Szczegóły aktualności:

Niepodległościowy turniej szachowy

Małgorzata Tramś-Zielińska | 100-lecie | 11-11-2018

- Witam wszystkich bardzo serdecznie. Już po raz siódmy spotykamy się tutaj, żeby w taki niekonwencjonalny sposób świętować odzyskanie przez Polskę niepodległości. To dla mnie zaszczyt patronować temu wydarzeniu, ponieważ spotykamy się tutaj my wszyscy, Lubuszanie mali i duzi, zawodnicy z całego województwa Żar, Żagania, Krosna Odrz. - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak otwierając VII Niepodległościowy Turniej Szachowy. Zmagania szachowe odbyły się 11 listopada br. w Sali Kolumnowej.

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym marszałek Elżbiety Anny Polak, która spotkała się z uczestnikami turnieju w Sali Kolumnowej Sejmiku Województwa Lubuskiego. Marszałek wręczyła osobiście wszystkim uczestnikom biało-czerwone kokardy niepodległościowe.

Marszałek podkreślała, że bohater święta niepodległości, bohater wolnej niepodległej Polski - Józef Piłsudski też grał w szachy. - Dziś wspominamy naszych bohaterów narodowych, którzy po 123 latach niewoli, wywalczyli nam Polakom wolną Ojczyznę. Wolność nie jest dana raz na zawsze. Zawsze byliśmy obecni tam, gdzie trzeba było bronić prawdziwych wartości: naszej Ojczyzny, patriotyzmu, a dzisiaj po 100 latach możemy naprawdę radośnie świętować. Bo jesteśmy pokoleniem szczęściarzy. To pokolenie, żyje, pracuje  w pokoju. Korzystamy z wolności, jednoczy nas dzisiaj Polaków biało-czerwona flaga, orzeł biały, język polski. Wszyscy pragniemy wolnej, szczęśliwej Ojczyzny. Radośnie świętujemy grając w szachy, biorąc udział w marszach, bawiąc się na wydarzeniach patriotycznych.    – mówiła marszałek. Marszałek nawiązała także do piątkowego koncertu patriotycznego związanego ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości który odbył się w Filharmonii Zielonogórskiej.

W zmaganiach szachowych wzięło udział ok. 140 zawodników z Zielonej Góry, Gorzowa Wlkp., Żar, Kożuchowa, Lubska, Świebodzina, Sulechowa, Bytnicy, Krosna Odrzańskiego, Międzyrzecza, Strzelec Krajeńskich  i innych miejscowości naszego regionu. Uczestnikami są głównie dzieci i młodzież.

Organizatorem spotkania była Fundacja Mistrzostwa Szachowego w Zielonej Górze. Celem Fundacji jest m.in. wspieranie i propagowanie gry szachowej oraz organizowanie zajęć szkoleniowych zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Fundacja realizuje swoje cele m.in. poprzez organizowanie imprez szachowych oraz organizowanie zgrupowań szachowych.

Galeria zdjęć

VII Niepodległościowy Turniej Szachowy

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!