Szczegóły aktualności:

Stawiamy na badania i innowacje

Łukasz Chybiński | Wydarzenia | 12-10-2018

Czy lubuscy przedsiębiorcy oraz naukowcy, którzy korzystają z laboratoriów w dedykowanych parkach naukowo-technologicznych, potrafią w pełni wykorzystać ich potencjał? To jeden z tematów poruszony w międzynarodowym gronie partnerów m.in. z Francji i Niemic. - Współpracujemy z parkami w całej Europie i nie tylko czerpiemy inspiracje. Nasze rozwiązania też są obecne u partnerów. To zasługa takich spotkań – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. W PNT w Nowym Kisielinie trwa Kongres Gospodarczy.

Drugi dzień Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2018 to kilkanaście wydarzeń, adresowanych do biznesmenów, samorządowców, ludzi świata nauki i polityki. Panele dyskusyjne podzielono tematycznie, a każdy z nich odbywa się w innej lokalizacji.  W Lubuskim Ośrodku Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku, eksperci debatowali na temat współczesnych wyzwań jakie stoją przed producentami żywności. W Centrum Energetyki Odnawialnej w Sulechowie, o roli czynnika green i smart w samorządach. Z kolei w Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie przedstawiciele parków z Niemiec, Francji i Polski poruszali temat różnic we wdrażaniu innowacji oraz zastanawiali się, jak dzięki synergii samorządu i przedsiębiorców wdrażać innowacyjne rozwiązania.

Prelegentami byli: Fatima Ouali reprezentująca Paryski Ośrodek Naukowy „Miasto Nauki i Przemysłu”, Justyna Cięgotura – zastępca dyrektora Parku Naukowo – Technologicznego w Poznaniu, Christina Eisenberg z Uniwersytetu Technicznego Cottbus, Rolf Banisch, ZukunftsAgentur Brandenburg, Michał Pawłowski z Parku Naukowo - Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dyskusję na temat innowacji otworzyła marszałek Elżbieta Anna Polak. -  Miałam okazję wizytować „Miasto Nauki i Przemysłu” w Paryżu. Współpraca z partnerami z Francji układa się bardzo dobrze. Czerpiemy też wzorce z innych parków, zainspirowały nas placówki zajmujące się zdrowiem i medycyną, które odwiedziliśmy w Barcelonie.  Na Ziemi Lubuskiej udało nam się wspólnie z uczelniami wyższymi stworzyć nowoczesną infrastrukturę naukowo-badawczą. Tu w Nowym Kisielinie mamy trzy instytuty, do tego Park Interior w Nowej Soli, a na północy regionu park biogospodarki. Takie są też nasze cele, skupiamy się na zdrowiu i jakości życia, biogospodarce, a trzeci sektor to innowacje. Po wczorajszych dyskusjach w ramach Kongresu Gospodarczego wiemy więcej na temat przyszłości w UE. Aż 65% kapitału unijnego w latach 2021-2027 trafi na innowacje i projekty związane z zieloną gospodarką. My jesteśmy na to gotowi – podkreśliła Elżbieta Anna Polak.

W inauguracji panelu innowacji uczestniczył również prof. Andrzej Pieczyński, który przywitał gości w murach Uniwersytetu Zielonogórskiego i odniósł się do wypowiedzi marszałek Elżbiety Anny Polak. - Park w którym jesteśmy powstał po to, aby umożliwić przedsiębiorcom skuteczny transfer nauki do biznesu. Nie wszyscy lubuscy przedsiębiorcy mogą na własną rękę przeprowadzić profesjonalne badania naukowe. My im w tym pomagamy. Jak podkreślała pani marszałek, Lubuskie w swoich działaniach jest przewidywalne. My także chcemy aby przedsiębiorcy tak nas odbierali to daje gwarancję dobrej współpracy – podkreślił. - Te parki i centra, o których mówiła marszałek powstały żeby rozwijać innowacje. W Lubuskiem  wskaźniki innowacji nie są najwyższe, ale my cały czas walczymy o poprawę tego stanu. Już jesteśmy lepiej oceniani, a dzięki współpracy z samorządem i lubuskim firmami, tworzymy naprawdę nowatorskie rozwiązania – dodał profesor.

W dyskusji udział wzięła Fatima Ouali, reprezentująca Paryski Ośrodek Naukowy „Miasto Nauki i Przemysłu”, która podkreślała jak ważne jest wykorzystanie parków naukowych i podobnych placówek w procesie edukacji. Oferta dla najmłodszych i rodziców musi być innowacyjna, ponieważ im wcześniej wciągniemy dzieci w świat nauki, tym większe są szanse na to, że w przyszłości osiągną sukces. Jestem po raz pierwszy w Polsce, więc mam uczy i uszy szeroko otwarte, aby wiedzieć na jakich płaszczyznach możemy zacieśnić współpracę. My prowadzimy ważną działalność edukacyjną. „Miasto Nauki i Przemysłu”, które reprezentuję leży w samym centrum Paryża, to 80 tys. m powierzchni wystawowej. Rocznie notujemy ok. 3 mln zwiedzających. Z czego ponad połowa to dzieci z rodzicami. Można nas też odwiedzać w internecie, gdzie trafiamy do blisko 900 tys. odbiorców. Nasz instytucja znajduje się w czołówce tego typu placówek w Europie. Jesteśmy finansowani głównie z budżetu państwa, ale mamy własny budżet, na który składają się pieniądze uzyskane w ramach partnerstwa z firmami prywatnymi. Takimi doświadczeniami, chcę się z wami podzielić – wyjaśniła.  

Inaczej niż Paryski Ośrodek Naukowy „Miasto Nauki i Przemysłu”, działa Park Naukowo – Technologiczny w Poznaniu, chociaż widać pewne podobieństwa. Park w Poznaniu też otwiera się na najmłodszych.  - W Poznaniu mamy odwrócone proporcje. U nas główny nacisk kładziemy na współpracę z  przedsiębiorcami. Od niedawna wdrażamy rozwiązania dla dzieci. Park liczy 5,4 ha. Dysponujemy inkubatorami dla naukowców i przedsiębiorców. Utworzyliśmy dział wysokich technologii technicznych, dysonujemy też biurowcami, otworzyliśmy przedszkole. Działamy na wielu szczeblach. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć Laboratorium Wyobraźni dla dzieci. Obecnie innowacja jest wszędzie, niektórzy mówią, że to pojęcie się trochę „wytarło”, ponieważ nawet na opakowaniu karmy dla zwierząt można znaleźć informację, że jest innowacyjna. My podchodzimy do sprawy w nieco inny sposób. Dlatego cieszę się, że jesteśmy tu w międzynarodowym gronie ponieważ możemy się wiele od siebie nauczyć – dodała.

W panelu dotyczącym innowacji udział wzięło kilkadziesiąt osób. Kongres Gospodarczy Lubuskie 2018 potrwa do soboty.

Galeria zdjęć

II dzień Kongresu Gospodarczego Lubuskie 2018 - Nowy Kisielin

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!