Szczegóły aktualności:

Lubuskie chce zmian w programie „Mosty dla regionów”

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 08-08-2018

W maju rząd ogłosił program „Mosty dla regionów”. Inwestycje, które zostaną wpisane na listę mogą liczyć na 80% dofinansowania. Z województwa lubuskiego wskazano dwie lokalizacje przepraw: przez Wartę w Przytocznej i Odrę w Pomorsku. Samorząd województwa kwestionuje jednak zasadność budowy pierwszego mostu wskazując, że zadaniem o wyższym priorytecie jest stworzenie przeprawy przez Odrę w Połęcku. – Jesteśmy zdziwieni, że rząd nie konsultuje z nami planów, przecież to samorząd województwa wie najlepiej, czego potrzeba regionowi – mówi członek zarządu Alicja Makarska.

Członek zarządu Alicja Makarska o budowie mostu przez Wartę w miejscowości Przytoczna

ściągnij MP3

W okolicy proponowanego przez rząd mostu, istnieje już jedna wybudowana w 2017 r. przeprawa na Warcie w Skwierzynie (w odległości 20 km), a w obecnym roku ma zakończyć się budowa kolejnego mostu na Warcie w Międzychodzie (w odległości 13 km).

Negatywnie do propozycji zawartej w rządowym programie odniósł się także Zarząd Dróg Wojewódzkich. – Most na rzece Warcie nie spełnia aktualnych potrzeb. Jednym z założeń programu jest likwidacja przepraw promowych. W tamtym miejscu nie ma przeprawy.  Po stronie północnej rzeki nie ma ciągu naszej drogi wojewódzkiej – tłumaczy Paweł Tonder, dyrektor ZDW – Do tej inwestycji musielibyśmy jako województwo dołożyć. Zaplanować przebudowę dwóch odcinków dróg – dodaje.

Uwzględniając aktualne potrzeby Zarząd Województwa Lubuskiego zwróci się do rządu, by wprowadzić zmiany w programie „Mosty dla regionów”. Przekazane zostaną dwie propozycje. Pierwszy wariant dotyczy zamiany w wykazie mostu w Przytocznej na most na rzece Odrze w Połęcku (powiat krośnieński).  Drugi wariant zakłada dodanie do rządowej listy jeszcze jednego mostu, czyli właśnie wspomnianej przeprawy w Połęcku. Dodajmy, że od grudnia 2017 r. trwają już prace projektowe związane z tą inwestycją.

Dyrektor ZDW Paweł Tonder o zasadności budowy mostu w miejscowości Połęcko

ściągnij MP3

Pierwszy nabór w programie „Mosty dla regionów” ruszy w sierpniu. Na realizację programu, w którym znalazło się 21 priorytetowych i rekomendowanych propozycji, rząd przeznaczy 2,3 mld zł. W ramach projektu samorządy mogą liczyć na dofinansowanie 80% wartości inwestycji.

Galeria zdjęć

Lubuskie postulaty do rządowego programu.

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!