Szczegóły aktualności:

Analiza Strategii Energetyki

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 04-07-2018

Strategia Energetyki Województwa Lubuskiego wraz z prognozą rozwoju sektora energetycznego do 2030 roku – nad analizą tego dokumentu pochylono się dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim. Główne wnioski wynikające z dokumentu przedstawili: członek zarządu Alicja Makarska i dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Sławomir Kotylak. Realizacja planu ma m.in. zabezpieczyć nasz region w dostawy energii w przypadku groźnych zdarzeń losowych, np. wichur.

- Orkan, który nawiedził Zieloną Górę wyraźnie pokazał, że musimy zadać o energetyczne zabezpieczanie południowej części województwa lubuskiego. Działania zawarte w naszej strategii, sięgają jednak dalej, dotyczącą bowiem zabezpieczenia całego regionu. Wszystko po to, aby w przyszłości takie sytuacje się nie zdarzały – tłumaczył Sławomir Kotylak.


Obszar energetyczny to dziedzina, w której zachodzą dynamiczne zmiany. Stąd właśnie decyzja o przygotowaniu analizy.  Przygotowując dokument zbadano obecny stan energetyki w województwie lubuskim oraz wskazano kluczowe działania, które dodatkowo powinny znaleźć się w strategii rozwoju do 2030 r.
Analiza obecnej strategii energetyki zaowocowała 6 kluczowymi zapisami. Mowa tu np. o konieczności rozwoju sieci elektroenergetycznych najwyższych napięć, a szczególnie wzmocnienie w tym zakresie południowej części województwa lubuskiego. Do głównych wniosków należy zaliczyć też skupienie się na temacie kompleksu energetycznego Gubin-Brody, jako inwestycji, która znacząco wpłynie  na układ wyższych sieci w regionie oraz kwestii budowy nowego połączenia Polska-Niemcy. Autorzy dokumentu do istotnych spraw zaliczyli również m.in. walkę ze smogiem.


- Stale działamy na rzecz ochrony środowiska. Jako samorząd województwa np. zaopiniowaliśmy już kilkadziesiąt gminnych programów dotyczących niskiej emisji. Przygotowujemy też wszystkie niezbędne dokumenty, tak aby przyśpieszyć walkę ze smogiem – mówiła członek zarządu Alicja Makarska


Wszystkie zapisy strategii zostały dostosowane do zmieniających się uwarunkowań prawnych i organizacyjnych.  Wskazane działania umożliwią wsparcie w zakresie przeprowadzenia najważniejszych zamierzeń inwestycyjnych dotyczących energetyki w województwie lubuskim.

Galeria zdjęć

Analiza Strategii Energetyki Województwa Lubuskiego

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!