Szczegóły aktualności:

Młodzi, kreatywni Lubuszanie (wideo)

Marzena Toczek | 100-lecie | 07-08-2018
Młodzi, kreatywni Lubuszanie (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

Milion złotych i 100 projektów na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli druga edycja Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych. Kolejny raz samorząd umożliwił młodym realizację własnych pomysłów i inicjatyw, tym razem z naciskiem na patriotyzm. - Chcemy włączyć młodych Lubuszan do życia społecznego, nie tylko w ramach budżetu na współdziałanie z organizacjami pozarządowymi. Mamy dla młodych coś ekstra  – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak. Kolejne umowy podpisano 7 sierpnia br.

Materiał filmowy

Lubuskie Niepodległościowe Inicjatywy Młodzieżowe to inicjatywa marszałek województwa Elżbiety Anny Polak. Jest to kontynuacja zeszłorocznego projektu na rzecz młodzieży w naszym regionie. – Młodzi Lubuszanie mają głowy pełne pomysłów. Przekonaliśmy się o tym w ubiegłym roku, kiedy to wpłynęło blisko 700 wniosków. Dlatego w tym roku, z uwagi na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wybraliśmy taki temat - inicjatywy niepodległościowe.  Również pojawiła się lawina pomysłów i eksplozja fantastycznych projektów – mówiła podczas uroczystości podpisania umów marszałek Elżbieta Anna Polak. - Projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jesteśmy w stałym kontakcie z organizacjami, a to kształtuje motyw współpracy samorządu z podmiotami, które działają na rzecz młodzieży. Cieszymy się, że kolejny rok jesteście z nami – dodała Dorota Matuszak, koordynatorka projektu.

Tym razem młodzieżowe organizacje pozarządowe oraz NGO działające na rzecz młodzieży mogły ubiegać się o dotację do 10 tys. zł. Środki wykorzystane w ramach konkursu to 837 934,00 zł reszta zostanie rozdysponowana na tzw. „małe granty” dla młodych. Najwięcej działań realizowanych będzie we wrześniu i listopadzie.

Zarząd województwa lubuskiego do dofinansowania rekomendował 90 projektów młodzieży i na rzecz młodzieży w województwie lubuskim. Projekty te mają za zadanie promować 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Działania są bardzo różnorodne (różnorodne warsztaty, filmy, publikacje, koncerty, biegi, zawody sportowe festyny). Obecnie realizatorzy projektów podpisują umowy.

Celem konkursu było włączenie młodzieży do aktywności – połączenie ich działania wraz z pobudzeniem uczuć i tradycji patriotycznych w tym wyjątkowym dla naszej Ojczyzny roku. Dodatkowo ważne jest promowanie otwartych i aktywnych postaw obywatelskich wśród młodych Lubuszan.

7 sierpnia, umowy na realizację swoich projektów podpisali:

Sulęciński klub sportowy – Sulęcin

 „Badminton4all” – „Wielopokoleniowy Lubuski Turniej Niepodległościowy”, kwota 9 400,00, projekt dotyczy organizacji szkoleń oraz turnieju niepodległościowego, około 70 uczestników.

Stowarzyszenie Fizyki SNAFI – ZG

„Młody Polak – naukowiec, konstruktor, odkrywca, kwota 10 000,00 zł, projekt naukowy „Moduł pomiarowy do badania wybranego zjawiska fizycznego w pracowni szkolnej”, dla uczniów liceum i zespołów szkól w ZG, projekty będą realizowane przez zespoły zadaniowe, uświadomienie, że uczniowie bazują na wiedzy wypracowanej przez naukowców pracujących w niepodległej RP

Chorągiew ZHP Ziemi Lubuskiej – ZG

„100 lat ideałów”, kwota: 8500,00 zł, projekt zakłada prowadzenie zajęć profilaktyczno-wychowawczych w 3 blokach tematycznych: Moja ojczyzna, Śladami historii, Wolności oddać nie umiem, warsztaty, wycieczka, gra miejska, można nawiązać, że podpisali już jedną umowę na świetny projekt – „Harcerstwo i Niepodległa” w ramach LNIM na geocatching – zabawę w poszukiwanie skarbów dot. niepodległej.

Stowarzyszenie Pogoń Skwierzyna

"Skwierzyńska młodzież dla Niepodległej" - realizacja od 15.07.2018 - 31.10.2018, bieg "Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego" - trasa 10 km - złożenie mapy, wzięcie udziału w quizach historycznych, w biegu weźmie 50 osób, organizacja turnieju - "Niepodległa od 100 lat" - rozegrany zostanie turniej Piłki Nożnej - młodzi zawodnicy z Gminy Skwierzyna i gminy Bledzew. - 60 zawodników, na konferencji dzieci mają super stroje i w nich wystąpią.

New Dance Przytoczna - pod Gorzowem

"Dla Niepodległej" realizacja od 09.07.2018 - 29.11.2018, zorganizowanie widowiska "DLA NIEPODLEGŁEJ" przez młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Przytocznej, zaprezentowanie jej będzie podczas Polsko- Niemieckiego i Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca listopad 2018, który odbywać się będzie w Przytocznej, Lubsku, Żarach, Babimoście oraz Sulechowie oraz w Skwierzynie.

- Chcemy udowodnić, że niepodległość można promować za pomocą nauk ścisłych, chcemy pokazać, że w lubuskiej młodzieży tkwi wielki potencjał. Chcemy pokazać, że wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju, żeby być kimś, realizować swoje pasje i żeby coś osiągnąć – mówił Waldemar Grabowski ze Stowarzyszenia Nauczycieli Fizyki SNAFI, jednego z beneficjentów.

Jak podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak, poprzez takie inicjatywy pokazujemy, że każdy sposób uczczenia tej niezwykle ważnej dla Polski rocznicy jest  dobry. - Właśnie o to chodzi, żeby niekonieczne świętować pod pomnikami, bo Polska jest wesoła, kolorowa i bez kompleksów – zakończyła.

Galeria zdjęć

Lubuskie Niepodległościowe Inicjatywy Młodzieżowe

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!