Szczegóły aktualności:

Promujemy się w stolicy UE

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 08-10-2018

Po promocji w Londynie, przyszła pora na działania w Brukseli, gdzie trwa Europejski Tydzień Regionów i Miast. To najważniejsze unijne wydarzenie dotyczące polityki regionalnej i spójności. Wydarzenie jest okazją do promocji naszego regionu i rozmów na najwyższym, unijnym szczeblu. Lubuskiej delegacji przewodniczą członkowie zarządu Alicja Makarska i Tadeusz Jędrzejczak.

Europejski Tydzień Regionów i Miast co roku przyciąga wielotysięczną publiczność m.in. przedstawicieli władz oraz europejskich samorządowców. Wydarzenie realizowane jest w formie warsztatów, seminariów i debat podczas których samorządowcy, eksperci, a także naukowcy dzielą się dobrymi praktykami oraz fachową wiedzą w dziedzinie rozwoju regionalnego. Spotkanie jest również pewnego rodzaju platformą komunikacji politycznej w sprawie rozwoju polityki spójności UE.

Lubuska delegacja promocyjne działania rozpoczęła od udziału w sesji otwierającej Europejski Tydzień Regionów i Miast 2018. W poniedziałkowym planie dnia znalazło się również miejsce na spotkanie z przedstawicielami naszego regionu partnerskiego w Serbii, czyli Wojwodiny.

Jeszcze bardziej intensywne będą kolejne dni. W tym czasie np. Województwo Lubuskie wspólnie z Województwem Dolnośląskim odpowiada za organizację seminarium „Przyszłość EWT: współpraca transgraniczna po 2020 roku”. Warsztaty dotyczą obecnego wyglądy programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i przyszłości programów transgranicznych, do których zalicza się Interreg. Seminarium zakończy się debatą z udziałem regionów przygranicznych z Polski i Niemiec.

W wyjazdowych planach nie zabrakło również miejsca na spotkania z unijnymi urzędnikami. Lubuska delegacja spotka się z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Najpierw zaplanowano rozmowy z Krzysztofem Kasprzykiem oraz Krzysztofem Wójcikiem z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej. Ich temat to rola uproszczeń w polityce spójności po 2020 roku. Pojawi się także kwestia zrównoważonej mobilność UE poruszona podczas spotkania z Piotrem Rapaczem z Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu.

Europejski Tydzień Regionów i Miast zakończy się 11 października.

Galeria zdjęć

Europejski Tydzień Regionów i Miast

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!