Szczegóły aktualności:

RPO L-2020 – miliony do wzięcia (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 14-09-2018

Zarząd województwa ogłasza kolejne konkursy w ramach RPO Lubuskie 2020. Do wzięcia jest ponad 40 mln zł! - To są bardzo oczekiwane konkursy, które udało się wynegocjować z Komisją Europejską, na działania których nie było w programie – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Chodzi o walkę ze smogiem poprzez wymianę pieców, środki na utworzenie domów dziennego pobytu dla seniorów, utworzenie terenów inwestycyjnych oraz doposażenie służb ratunkowych.

Materiał filmowy

W lipcu br. w wyniku renegocjacji RPO – Lubuskie 2020, Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała zgłoszone do niego zmiany. Wobec tego możliwe stało się ogłoszenie kolejnych naborów. 30 sierpnia br. Zarząd Województwa Lubuskiego podjął decyzję o ogłoszeniu następujących konkursów:

- dla Poddziałania 1.3.1 Tereny inwestycyjne – projekty realizowane poza formułą ZIT, z terminem naboru wniosków od 22 do 29 października 2018 r., na kwotę 10 mln zł (W celu pobudzenia przedsiębiorczości dofinansowane będą inwestycje w zakresie uporządkowania i przygotowania terenów inwestycyjnych, polegające na wyposażeniu w niezbędną infrastrukturę techniczną).

- dla Działania 7.5 Usługi społeczne z terminem naboru wniosków od 26 października do 5 listopada 2018 r., na kwotę 10 mln zł (wsparcie skierowane do osób z różnych względów zagrożonych wykluczeniem społecznym m.in. osób z niepełnosprawnościami i osób niesamodzielnych, w tym starszych i dzieci, dot. m.in. rozwoju usług opiekuńczych, asystenckich, zdrowotnych, pomocy środowiskowej oraz dostępu do usług bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego, poradnictwa rodzinnego i psychologicznego).

- dla Działania 4.1 Przeciwdziałanie katastrofom naturalnym i ich skutkom, z terminem naboru wniosków od 19 do 30 października 2018 roku na kwotę 12,9 mln zł PLN (Efektem tych działań będzie lepiej wyszkolona i wyposażona kadra służb ratowniczych, skuteczniej przeprowadzane interwencje i bardziej bezpieczny region. Zwiększy się jakość i szybkość reagowania służb w sytuacjach zagrożenia). 

- dla Poddziałania 3.2.5 Efektywność energetyczna – wymiana źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych z terminem naboru wnioskówod 19 października 2018 roku do 18 stycznia 2019 roku na kwotę 9,2 mln zł (wsparcie ukierunkowane na wymianę pieców w gospodarstwach indywidualnych i domach jednorodzinnych)

- Wsparcie będzie obejmować wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych na paliwa stałe – wyjaśnił Marek Kamiński – dyrektor Departamentu Programów Regionalnych UMWL. Omówił także szczegóły konkursu ZOBACZ PREZENTACJĘ

- Te konkursy to kamienie milowe w realizacji zadań samorządu województwa i naszej strategii rozwoju – podkreśla marszałek Polak.

O szczegółach związanych z konkursami mówiła Sylwia Pędzińska – dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym UMWL. Podkreślała jednocześnie, że negocjacje z Komisją Europejską były bardzo trudne i bez wsparcia marszałek Elżbiety Anny Polak nie byłoby sukcesu.  - Musieliśmy przekonać KE, że zmieniła się sytuacja gospodarcza w regionie i to, co dotychczas zapisano w programie nie odpowiada rzeczywistości – wyjaśniła. Szczegóły na www.rpo.lubuskie.pl

Determinacji i sukcesu w negocjacjach marszałek Elżbiecie Annie Polak oraz jej pracownikom gratulował senator RP Waldemar Sługocki - Chciałbym pogratulować marszałek Elżbiecie Annie Polak, że jest liderem, że Lubuskie, jako pierwsze otworzyło negocjacje z Komisją Europejską skutecznie je przeprowadzając, a nie jest to łatwe. Więc jest to duży sukces. To wpisuje się w oczekiwania biorców środków. To pozakazuje, że potrafimy się komunikować, że prowadzona jest analiza i dostrzegane są problemy, które powinny być rozwiązywane w ramach wsparcia z Unii Europejskiej – wyjaśnił.

Galeria zdjęć

RPO Lubuskie 2020 - nowe nabory

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!