Szczegóły aktualności:

Porozmawiajmy o gospodarce

Marzena Toczek | Wydarzenia | 10-10-2018
Porozmawiajmy o gospodarce fot. Krzysztof Kubasiewicz

W Filharmonii Zielonogórskiej trwa największe wydarzenie gospodarcze w regionie – Kongres Gospodarczy. 80 znakomitych gości – ekspertów z Polski i Europy. Trzy dni ważnych rozmów o wyzwaniach nowoczesnej Europy, innowacjach, a także zdrowiu. – To przede wszystkim platforma do rozmów o przyszłości. Chcemy wymienić się poglądami i doświadczeniami z przedsiębiorcami – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Swoją obecność potwierdziło 1700 uczestników.

Kongres rozpocznie dyskusja na temat wyzwań nowej Europy. Zaproszeni goście rozmawiać będą o nowych priorytetach finansowych Unii Europejskiej, a także szansach rozwoju Lubuskiego po 2020 Roku. Jednym  z ekspertów i gości specjalnych tej dyskusji będzie Christopher Todd – Dyrektor  wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej. - Jego obecność pozwoli na skonkretyzowanie i mocne ukierunkowanie tej dyskusji. Znamy 5 priorytetów nowej unijnej perspektywy, teraz czas na konkrety, żebyśmy się mogli dobrze przygotować – mówi marszałek Elżbieta Polak, która także będzie uczestniczyć w debacie. Wśród ekspertów znaleźli się także m.in. : dr Henryka Bochniarz – Prezydent Konfederacji Pracodawców Lewiatan, dr Waldemar Sługocki- Senator RP, zastępca senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Te trzy dni obfitować będą w szereg dyskusji na ważne dla regionu tematy. To nie tylko Unia Europejska. Tematy  wydarzenia oscylować będą wokół inteligentnych specjalizacji regionu. Rozmawiać więc będziemy na temat nowoczesnej przedsiębiorczości i technologii, które zmieniają świat, nowoczesnych metodach leczenia, gospodarce kosmicznej oraz sile młodych. - To wymiana doświadczeń, ale to przede wszystkim początek budowania takiej stałej współpracy gospodarczej i tego co chcemy mieć w Lubuskiem, czyli przemysłu spotkań. Chcemy nawiązać stałe kontakty i rozwinąć sieć partnerów, dla którym możemy być promotorami w dziadzinach, w których już jesteśmy silni. Chcemy mieć partnerów do relacji inteligentnych specjalizacji, uczyć się od najlepszych, ale też dzielić się swoimi doświadczeniami – mówi Joanna Malon – dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki UMWL.

Od piątku kongres przenosi się poza Zieloną Górę - do Parku Naukowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie, Centrum Energii Odnawialnej w Sulechowie,  Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze oraz Ośrodka Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku. - Powierzyliśmy organizację tych zewnętrznych paneli samym gospodarzom, bo to w ich interesie jest pokazać swoje ośrodki od strony praktycznej, w jaki sposób przedsiębiorcy mogą z tego potencjału korzystać – wyjaśnia marszałek Elżbieta Anna Polak. Zainteresowanie jest tak duże, że listy chętnych do udziału zamknięte zostały wcześniej, ponieważ parki mają ograniczoną możliwość przyjmowania uczestników.

W Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie rozmawiać będziemy o innowacjach, inteligentnych miastach, oraz marketingu on-line i budowie strategii marki na rynkach międzynarodowych. – Ekspertem tego ostatniego panelu będzie Paweł Tkaczyk. Tu mieliśmy problem, żeby zatrzymać falę chętnych do udziału w spotkaniu, ponieważ to jest wielkie wyzwanie dla firm.

W Ośrodku Agrotechnicznym w Kalsku rozmawiać będziemy z kolei na temat wyzwań producentów żywności i nowoczesnych trendach w produkcji. W sulechowskim CEO rozmawiać będziemy o miastach przyszłości i smart samorządach. - Będzie specjalna przestrzeń, żeby poznać tych producentów, będą elektryczne samochody, prezentacje, żeby wszystkie te dziedziny mogły być jak najlepiej zaprezentowane – mówi Joanna Malon.

Na koniec, w sobotę zapraszamy do Kalska na największe w regionie Targi Aktywności i Zdrowej Żywności. - Zapraszamy mieszkańców do spróbowania jak smakuje Lubuskie. Na warsztaty z Ewą Chodakowską zapisało się ponad 300 osób, a chętnych było o wiele więcej. Swoje produkty prezentować będzie 132 wystawców związanych z produktami tradycyjnymi, winiarstwem, doradztwem dietetycznym, fitnessem – zachęca Joanna Malon.

Program i szczegóły TUTAJ

Galeria zdjęć

Konferencja prasowa: Strategia Rozwoju Województwa

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!