Szczegóły aktualności:

XX Lubuski Tydzień Seniora (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 08-10-2018

Ruszył XX – jubileuszowy Lubuski Tydzień Seniora. To czas, w którym najstarsi mieszkańcy regionu, nie tylko mogą wziąć udział w darmowych koncertach, wystawach i wykładach, ale także spróbować swoich sił podczas turniejów sportowych lub balów seniora. - Chcemy pokazać, że seniorzy są bardzo ważni w regionie lubuskim. Zapewniam, że myślimy o was ciepło i serdecznie nie tylko przez ten tydzień. Samorząd województwa zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo się starzejemy – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

Podczas uroczystości marszałek Elżbieta Anna Polak zapewniała seniorów o wsparciu samorządu województwa i zachęcała do aktywności. - Chciałbym zachęcić państwa do jeszcze większej aktywności, do włączenia społecznego do zadbania o siebie, bo przecież w regionie lubuskim, mamy doskonałe warunki. Stworzyliśmy je dla państwa. To są programy prozdrowotne, diagnostyczne i profilaktyczne np. Zdrowe Płuca Lubuszan. Teraz w październiku zachęcamy do badań mammograficznych, ale również prowadzimy akcję stop cukrzycy oraz program rehabilitacji. Warto skorzystać, bo najważniejsze, żeby senior był zdrowy – podkreślała.

Mówiła także o działaniach na rzecz seniorów, jakie podejmuje  samorząd województwa. - Bardzo mocno wspieramy inicjatywy senioralne. Specjalnie przygotowaliśmy program seniorzy on - life w ramach, którego chcemy finansować wasze inicjatywy oddolne, wasze pomysły, na to jak urządzić region lubuski. Chcemy to robić razem z wami. Dlatego w tym roku, już po raz trzeci obradował Sejmik Seniorów, gdzie państwo zgłaszacie swoje postulaty i wnioski. My was słuchamy i w konsekwencji zarząd województwa przyjął program współdziałania z osobami starszymi. Powołaliśmy także Lubuską Radę Seniorów z bardzo aktywną panią prezes Urszulą Chudak  - wyjaśniła marszałek.

Podczas uroczystości uhonorowani zostali pomysłodawcy obchodów Lubuskiego Tygodnia Seniora. Wykład pt. „Jakość życia seniora” wygłosiła  dr hab. Beata Trzop. Podczas uroczystości poznaliśmy także laureatów konkursu plastycznego pod hasłem „Województwo Lubuskie za 100 lat”. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli również reportaż pt. „20 lat minęło” oraz wysłuchali koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego.

Wydarzenie swoją obecnością zaszczyciła 100-letnia Lubuszanka, pani Eleonora. Jaki jest sposób na długowieczność? – Praca, praca i jeszcze raz uczciwa praca – mówiła nestorka. A marszałek Polak dodaje: - Najważniejsze jest podeście – uśmiech od rana do wieczora i aktywność fizyczna. Zapraszam do aktywnego udziału w wydarzeniach Tygodnia Seniora, ale też przez cały rok. Żeby nam się chciało, tak jak nam się nie chce.

Celem organizacji Lubuskiego Tygodnia Seniora jest zwrócenie uwagi na osoby starsze, w szczególności na promowanie aktywności seniorów w wielu dziedzinach życia publicznego oraz zintensyfikowanie działań na rzecz włączenia osób starszych do realizacji polityki senioralnej w naszym regionie.

Galeria zdjęć

XX Lubuski Tydzień Seniora rozpoczęty

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!