Szczegóły aktualności:

Gorzów: dwie wystawy o niepodległości

Katarzyna Kozińska | Wydarzenia | 07-11-2018

9 listopada 2018 r. Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim organizuje dwa wernisaże wystaw poświęconych odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
 

Pierwszy z nich Muzeum organizuje we współpracy z Liceum Plastycznym w Gorzowie Wielkopolskim. Młodzi Projektanci artystycznej gorzowskiej szkoły w cyklu plakatów ukazują swoje przemyślenia na temat Polski przełożone na język wizualny. Niczym nieskrępowany język artystycznego wyrazu pokazuje różnorodne podejście młodego pokolenia do tematu niepodległości Ojczyzny.
 
Na otwarcie wystawy zapraszamy do oficyny Zespołu Willowo-Ogrodowego, przy ulicy Warszawskiej 35 w piątek, 9 listopada na godzinę 13.00.
Na kolejny wernisaż zatytułowany „Twój Znak – Twój Dom. Wizerunek Orła Białego w polskiej świadomości zbiorowej” zapraszamy do Spichlerza, przy ulicy Fabrycznej 1-3 w piątek, 9 listopada o godzinie 17.00.
 
Organizatorami wystawy są Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta oraz Nadwarciańskie Towarzystwo Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego.
 
Kurator wystawy: Jan Zalewski
 
„Twój Znak – Twój Dom. Wizerunek Orła Białego w polskiej świadomości zbiorowej” to szczególny obywatelski projekt wystawienniczy o charakterze regionalnym, zorganizowany z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, upamiętniający polskie dziedzictwo historyczne.
 
Do współorganizacji tej wyjątkowej ekspozycji zaproszono mieszkańców miasta i województwa, zachęcając ich do przeszukania domowych zbiorów i wypożyczenia przedmiotów związanych z tematem ekspozycji. Wystawę uzupełnią zbiory muzealne.
 
Otwarcie wystawy będzie uświetnione uroczystym wręczeniem pamiątkowych dyplomów dla deponentów oraz koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Gorzowie Wielkopolskim.

Wszystkie eksponaty zostaną zaprezentowane w grupach tematycznych ujętych chronologicznie od 1918 roku do czasów współczesnych. W każdym zespole omówione będą najważniejsze i częstokroć mało znane fakty dotyczące wizerunków godła polskiego oraz jego artystycznych transformacji w historii Polski (orzeł biały jako znak urzędowy, symbol wojskowy oraz znak służb cywilnych, wizerunek na pocztówce patriotycznej, w filatelistyce i na znaczkach Poczty Polskiej, na okolicznościowych telegramach patriotycznych, w dewocjonaliach i biżuterii patriotycznej, na plakietach i w medalierstwie artystycznym, na odznakach sportowych i turystycznych, w wydawnictwach patriotycznych, na drukach ulotnych i na plakacie patriotycznym).
 
Wystawa pozostanie dostępna dla zwiedzających do 15 stycznie 2019 roku.
 
Zadanie publiczne „Twój Znak – Twój Dom. Wizerunek Orła Białego w polskiej świadomości zbiorowej” jest współfinansowane ze środków Województwa Lubuskiego.

Zapisz się do naszego newslettera!