Szczegóły aktualności:

Nie ma zgody na oszczędzanie na zdrowiu

Marzena Toczek | Wydarzenia | 06-08-2018

Marszałek Elżbieta Anna Polak oraz prezesi lubuskich szpitali w lipcu alarmowali o skutkach wprowadzenia nowych zasad finansowania ochrony zdrowia. Do dyskusji włączył się wojewoda lubuski, ale podniesione przez niego, a nie mające nic wspólnego z rzeczywistością argumenty zaskoczyły władze samorządowe. - Nie ma zgody na kreowanie takiej polityki finansowania szpitali. Nie widzę żadnego powodu, żeby rząd poprzez lubuski oddział NFZ oszczędzał na zdrowiu i życiu Lubuszan – mówi Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, sprawa dotyczy ograniczenia kontraktowania usług medycznych wskutek wprowadzenia ryczałtu dla szpitali będących w sieci. Lubuskie ma zakontraktowane za pierwsze półrocze 45% wartości kontraktów, podczas gdy pozostałe województwa znacznie więcej. To zdaniem marszałek wyraźnie pokazuje, że rząd oszczędza na zdrowiu i życiu mieszkańców regionu.

Marszałek o poziomie kontraktacji

ściągnij MP3

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreśla, że taka polityka finansowania ochrony zdrowia jest sprzeczna z polityką samorządu województwa, ze Strategią Ochrony Zdrowia, a także z tym, co mówi rząd. Reforma miała bowiem służyć zwiększeniu dostępności do świadczeń i skróceniu kolejek. Natomiast ta polityka przynosi odwrotny skutek.

Marszałek o środkach na ochronę zdrowia dla Lubskiego

ściągnij MP3

Elżbieta Anna Polak wyraziła także zaskoczenie krzywdzącymi i nieprawdziwymi opiniami wojewody lubuskiego w tej sprawie, który m.in. oskarża marszałka o wiele błędów, również przy wyborze prezesów spółek, którzy jego zdaniem nie są skuteczni. - Jeżeli chodzi o zarzut dot. błędnego zrządzania, to chciałbym poinformować, że w większości są to te same osoby od kilku lat i w poprzednim systemie finansowania osoby te potrafiły zbilansować nasze jednostki. Zatem nie chodzi o sposób zarządzania, ale jednak o sposób finansowania ochrony zdrowia – wyjaśnił Tomasz Wróblewski – dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia UMWL. Marszałek Polak dodała, że o dobrym zarządzaniu świadczy chociażby fakt, że lubuskie szpitale są najmniej zadłużone w Polsce.

Marszałek zaznaczyła także, że podniesiony przez samorząd oraz prezesów szpitali alarm przynosi skutki. – Dyrektor lubuskiego oddziału NFZ podjął rozmowy z dyrektorami szpitali. Dowiedzieliśmy się z mediów, że nadwykonania są płacone – wcześniej nie były, oraz że szpitale nie wykonały za ubiegły rok kontraktów, co jest hipokryzją, bo aneksy zostały podpisane pod koniec roku, więc nie było możliwości, żeby te świadczenia zwiększyć i wykonać. Nie chcemy żeby w tym roku, to co nie zostało zakontraktowanie spłynęło do szpitali w listopadzie i grudniu. Te pieniądze powinny być zakontraktowane w pierwszym półroczu – wyjaśnia E. Polak.

Zobacz prezentację: lubuskie szpitale w sieci

O sytuacji szpitali pisał także dziennik Rzeczpospolita:

Zapisz się do naszego newslettera!