Szczegóły aktualności:

Lubuskie ma patent na kreatywność! (wideo)

Łukasz Chybiński | Wydarzenia | 03-08-2018
Lubuskie ma patent na kreatywność! (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

- Największym potencjałem naszego regionu są Lubuszanie. Mamy tutaj tygiel kulturowy, bo lubuskie to Stany Zjednoczone Polski! – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, otwierając konferencję promującą nasz region na Pol’and’Rock Festival. – Jurek Owsiak wybrał województwo lubuskie, bo my mamy patent na kreatywność, przekonacie się o tym w strefie Rowelove Lubuskie – dodała marszałek.

Materiał filmowy

Konferencja prasowa województwa lubuskiego na festiwalu w Kostrzynie nad Odrą to już tradycja. Lubskie wspólnie z ambasadorami regionu i zaproszonymi gośćmi promuje to co ma najlepszego. W poprzednich latach prezentowaliśmy zamki i pałace, których jest u nas ponad 250. Mocno akcentowaliśmy też hasło „Lubuskie Mazury”, bo na Ziemi Lubuskiej można doliczyć się ponad 500 jezior. W tym roku, na Pol’and’Rock Festival udowadniamy, że województwo kręci się na dwóch kółkach. W specjalnej strefie „Rowelove Lubuskie” m.in. zachęcamy do aktywności fizycznej i jazdy na rowerze.

 - Lubuskie ma 64 szklaki rowerowe. Mój syn Kuba przyjechał do Kostrzyna na rowerze. W tym upale zajęło mu to 4 godziny. Tacy właśnie jesteśmy, najbardziej aktywni fizycznie w Polsce i mamy to na piśmie. Takie badania przeprowadził Dziennik Gazeta Prawna. Dlatego u nas w lubuskiej strefie, zaparkujecie rower, lub pojeździcie na rowerach stacjonarnych. Lubuskie jest wyjątkowe, zaskakujące oraz inspirujące. O tym przekonacie się w naszej strefie! – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak  

Rowelove Lubuskie, to hasło przewodnie Lubuskiej Strefy. Dlaczego? Infrastruktura rowerowa w regionie rozwija się dynamicznie, Lubuszanie są najbardziej aktywni fizycznie w Polsce, a turystycznie i przyrodniczo lubuskie jest stworzone do tego, by przemierzać je na dwóch kółkach. Przekonywali o tym uczestnicy konferencji.

- Cieszę się, że mogę być tu już po raz drugi. Na festiwalu panuje świetna atmosfera. Lubuskie promuje infrastrukturę rowerową, którą ja oceniam bardzo pozytywnie. W regionie mamy gdzie pojeździć, tras przybywa nie tylko w Zielonej Górze. To wszystko jest bardzo ważne, szczególnie dla młodych. To naturalne, że najpierw masz pasję do rowerów, a później do motocykli. Ja właśnie tak zaczynałem swoją przygodę ze sportem – opowiadał dziennikarzom Patryk Dudek, ambasador woj. lubuskiego, indywidualny wicemistrz świata na żużlu.

O rowerowym potencjale lubuskiego mówił także Stanisław Leszczyński, zielonogórzanin, który w pięć miesięcy przejechał na rowerze Amerykę Południową. - Zacząłem trenować kolarstwo w 2002 roku i tak zostało. Zjeździłem Amerykę Południową na dwóch kółkach i widziałem wiele ciekawych miejsc, ale powiem szczerze, że nie ma lepszego miejsca do jazdy na rowerze niż województwo lubuskie. Malowniczy Łagów i okolice, czy Park Mużakowski, to tylko kilka szlaków, które polecam moim przyjaciołom, którzy w sezonie rowerowym przyjeżdżają do mnie z różnych zakątków świata. Są oczarowani! – zaznaczył Stanisław Leszczyński.

Lubuskie podczas konferencji podziękowało Jurkowi Owsiakowi za piękną akcję, jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.  - Dzisiaj występuje tu w roli malarza. Jestem ojcem rocznej córki, która przyszła na świat ciężko chora. Korzystaliśmy ze sprzętu medycznego ufundowanego przez WOŚP, pomagali nam profesjonaliści. Na Pol’and’Rock Festival przyjechałem podziękować Jurkowi  za to, że Orkiestra cały czas gra. Zorganizowałem tu plener malarski, a pejzaż festiwalu wystawię na licytację WOŚP – deklarował Cezary Bednarczyk, perkusista zespołu Las Melinas.

Uczestnicy, konferencji mieli również okazję spróbować jak smakuje lubuskie. Podczas spotkania prasowego swoje regionalne produkty zaprezentowali lubuscy producenci: firma Leks, Henryk Sondej, FishNet, Quzko, Salcum Fixum, Malinówka, Grażyna Dereń, Dorota Krzywda. Był też przepiękny, gigantyczny, bo ważący 10 kilogramów  tort okolicznościowy z logo Pol’and’Rock Festival.

Galeria zdjęć

Lubuskie ma patent na kreatywność

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!