Szczegóły aktualności:

Najpiękniej jest w Łazie!

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 17-10-2018

Tytuł „Najpiękniejszej Lubuskiej Wsi 2018” powędrował do miejscowości Łaz położonej w Gminie Żary. Konkurs rozstrzygnięto dziś (17.10) w Filharmonii Zielonogórskiej. Z nagrody za drugie miejsce cieszyli się mieszkańcy Cigacic, a za trzecie przedstawiciele Radwanowa. - Udział w konkursie wymaga odwagi i chęci zaprezentowania się. To bardzo ważne, aby pokazywać, co dzieje się w naszych miejscowościach - przekonywał marszałek Stanisław Tomczyszyn, który wręczył nagrody.

O miano najpiękniejszej lubuskiej wsi rywalizowano po raz 9. Tym razem do konkursu zgłosiło się 20 miejscowości. Ostatecznie nagrody i wyróżnienia powędrowały do 10 kandydatów. Zwycięzcą okazała się miesjcowość Łaz, która mogła cieszyć się nie tylko z dyplomu, ale także 15 tys. zł. nagrody.

Konkurs na „Najpiękniejszą Lubuską Wieś” od lat realizuje ambitne cele. Chodzi o podniesienie atrakcyjności wsi i poprawienie jakości życia jej mieszkańców. Inicjatywa ma pomóc w aktywizacji oraz integracji lokalnych społeczności, dbałości o zachowanie krajobrazu wiejskiego, a także upowszechnianie najlepszych wzorców działania poszczególnych sołectw.

Spotkanie w Filharmonii Zielonogórskiej było również okazją do przybliżenia działań samorządu województwa na rzecz obszarów wiejskich. - W tym roku uruchomiliśmy po raz pierwszy z budżetu województwa działanie "Lubuska Odnowa Wsi". To działanie było skierowane do organizacji, żeby dzięki uzyskanym pieniądzom mogły one coś na wsiach zrobić. Zrealizować inwestycje twarde, których efekty będą widoczne i trwałe - mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Organizatorem konkursu był Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UWML. Inicjatywę wsparły dodatkowo: Związek Młodzieży Wiejskiej i Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów.

WYNIKI KONKURSU

ZWYCIĘZCY:

I  Łaz Gmina Żary
II Cigacice Gmina Sulechów
III Radwanów Gmina Kożuchów
IV Osiecznica Gmina Krosno Odrzańskie
V Dobrosułów Gmina Bytnica

 

WYRÓŻNIENIA:

Dąbrówka Wlkp Gmina Zbąszynek
Drzeńsko Gmina Rzepin
Ojerzyce Gmina Szczaniec
Wyszanowo Gmina Międzyrzecz
Różanki Gmina Kłodawa

Galeria zdjęć

Najpiękniejsza Lubuska Wieś 2018

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!