Szczegóły aktualności:

Piknik Zdrowia w najpiękniejszej wsi lubuskiej!

Łukasz Chybiński | Zdrowie | 22-07-2018
Piknik Zdrowia w najpiękniejszej wsi lubuskiej! fot. Krzysztof Kubasiewicz

Pikniki Zdrowia promują projekt „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom”. Tym razem popularne miasteczko medyczne, zawitało do Jemiołowa. W tej malowniczej wsi nie ma szpitala, ani nawet przychodni, ale dzięki piknikowi mieszkańcy skorzystali z bezpłatnych porad lekarzy. – Promujemy zdrowy styl życia, zachęcamy do aktywności, a przede wszystkim podpowiadamy jak walczyć z nowotworami. Nasze zdrowie, to nasza sprawa – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Niewielki Jemiołów zyskał sławę jako Najpiękniejsza Wieś Lubuska. Mało tego, dzięki Piknikowi Zdrowia i Profilaktyki malowniczy Jemiołów stał się najzdrowszym miejscem w województwie. Choć nie ma tam szpitala, ani nawet przychodni, to porady lekarskie były udzielane… pod chmurką. Wszystko za sprawą miasteczka medycznego, które niemal co weekend pojawia się w innej gminie. Najczęściej w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do specjalistycznych porad lekarskich jest utrudniony.

- Tu w Jemiołowie, mamy dostęp do lekarzy specjalistów z czterech lubuskich szpitali. Nie tylko mówimy o profilaktyce, jak widzicie my działamy skutecznie. Można się przebadać, zachęcam do tego, tak jak zachęcam do aktywności. Ruch to podstawa, w zdrowym ciele zdrowy duch – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.  

Pikniki Zdrowia i Profilaktyki to cykl imprez związanych z promocją projektu „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom”. Ten ambitny projekt dotyczy profilaktyki trzech nowotworów: piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Zadanie, którego liderem jest Województwo Lubuskie, będzie realizowane do 2020 roku. W ramach projektu przeprowadzane są m.in. darmowe badania kolonoskopowe, a pacjentom dojeżdżającym na badanie – zwraca się koszty dojazdu.

- Cały czas największa śmiertelność pacjentów jest spowodowana chorobami onkologicznymi, dlatego nasz program „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom” jest taki ważny. Właśnie dlatego tu jesteśmy. Jest z nami szpital z Zielonej Góry, który prowadzi program profilaktyki raka głowy i szyi. Można bezpłatnie zbadać się w tym zakresie. Mamy też dostęp do badań z zakresu profilaktyki raka jelita grubego. O tym mówi Departament Zdrowia. To jest nasz projekt własny - systemowy urzędu marszałkowskiego. Kosztuje sporo, bo aż 3,5 mln złotych. Ale chcemy, aby mieszkańcy tej części województwa lubuskiego również wiedzieli o tym, że bezpłatnie mogą się skonsultować ze specjalistami - przypomniała marszałek.

Wójt gminy Łagów, Czesław Kalbarczyk w swoim wystąpieniu podziękował marszałek Elżbiecie Annie Polak, za zorganizowanie miasteczka medycznego właśnie w Jemiołowie. – Pani marszałek po raz kolejny pokazała, że jest przychylna tej części regionu. Niedawno w Łagowie gościł Kongres Kobiet, a dzisiaj jesteśmy na Pikniku Zdrowia i Profilaktyki. Nie możemy też zapominać o finansowym wsparciu dla Lubuskiego Lata Filmowego oraz dofinansowaniu, które trafia do nas z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dziękujemy! – podkreślał wójt.

Sołtys Jemiołowa, Stanisław Mucha również nie krył zadowolenia z faktu, że Piknik Zdrowia i Profilaktyki odbył się w jego wsi. – Chociaż mówi się, że nasza wieś leży na końcu świata, to pani marszałek nas dostrzega. Dzięki temu koniec świata, też może być piękny – zaznaczył wójt.

