Szczegóły aktualności:

Lubuskie Święto Plonów (wideo)

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 09-09-2018
Lubuskie Święto Plonów (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

W Babimoście odbyły się wojewódzkie dożynki. To piękny obrzęd ludowy, z kolorowym korowodem wieńców, smakowaniem bochnów chleba i produktów regionalnych. - Jesteśmy tutaj dzisiaj razem, żeby podziękować Wam drodzy rolnicy i waszym rolniczym rodzinom za  wielki trud, za wasze spracowane ręce, za waszą zaradność i pracowitość, za to, że pomimo przeciwności natury  nie zabraknie na naszych lubuskich stołach chleba - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

Uroczystość rozpoczęła msza święta dziękczynna za tegoroczne plony w intencji lubuskich rolników. Następnie ulicami miasta przeszedł barwny korowód dożynkowy, który pokazał potencjał lubuskiego rolnictwa oraz bogactwo kulturowe lubuskiej wsi.

Podczas swojego wystąpienia marszałek Elżbieta Anna Polak dziękowała  lubuskim rolnikom za ich ciężką pracę, dzięki której na stołach nie zabrakło chleba. Podkreślała, że lubuska wieś to prawdziwe bogactwo. - Nasza lubuska wieś, to nie tylko spichlerz zbóż i zdrowej żywności. Przecież w regionie lubuskim jesteśmy też producentem ziemniaka, pomidora, szparaga, truskawki, indyka, sandacza, ale nasza lubuska wieś to przede wszystkim spichlerz dziedzictwa kultury i tradycji - podkreślała. Marszałek mówiła także o wsparciu samorządu dla lubuskiej wsi. - Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości samorząd wojewódzki wspierał przepiękne inicjatywy, które wypływały właśnie z obszarów wiejskich. Wpłynęło do nas kilkaset projektów. Samorząd wojewódzki utworzył także budżet dla młodzieży, żeby młodzi poczuli się gospodarzami tej naszej pięknej, lubuskiej ziemi. Drodzy rolnicy, samorząd województwa jest sprawdzonym partnerem rolników i lubuskiej wsi. Niestety Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska, melioracje nie są już samorządowe. To już instytucje rządowe. Jednak samorząd wojewódzki postanowił utworzyć Centrum Produktów Rolniczych. Mam nadzieję, że na najbliższej sesji taka uchwała zostanie podjęta. Właśnie po to, żeby wspierać waszą produkcję, żeby zdobywać rynki nie tylko polskie, ale też europejskie i światowe. Chciałabym także zapewnić, że samorząd będzie kontynuował wsparcie powstawania żłobków, przedszkoli. Mamy też specjalny program dla seniorów. Musimy sprostać wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa. Dlatego w ramach funduszy unijnych tworzymy w każdej gminie dzienne domy pomocy dla osób starszych - zapewniła. 

Marszałek złożyła także życzenia lubuskim rolnikom oraz ich rodzinom. - Życzę Wam, żeby polski rolnik nie szukał rządu, gdy zmagamy się z klęską suszy. Życzę Wam, uzyskania prawa do obrotu własną ziemią, bo polskie rolnictwo ma przyszłość. Wszystko w Waszych rękach drodzy rolnicy!

Współgospodarzem wydarzenia był burmistrz Babimostu Bernard Radny. - Tak się składa, że w tym roku aura nie sprzyjała rolnictwu. W tym trudnym momencie dla ludzi, którzy pracują na ziemi, ale także dla tych, którzy konsumują produkty rolnictwa pokazaliśmy zintegrowane środowisko i jedność społeczną. Bo tutaj nie pracuje się dla polityki, tylko dla ludzi. Obraz lubuskiej wsi, który tu pokazaliśmy zawdzięczamy zaradności i pracowitości rolników - podkreślał.

Podczas Lubuskiego Święta Plonów rolnicy mieli możliwość zaprezentowania szerokiej gamy produktów regionalnych, barwnej kultury i tradycji, a także malowniczej turystyki wiejskiej. Był to także czas wspólnej zabawy. W programie znalazły się koncerty lokalnych zespołów i grup śpiewaczych oraz gwiazda wieczoru zespół Loka.  

Tradycyjnie podczas święta odbył się konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy, którego celem jest kultywowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz wzbogacenie ludowego charakteru tradycyjnego święta plonów, którego symbolem jest bochen chleba i wieniec dożynkowy. Lubuskie na arenie ogólnopolskiej reprezentować będzie wieniec wsi Krzemów, z powiatu Sulęcińskiego.

