Szczegóły aktualności:

Lubuskie działa zgodnie z planem!

Marzena Toczek | Wydarzenia | 10-10-2018
Lubuskie działa zgodnie z planem! fot. Krzysztof Kubasiewicz

Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego to jeden z najważniejszych dokumentów, który wyznacza kierunki rozwoju regionu. W 2020 roku upływa „termin jej ważności”. Czas więc na nowelizację, ale też podsumowanie efektów realizacji dotychczasowych priorytetów. – Postanowiliśmy przystąpić do aktualizacji w związku ze zmieniającą się sytuacją społeczno-gospodarczą, ale też ze względu na nowe otwarcie polityki europejskiej – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuskie realizuje swój plan!

Obowiązująca Strategia Rozwoju Województwa Lubuskiego przyjęta została w 2012 roku. - Od tego czasu konsekwentnie wdrażaliśmy wizję naszego regionu. Mamy priorytety i się ich trzymamy – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak. Zaznaczyła jednocześnie, że przez te 6 lat Lubuskie odnotowało pozytywny wzrost wskaźników ekonomicznych: PKB, bezrobocie (spadek), import, eksport czy średnia płaca.

Lubuskie postawiło m.in. na poprawę dostępności transportowej i teleinformatycznej. Przez 10 lat zmodernizowano i wybudowano blisko 500 km dróg oraz 163 km linii kolejowych. Zakupiono także nowoczesny tabor kolejowy, a także przeprowadzono szereg inwestycji na lotnisku w Babimoście. – Ważna też była cyfryzacja. Wybudowaliśmy 1500 km autostrady światłowodowej, dzięki której obecnie realizowana jest ostatnia mila – wyjaśnia marszałek. Drugi priorytet, to region konkurencyjny i innowacyjny.  - Jesteśmy już konkurencyjni. W tym zakresie samorząd wspierał budowę parków naukowo-technologicznych. Wspieraliśmy także rozwój nowych kierunków kształcenia na naszych uczelniach, m.in. prawo, kierunek lekarski, dietetyka. Postawiliśmy także na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Uznaliśmy, że siłą naszego regionu są duże ośrodki, dlatego zwiększyliśmy dwukrotnie środki w tym obszarze, po to żeby stolice ciągnęły słabszych i promieniowały na rozwój podregionów. Dużym sukcesem jest też utworzenie "małych zitów", które niestety nie wszędzie powstały nad czym ubolewam. Mam nadzieję, że w następnej perspektywie powstaną już wszędzie – mówi E.Polak.

Lubuskie ma też być regionem zrównoważonym pod względem terytorialnym i społecznym. - W tym obszarze konsekwentnie wspieraliśmy uczelnie wyższe i szkoły zawodowe. To też pieniądze na ochronę zdrowia, jej oddłużenie i inwestycje: Ośrodek Radioterapii, Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, bazy HEMS, szpital uniwersytecki, kierunek lekarski. To są kamienie milowe – wymienia marszałek. Samorząd województwa postawił także na budowanie silnej marki i tożsamości regionu. Efektem działań w tym zakresie są liczne nagrody i certyfikaty.

Przyszłość zaczyna się dzisiaj!

Teraz czas na nowe otwarcie, czas na nową strategię dla Lubuskiego – dostosowaną do zmieniających się warunków społeczno- gospodarczych i potrzeb mieszkańców. - Będziemy rekomendować do nowej strategii  budowę regionu silniejszego pod względem innowacyjnym. Dlatego chcemy budować Park Technologii Kosmicznych – mówi marszałek. Dodaje jednak, że teraz czas na ludzi, czas na politykę społeczną. – Takie jest też ukierunkowanie polityki spójności.  Będziemy realizować silne projekty w obszarze edukacji – lubuska szkoła równych szans, programy rozwojowe szkół, młodzi-on-life oraz programy adresowane do konkretnych grup: seniorzy, środowiska wiejskie, tak aby wzmocnić nasze potencjały – wyjaśnia Elżbieta Anna Polak. Lubuskie postawi także na ekologię. Kontynuowane będą działania związane z wymianą pieców, ale rozpoczną się także kolejne mające sprawić, że Lubuskie będzie prawdziwą zieloną krainą. Silny akcent postawiony zostanie także na kulturę i dziedzictwo kulturowe.

Prace nad nowelizacją strategii już ruszyły. - Jesteśmy na etapie diagnozy i analizy społeczno-gospodarczej, to będzie wkład do nowej strategii. Zaczynamy też – a właściwie wyłoniona firma - przygotuje ekspertyzę sytuacji społeczno-gospodarczej gmin. Będzie to też analiza danych potrzeb rozwojowych. Czekamy również na rządową Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego – wyjaśnił Maciej Nowicki – dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWL.

Galeria zdjęć

Konferencja prasowa: Strategia Rozwoju Województwa

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!