkania odbyły się warsztaty mydlarskie. Z mleka koziego wykonano mydełka - ekologiczne, naturalne. Każdy wyjechał ze swoim własnym mydlarskim upominkiem.

Galeria zdjęć

Dzień Otwartych Farm - Gospodarstwo Qzko

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!