W pikniku udział wzięła także poseł na Sejm RP Katarzyna Osos. – Dzisiaj ma być przede wszystkim przyjemnie i pożytecznie. Mamy się zrelaksować w rodzinnym gronie, ale też wykorzystać ten czas do przeprowadzenia profilaktycznych badań.  Zachęcam do tego. Wykorzystajmy szansę – akcentowała poseł.  

– Dobrze, że województwo organizuje takie wydarzenia. O pikniku dowidziałem się z internetu i musiałem tu przyjść, chcę sprawdzić, jak mogę skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. Tyle mówi się o nowotworach, że postanowiłem się zbadać – zaznaczył pan Michał, który na piknik przyszedł z całą rodziną.

W Jemiołowie porad i konsultacji udzielali lekarze ze szpitali: w Zielonej Górze (Szpital Uniwersytecki), Torzymiu (Lubuskie Centrum Pulmonologii), Świebodzinie (Lubuskie Centrum Ortopedii) i Nowego Dworku (Ośrodek dla Osób Uzależnionych).

- Na stoisku Lubuskiego Centrum Pulmonologii mieszkańcy mogą skorzystać z porad naszych lekarzy. Wykonujemy np. badanie pojemności płuc, ale realizujemy też wszystkie podstawowe badania – zachęcała do wizyty na stoisku prezes placówki, Katarzyna Lebiotkowska.   

Elżbieta Kozak, prezes szpitala w Świebodzinie zachęcała do konsultacji z fizjoterapeutami.  – Świebodzin słynie z ortopedii. Nasze centrum jest najlepsze w kraju, jeżeli chodzi o rehabilitację i ortopedię. Zapraszam do nas. Ja w Jemiołowie jestem pierwszy raz i już wiem skąd tytuł najpiękniejszej wsi w regonie – dodała.

- Ja badam się regularnie. Jestem w dobrej kondycji. Przyszłam tu dowiedzieć się jak ułożyć dietę dostosowaną do mojego stylu życia. Zmieniłam pracę, wracam trochę później do domu, mam mniej czasu na przygotowanie posiłków i trochę gorzej się odżywiam – przyznała pani Marta, przed spotkaniem z dietetykiem.

W Jemiołowie gościła także projektantka mody i ambasadorka województwa lubuskiego Ewa Minge, która aktywnie włącza się w promocję wydarzeń organizowanych przez marszałek Elżbietę Annę Polak. - Jestem obecna na piknikach i Kongresach Kobiet nie tylko dlatego, że jestem ambasadorką regionu. Ja wierzę w siłę tych wydarzeń, wierzę że mają sens. Wiem, że to co robi marszałek Elżbieta Anna Polak ma cel, a te działania są na to najlepszym dowodem. Wybrałam lubuskie, właśnie dlatego, że żyją tu ludzie z pasją, którzy potrafią działać. Jesteście moimi przyjaciółmi. Często podróżuję po świecie i bez względu na to czy jestem w Warszawie, Rzymie czy Paryżu, zawsze podkreślam, że jestem Lubuszanką - akcentowała Ewa Minge witając mieszkańców Jemiołowa. Wśród gości pojawił się również prof. Bogusław Liberadzki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.  

Hitem imprezy były lokalne występy artystyczne. Najmłodsi mieszkańcy wystąpili w spektaklu „Witaminowe wojsko”. Poza tym w programie znalazły się: Jemiołowski Kabaret Bez Nazwy, zespół taneczny OCH, występ akordeonistów. Tradycyjnie nie zabrakło też aktywności. Przygotowano m.in. marsz nordic walking, zarówno dla miłośników spacerów z kijami, jak i debiutantów. Przez całą imprezę można było skorzystać z porad z zakresu zdrowego stylu życia. Najmłodsi bezpłatnie korzystali z  dmuchanych zamków, a lokalne gospodarstwa prezentowały swoje wyroby spożywcze.

Galeria zdjęć

Piknik Zdrowia w Jemiołowie

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!