W ramach dożynek można było także odwiedzić stoiska informacyjne podmiotów i organizacji działających na rzecz rolnictwa oraz stoiska twórców ludowych i producentów żywności tradycyjnej.

Starostami tegorocznego lubuskiego święta plonów byli:  

Wioleta Kubik, lat 36, wraz z mężem Robertem prowadzą od 16 lat gospodarstwo rolne w miejscowości Klenica, gmina Bojadła. W 1995 roku pan Robert przejął gospodarstwo rolne po rodzicach, a od 2002 roku gospodarują wspólnie. Ogólna powierzchnia gruntów wynosi 150 ha. Specjalizacją gospodarstwa jest produkcja roślinna. Głównie uprawiane są zboża i rzepak. Dzięki pozyskiwanym środkom unijnym gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada nowoczesny park maszynowy. 

Pani Wioleta wspólnie z mężem wychowuje dwoje dzieci: 15-letniego Michała oraz 12-letnią Weronikę. Zajmuje się domem, ogrodem oraz częścią administracyjną gospodarstwa. W wolnych chwilach najchętniej spędza czas z rodziną lub czyta książki. Należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Klenicy. W przyszłości planuje powiększenie gospodarstwa o kolejne grunty.

oraz

Paweł Brychcy, lat 37, wraz z małżonką Andżeliką prowadzą  gospodarstwo rolne w miejscowości Podmokle Małe, gmina Babimost. Ogólna powierzchnia gruntów wynosi 85,30 ha, w tym las z zabudową 11,66 ha. Produkcja trzody chlewnej w cyklu zamkniętym: 26 loch,  sprzedaż to około 600 sztuk tuczników rocznie. W 2008 r. przejął gospodarstwo rolne po rodzicach o łącznej powierzchni 20 ha. Pan Paweł posiada wykształcenie wyższe zootechniczne, które zdobył na Akademii Rolniczej w Poznaniu.

Zbiór z upraw rzepaku, pszenicy ozimej, jęczmienia  ozimego , pszenżyta ozimego o łącznej pow. 30 ha przeznaczona jest na sprzedaż. Pozostały zbiór przeznaczony jest na paszę dla zwierząt. Zboże magazynowane jest w trzech BIN-ach po 80 ton.

Maszyny: 3 ciągniki o mocy od 30km-120km, ładowarka teleskopowa - najnowszy zakup, agregat uprawno-siewny, nowy rozrzutnik do obornika i wapna 12 tonowy oraz pozostały niezbędny sprzęt towarzyszący.

Rolnik dwukrotnie skorzystał ze środków unijnych na zakup maszyn. Pan Paweł posiada duże plany na przyszłość: budowa magazynu paszowego o pow. 470 m2. Zwiększenie powierzchni użytków rolnych o zakup lub dzierżawę gruntów. Modernizacja budynku chlewni poprzez polepszenie warunków bytowych zwierząt oraz zautomatyzowanie niektórych prac zmniejszających pracochłonność przy obsłudze zwierząt.

 

Regiony partnerskie na Lubuskim Święcie Plonów

Partnerzy Województwa Lubuskiego z: Kraju Libereckiego (Republika Czeska) i Prowincji Autonomicznej Wojwodiny (Republika Serbska) uczestniczyli w Dożynkach Wojewódzkich w Babimoście. Goście mieli okazję poznać bogactwo, kulturę i obyczaje lubuskiej wsi. Wzięli udział w barwnym korowodzie dożynkowym, obejrzeli najpiękniejsze wieńce i prezentacje zespołów śpiewaczych.

Delegacja Kraju Libereckiego (Republika Czeska):

Marek Pieter - Zastępca Hetmana (odpowiednik Wicemarszałka), Departament Transportu,

Květa Vinklátová - Członek Rady Regionu, centrum kultury, opieka nad zabytkami i turystyka

Delegacja z Prowincji Autonomicznej Wojwodiny (Republika Serbska), w składzie:

Vuk Radojevic - Sekretarz w Prowincjonalnym Sekretariacie Rolnictwa, Gospodarki Wodnej i Leśnictwa Prowincji Autonomicznej Wojwodiny,

Mladen Petkovic – asystent.

Ze strony niemieckiej wziął udział Jörg Vogelsänger – Minister Rozwoju Wsi, Środowiska i Rolnictwa Kraju Związkowego Brandenburgia. 

Galeria zdjęć

Dożynki 2018 w Babimoście

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!