Szczegóły aktualności:

Lubuskie ma swoje „Everesty”

Michał Iwanowski | Wydarzenia | 24-06-2018

Wręczenie Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Lubuskiego oraz nagród dla laureatów tegorocznej edycji Konkursu Dziennikarskiego im. Edwarda Mincera „Samorząd Lubuski w Mediach 2018” – to główne punktu uroczystej sesji Sejmiku Woj. Lubuskiego, która odbyła się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze. Nagrody wręczyła marszałek Elżbieta Anna Polak, która podsumowała też 20 lat lubuskiej historii. – Każdy ma swój Everest, a moim Everestem jest samorząd – mówiła.

- To już 20 lat piszemy naszą lubuską historię – powiedziała marszałek. - Przed chwilą miałam okazję posłuchać Krzysztofa Wielickiego, znanego himalaistę w namiocie National Geographic podczas święta naszego regionu. Powiedział słowa, które do nas, Lubuszan, bardzo pasują:  jak się tak bardzo chce, to się wchodzi, bo każdy ma swój Everest. Mój Everest to samorząd. Należę do pokolenia „transformersów” i tworzę go od samego początku. Dzisiaj jest dobry czas, żeby powiedzieć jakie szczyty zdobyliśmy, a deficyty i porażki przemilczymy. Trzeba zawsze mierzyć jeszcze wyżej. To też powiedział Krzysztof Wielicki, bo tylko wtedy zdobywa się szczyty. Nam wszystkim zależy, żeby region lubuski rozwijał się jeszcze lepiej, niż przez ostatnie 20 lat.

Do sukcesów marszałek zaliczyła przede wszystkim ochronę zdrowia. - Zadbaliśmy o infrastrukturę, oddłużyliśmy najbardziej w Polsce zadłużony szpital w Gorzowie Wlkp., dzisiaj jest to spółka, która od pięciu lat doskonale sobie radzi. Budujemy w Gorzowie radioterapię. W Zielonej Górze powstał szpital uniwersytecki i kierunek lekarski, budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Dbamy o poprawę dostępności do leczenia i o to, by były tutaj oddziały wysokospecjalistyczne – powiedziała.

Podkreśliła jednak, że chcemy realizować potrzeby i marzenia mieszkańców nie tylko w ochronie zdrowia. - Naszym najważniejszym priorytetem w regionie jest niewątpliwie poprawa dostępności transportowej i teleinformatycznej. Trzeba przyznać, że zdobyliśmy ten szczyt. Powstała autostrada A2, A4, trasa S3, środkowoeuropejski korytarz transportowy, poprawiamy infrastrukturę naszych dróg regionalnych, a mamy ich aż 1.500 km. Rozwijamy port lotniczy i mamy chyba najlepszą dostępność transportową w Polsce. Przed nami budowa mostu na Odrze w Milsku. I tu mam dobrą wiadomość: dostaliśmy długo oczekiwaną decyzję dotyczącą wysokości wody żeglownej na 5,25 m, a nie 7 m. Projektu mostu nie musimy więc zmieniać i nie musimy dokładać dodatkowych pieniędzy. Zaczynamy budowę mostu, który czekał na to wiele lat. Udało się wpisać do Kontraktu Terytorialnego budowę mostu w Kostrzynie i Krośnie Odrz. – dodała.

Co jeszcze udało się przez te 20 lat zrobić? - Zbudować cztery porty rzeczne i 10 przystani na Odrze – mówiła marszałek. -  Chcemy przywrócić znaczenie Odry w regionie i w całej Polsce Zachodniej. Bo przecież my, Lubuszanie, jesteśmy spadkobiercami cywilizacji Odry – podkreśliła marszałek. - Gdy mówimy o dostępności teleinformatycznej, to musimy przypomnieć projekt budowy sieci światłowodowej. W regionie powstało 1.500 km linii światłowodowych, dzięki środkom unijnym. I dzisiaj możemy już budować tzw. „ostatnią milę” bezpośrednio do abonentów, ale już nie za swoje pieniądze, bo pieniądze wykłada rządowy Program Operacyjny Polska Cyfrowa. W ub. tygodniu w Skwierzynie został oddany jeden z tych projektów: 430 szkół w regionie otrzyma dostęp do szybkiego internetu z programu Polski Cyfrowej. Region Lubuski jest dziś na trzecim miejscu w Polsce pod względem wykorzystania środków z tego programu. To na pewno kolejny Everest. Ale także cała infrastruktura społeczna jest dla nas wszystkim niezwykle ważna, bo nie ma rozwoju gospodarczego bez kultury, bez pielęgnowania dziedzictwa kulturowego. Dlatego jesteśmy dzisiaj w odnowionej Sali Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Nasze biblioteki, teatry, muzea przeszły rewitalizację, a szkoły zawodowe przechodzą prawdziwą rewolucję, bo udało się przeznaczyć na nie 170 mln zł z naszych pieniędzy unijnych. Rezultaty wdrażania naszych programów unijnych zostały oceniane przez Komisję Europejską na 136 proc.

To wszystko przekłada się na efekty gospodarcze. - Dlatego mamy takie wskaźniki ekonomiczne, które stawiają nasz region w pierwszej lidze w Polsce. Warto było ponieść tak duże nakłady na innowacje, bo dzięki temu rozwija się gospodarka. Mamy drugie miejsce w Polsce, wg danych GUS, pod względem nakładów publicznych na projekty innowacyjne. Mamy najwyższy wskaźnik firm, które realizują projekty innowacyjne w zakresie rozwiązań logistycznych, organizacyjnych i marketingowych. To my, samorządowcy, tworzymy warunki do rozwoju. Po tych 20 latach chciałoby się powiedzieć: ja mam 20 lat, ty masz 20 lat, przed nami siódme niebo. Jak powiedział Krzysztof Wielicki, sięgajmy gwiazd. I park technologii kosmicznych też w regionie lubuskim na pewno zbudujemy! – zakończyła marszałek.

Podczas sesji wręczono Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego siedmiu zasłużonym. Są to: działaczka lokalna Zofia Kulikowska, malarka Alla Trofimenkowa-Hermann, przedsiębiorca z branży mięsnej Anna Małgorzata Zyguła, ekspert ekonomista Aleksander Kapustka, działacz kulturalny Tomasz Miechowicz oraz dwa działacze sportowi Kazimierz Milanowski i Marian Rzeźniewski.

Na sesji wręczono nagrody laureatom Konkursu Dziennikarskiego im Edwarda Mincera „Samorząd Lubuski w Mediach 208”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Lubuskich. W tym roku laureatami zostali:

Pierwsza Nagroda Konkursu:

Paulina Nodzyńska z Gazety Wyborczej za artykuł „W kolejce do naszej Leśnej Góry”

Druga Nagroda Konkursu:

Michał Szczęch z Gazety Regionalnej za artykuł „Droga polska”

Trzecia Nagroda Konkursu:

Leszek Kalinowski z Gazety Lubuskiej za artykuł „Burza wokół zdrowia, czyli drugi szpital lekiem na nasze problemy”.

Galeria zdjęć

Lubuskie ma swoje „Everesty”

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!