Szczegóły aktualności:

Kongres Gospodarczy Lubuskie 2018: Młodość i innowacje

Dariusz Nowak | Młodzi On-Life | 11-10-2018

Młodzi pokazali pasję i kreatywność, a nieco starsi spojrzeli w przyszłość rozmawiając o innowacyjnej firmie. Trwa Kongres Gospodarczy Lubuskie 2018, na który złożyły się m.in. panele dotyczące siły młodych i nowoczesnego przedsiębiorstwa. W rozmowach, które odbyły się w Filharmonii Zielonogórskiej wzięła udział marszałek Elżbieta Anna Polak.

Siła Młodych

Chociaż panele odbywały się równoległe to każda z debat przyciągnęła wielu zainteresowanych. W Sali Kameralnej Filharmonii spotkały się osoby zainteresowane panelem „Siła młodych – jak zachęcić młodych do działania”. Jednym z bohaterów wydarzenia okazali się zielonogórscy licealiści, których prezentacji przysłuchiwała się marszałek Elżbieta Anna Polak. Postanowili oni założyć uczniowską firmę So Socks, produkującą niebanalne skarpetki. Dzięki uporowi i kreatywności młodych przedsiębiorców ich wyroby sprzedają się już nie tylko w Polsce, ale i na świecie. – Żaden podręcznik nie da tyle wiedzy, co działanie i zdobyte doświadczenie – mówiła jedna z założycielek start-upu. Młodzi podkreślali także, że podjęte działania pozwoliły im w sprecyzowaniu swoich życiowych celów.

Po licealistach przyszła pora na panelistów. Na scenie do wspólnej rozmowy zasiedli samorządowcy, naukowcy i przedsiębiorcy. Rozmowa poświęcona była m.in. odpowiedzialności społecznej firm, czyli w skrócie mówiąc empatii w działaniu, a także formom wsparcia dla młodych firm i programom aktywizującym młodzież. – Młodzież musi dzisiaj wiedzieć, że pomagając dużo zyskuje. Człowiek pomagając rozwija się w wielu kierunkach – mówiła Ewa Minge, znana na całym świecie projektantka mody.

Firma przyszłości

Publiczności nie zabrakło również na panelu „Nowoczesna przedsiębiorczość. Technologie, które zmienią świat”. W tym przypadku tematyka była szeroka. Paneliści płynnie rozpoczęli od tematu e-commerce i platform cyfrowych, by następnie poruszyć kwestie związane z szansami oraz wyzwaniami eksportu, czy też elektrycznych samochodów.

- Myślę, ze nie ma teraz nawet jednego sektora prywatnego, czy też publicznego, który się nie dostosowuje do nowoczesnej przedsiębiorczości, innowacyjnych rozwiązań. Jest to absolutna konieczność, aby dalej istnieć na tym rynku naszym i na rynkach zagranicznych – przekonywała Hanna Stypułkowska-Goutierre, szefowa Polskiej Izby Handlowej-Przemysłowej we Francji i Prezes Polskich Izb Handlowych za Granicą.  

Sporo miejsca poświęcono również sprawom sztucznej inteligencji. – W mojej ocenie sztuczna inteligencja będzie się rozwijała do momentu, do którego nie będzie wchodziła na kurs kolizyjny z człowiekiem. Dopóki będzie ona wykorzystywana dla naszych potrzeb – mówił Bartosz Kubik, Współzałożyciel i Prezes Zarządu Energetyka-Polska.

Kongres Gospodarczy Lubuskie 2018 potrwa do soboty. Szczegółowy plan wydarzenia można znaleźć TUTAJ.

I. NOWOCZESNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. TECHNOLOGIE, KTÓRE ZMIENIAJĄ ŚWIAT

PRELEGENCI:

 • dr Henryka Bochniarz – Prezydent Konfederacji Pracodawców Lewiatan
 • Robert Dowhan – Senator Rzeczypospolitej Polskiej
 • dr Piotr Kiciński – Wiceprezes Zarządu Cinkciarz.pl
 • Bartosz Kubik – Współzałożyciel i Prezes Zarządu Ekoenergetyka-Polska
 • dr Paweł Pudłowski – Poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii;
 • Hanna Stypułkowska-Goutierre – szefowa Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji; Prezes Stowarzyszenia Polskich Izb Handlowych za Granicą
II. SIŁA MŁODYCH - JAK ZACHĘCIĆ MŁODYCH DO DZIAŁANIA

PRELEGENCI

 • Fatima Ouali – Miasto Nauki i Przemysłu (Paryski Ośrodek Naukowy)
 • Ewa Minge – Fundacja Black Butterflies
 • Paweł Lichtański – Burmistrz Iłowej
 • dr Sławomir Kotylak – Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji
 • Anna Synowiec – adwokat, radna województwa lubuskiego; Przewodnicząca Komisji doraźnej ds. młodzieży i spraw społecznych
 • So!Socks – firma uczniowska zajmująca się sprzedażą niebanalnych skarpetek.

Galeria zdjęć

Kongres Gospodarczy Lubuskie 2018 - panele

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!