Szczegóły aktualności:

O kosmosie i nowoczesnych metodach leczenia

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 11-10-2018

Jak skutecznie komercjalizować innowacje medyczne, rozwój telemedycyny i e-zdrowia? Jakie wyzwania stoją przed opieką medyczną? To tylko niektóre z pytań i zagadnień poruszanych podczas panelu pt. „Medycyna i zdrowie – nowoczesne metody leczenia”, który odbył się 11.10.2018 r. w ramach Kongresu Gospodarczego.    

„Medycyna i zdrowie – nowoczesne metody leczenia”
Tematy dotyczące rozwijającej się opieki specjalistycznej nad dzieckiem w naszym regionie oraz promocja i profilaktyka zdrowia w województwie lubuskim stanowiły znaczą część rozmów. Podczas debaty podkreślano, że wiele się zmieniło w ochronie zdrowia: utworzono szpital uniwersytecki i kierunek lekarski, rozpoczęto budowę szpitala dziecięcego, oddłużono szpitale. Rozmawiano także o skutecznym zarządzaniu w szpitalach oraz profilaktyce chorób w XXI wieku.

Prelegentami byli: Wojciech Szafrański – prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o., Marek Działoszyński – Prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sp. z o.o., Lechosław Ciupik – Prezes Lfc Sp. z o.o., lek. Kazimiera Kucharska – Barczyk – Kierownik Oddziału Pediatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze Sp. z o.o. Prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Sp. z o.o. Jerzy Ostrouch oraz dr nauk med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus – Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki Gorzów Wlkp. Sp. z o.o.

Jak mówił prezes Jerzy Ostrouch innowacje to nie tylko sprzęt diagnostyczny. - To przede wszystkim proces wprowadzenia pacjenta, później jest leczenie i pomoc pocjentowi w odnalezieniu się  w systemie. W tym celu została wykonana tytaniczna praca, m.in.  zakupiono wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Spełniamy najwyższe standardy, mamy ambitnych lekarzy i ogromną wiedzę. W naszym szpitalu pojawił się PET i niestety natrafiliśmy na problem. Barierą stał się kontrakt z NFZ – mówił prezes.

dr nauk med. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus podkreślała, że rozwój województwa musi iśc w parze z innowacyjnością. - Najważniejsza jest zmiana podejścia do pacjenta. Pacjent często trafia do specjalisty za późno. Edukujemy pacjentów, aby robili regularnie badania. Musimy nauczyć lubuskich pacjentów, że muszą chodzić do lekarza i robić badania. Później kolejnym punktem jest zaopiekowanie się tym chorym. W Lubuskiem występuje dużo rzadkich nowotworów. Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie do pacjenta – mówiła doktor.

lek. Kazimiera Kucharska – Barczyk – Kierownik Oddziału Pediatrii podkreślała, że każde leczenie wymaga nakładów. Problemem są choroby cywilizacyjne: cukrzyca, nadciśnienie, choroby nowotworowe. Tutaj potrzebna jest szeroka akcja uświadamiająca, gdzie można się leczyć i kiedy się zgłosić. Wiele chorób dotyka też dzieci, są to: depresja, bulimia, anoreksja i cukrzyca. Wiele szkód wyrządzają używki – papierosy, alkohol i dopalacze. To uświadamianie powinno zacząć się już w szkole podstawowej. Brak aktywności fizycznej, coraz bardziej aktywne ruchy antyszczepionkowe to również mnie niepokoi – mówiła lek. Kazimiera Kucharska – Barczyk. Moderatorem spotkania był Marek Czyż – dziennikarz, prezenter telewizyjny, publicysta.

Regiony kosmiczne w europejskiej gospodarce

Dlaczego regiony stawiają na „kosmos”? – na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy panelu pt. „Regiony kosmiczne w europejskiej gospodarce”.

Technologie kosmiczne w życiu codziennym, przyszłości ludzkości w kosmosie, nowe zawody i umiejętności w dziedzinie eksploracji i eksploatacji kosmosu to zagadnienia poruszone podczas debaty. Rozmowy dotyczyły także transferu wiedzy pomiędzy podmiotami publicznymi, naukowymi i biznesem. Zastanawiano się także nad tym, kto skorzysta na rozwoju technologii kosmicznych.

Prelegentami byli: prof. dr hab. Iwona Stanisławska – Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN, prof. dr hab. Zbigniew Kłos – Centrum Badań Kosmicznych PAN, gen. Mirosław Hermaszewski – pierwszy i jedyny dotychczas Polak w kosmosie, jeden z założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych – ASE (Association of Space Explorers), Zygmunt Rafał Trzaskowski – Dyrektor Generalny Hertz Systems, Wiceprzewodniczący Rady Polskiej Agencji Kosmicznej, Zbigniew Burdzy – Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej, Jakub Szczepański – Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej UZ.

gen. Mirosław Hermaszewski opowiedział o swoich przeżyciach związanych z lotem w kosmos. Odniesiono się także do dzisiejszej awarii statku kosmicznego Sojuz MS-10. Rosyjski załogowy statek kosmiczny Sojuz MS-10 uległ awarii po starcie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Dwóch kosmonautów wylądowało awaryjnie na terytorium tego kraju.

Zygmunt Rafał Trzaskowski – Dyrektor Generalny Hertz Systems podkreślał, że polski przemysł kosmiczny dopiero raczkuje. - Mamy dużo do nadrobienia, ale mamy na kim się wzorować. Mamy firmy na wysokim poziomie z którymi współpracujemy. Musimy kopiować dobre wzorce i przyspieszyć skracanie dystansu. Już około 400 polskich firm interesuje się przemysłem kosmicznym. Zielona Góra jest bardzo dobrym miejscem do rozwoju technologii kosmicznych. Mamy też wsparcie u władz województwa za co jesteśmy wdzięczni pani marszałek. Niezbędnym elementem jednak jest infrastruktura. Bez konkretnych pieniędzy na infrastrukturę, nie zbudujemy potencjału. Potrzebujemy też kadry - dodał dyrektor Zygmunt Rafał Trzaskowski.

Moderatorem spotkania był Karol Wójcicki – popularyzator astronomii, dziennikarz naukowy, prezenter telewizyjny

 

Galeria zdjęć

O kosmosie i nowoczesnych metodach leczenia

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!