Szczegóły aktualności:

Świętujemy sto lat niepodległości! (wideo)

Małgorzata Tramś-Zielińska | 100-lecie | 11-11-2018

11 listopada Lubuskie świętowało 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. - Przez 123 lata niewoli Polacy nie tylko śnili i nie tylko marzyli o wolnej Polsce. Nasi przodkowie 100 lat temu wywalczyli wolną ojczyznę. Bądźmy więc dziś tak samo jak oni odważni i odpowiedzialnie bierzmy sprawy w swoje ręce. Nie pozwólmy, żeby marsze i pomniki dzieliły nas Polaków, bo przecież wszyscy tak samo pragniemy wolej i szczęśliwej Ojczyzny - mówiła podczas widowiska Sen o Niepodległej marszałek Elżbieta Anna Polak.

 

Materiał filmowy

Samorządowe obchody odbyły się w Zielonej Górze i w Gorzowie, a w rolach głównych wystąpili aktorzy teatrów. Niedzielne widowiska były zwieńczeniem uroczystości, które lubuski samorząd przygotował na 100-lecie Niepodległości. Do wspólnego świętowania zaprosiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

- Przystrojeni w biało-czerwone kokardy wspominamy, jak to było 11 listopada 1918 roku, 100 lat temu. Wszyscy Polacy radośnie wybiegli na ulice, żeby razem świętować. Bo wreszcie to, co przez lata było zakazane pod zaborami stało się możliwe: biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. Dzisiaj też każdy z nas może być tym niezwykłym bohaterem zwyczajnej codzienności szanując konstytucję, demokrację, wolne sądy, wolną Polskę – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak inaugurując obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niedzielę, dokładnie 100 lat po tym, jak nasz kraj wywalczył wolność, odbyły się plenerowe widowiska teatralne. W Zielonej Górze na scenie głównej Lubuskiego Teatru oraz na deptaku zaprezentowano „Sen o Niepodległej”. W widowisku wystąpili aktorzy teatru oraz tancerze z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca.

„Może bym sto gwiazd zgasił, a drugie sto wzniecił, bo jestem nieśmiertelny” – w słowach Konrada zawarta jest siła i przestroga. To emanacja mickiewiczowskiej „lawy”. Uśpionej i cały czas gotowej do erupcji. Polskim dążeniom do wolności towarzyszyła zarówno imaginacja, jak i obawa. I to właśnie między tymi dwoma wymiarami mieści się sen, do którego zaprosimy widzów. Marszałek Piłsudski przemówi do nas z głębi dziejów. Przyjdą do nas postaci, które będą nam podpowiadać. Jedne – dobrze, drugie źle. Walka o wolność wiąże się bowiem z najtrudniejszą ze sztuk – sztuką wyboru. Spotkamy tu zarówno wizjonerów, zapaleńców, jak i ludzi okrutnych. Spektakl w swojej części plastycznej zaprojektowany jest w konwencji ruchomego korowodu przesuwającego się dookoła scen i wyłaniającego kolejne wizualne obrazy. Przeglądamy się w literaturze polskiej oraz w młodości. Czujemy, że właśnie tam płynie nasza lawa.

Od godz. 16.00 przed budynkiem teatru będzie działać nasza kawiarenka niepodległościowa z kawą, herbatą, słodkościami i patriotycznymi upominkami.

W Gorzowie odbyło się widowisko „Niepodległa – przybycie” w reżyserii Jana Tomaszewicza. Było to artystyczne wydarzenie słowno-muzyczne, w którym wystąpili aktorzy gorzowskiego teatru, zespół muzyczny, młodzież ze Studia Teatralnego oraz grupa rekonstrukcyjna.

Widzowie zobaczyli m.in. fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, w tym „chocholi taniec” symbolizujący stan świadomości narodowej Polaków z początku XX wieku, czyli u progu odzyskania niepodległości. Na scenie pojawi się postać Marszałka Piłsudskiego z dekretem skierowanym do Polaków w roku 1918. Ponadto, tegoroczny spektakl miał artystyczną syntezę najważniejszych wydarzeń, którymi żyli Polacy przez ostatnie stulecie w Niepodległej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej. Jedna ze scen będzie zbudowana na wspomnieniach pierwszych mieszkańców powojennego Gorzowa przybyłych na te ziemie w 1945 w. z Kresów Wschodnich. Pojawiły się także odniesienia do takich wydarzeń jak strajki w Stilonie i Ursusie w 1981 r. po ogłoszeniu stanu wojennego. Warstwę fabularną spektaklu wzbogaci myśl patriotyczna Jana Pawła II, jego refleksje oraz spostrzeżenia dotyczące miłości do ojczyzny duchowego wymiaru patriotyzmu. W widowisku słowa papieża były ilustrowane fragmentami z pielgrzymki Jana Pawła II do Gorzowa w 1997 r.

Po zakończeniu spektaklu grupa rekonstrukcyjna częstowała publiczność staropolskim żurem serwowanym prosto z wojskowej kuchni polowej.

Kalendarium najważniejszych wydarzeń niepodległościowych zorganizowanych przez samorząd w 2018 r. - http://lubuskie.pl/uploads/DP/Harmonogram%20100%20lecie%20Niepodleg%C5%82o%C5%9Bci%20Polski_23.10_t%C5%82o.pdf


Galeria zdjęć

Świętujmy sto lat niepodległości!

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!