Szczegóły aktualności:

Lubuskie świętuje 20-ste urodziny (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 09-11-2018
Lubuskie świętuje 20-ste urodziny (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

Lubuskie ma 20 lat. Z tej okazji 9 listopada br. w Filharmonii Zielonogórskiej odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Lubuskiego. Uczestnicy obrad wspominali początki funkcjonowania regionu. W debacie udział wzięła m.in marszałek Elżbieta Anna Polak. Gościem specjalnym był prof. Jerzy Stępień. - Samorząd jest wspaniałym wynalazkiem. Udało nam się wywalczyć zadowalający poziom niezależności tego co lokalne, od tego co centralne. Musimy tego pilnować- podkreślał.

Materiał filmowy

Gościem specjalnym uroczystej sesji sejmiku był prof. Jerzy Stępień – prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Podkreślał, że samorząd to największy sukces niepodległej Polski. - Chciałbym zwrócić uwagę, że samorząd jest wspaniałym wynalazkiem. Wszyscy są z niego zadowoleni, wszyscy wygrali wybory. Jak budowaliśmy zręby samorządności, nie wyobrażaliśmy sobie, że tak to będzie wyglądało. Przerosło to nasze oczekiwania. Udało nam się wywalczyć zadowalający poziom niezależności tego co lokalne od tego co centralne. Musimy tego pilnować- zaznaczył. Profesor przedstawił historię samorządu w Polsce i Europie. Podkreślał, że to domena cywilizacji zachodniej.

O historii i wyzwaniach województwa lubuskiego debatowali: marszałek Elżbieta Anna Polak, radni wszystkich kadencji: Tadeusz Ardelli oraz Edward Fedko, a także Czesław Fiedorowicz – przewodniczący sejmiku, a także uczestnik procesu powoływania województwa lubuskiego. Uczestnicy debaty wspominali początki regionu. - Zostałem wicemarszałkiem. Przyszło nam tworzyć pierwsze struktury organizacyjne, nie był to proces łatwy. Najpierw przygotowaliśmy pierwszą strategię rozwoju i wyznaczyliśmy priorytety – wspominał Edward Fedko. - Początek budowania województwa to nieustanna walka północy z południem. Podstawą było dzielenie się po równo – mówił z kolei Tadeusz Ardelli.

W historii samorządu województwa lubuskiego ważną rolę odgrywały kobiety. - Od 1990 roku przecierałam szlaki dla kobiet. W samorządzie jestem od początku. Byłam delegatką województwa Zielonogórskiego- najmłodszą. Więc też dołożyłam cegiełkę pod podwaliny województwa. Przez te 10 lat w zarządzie województwa, dzięki kobiecemu sprytowi udaje się dużo osiągnąć. Liczę na kolejną kadencję, bo w nowym sejmiku mamy aż 11 kobiet – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak – jedyny marszałek w spódnicy w Polsce.

Historię województwa widzianą z własnej perspektywy opowiedział Czesław Fiedorowicz – przewodniczący sejmiku tej kadencji. - Staraliśmy się porozumieć, aby województwo było osadzone na dwóch stolicach. Wtedy bardzo dojrzale stworzyliśmy podwaliny pod to, aby województwo mogło rozwijać się dwubiegunowo – podkreślał.

Uczestnicy debaty zastanawiali się także, czy samorząd potrzebuje zmian. - Samorząd ma kapitalne znaczenie dla społeczeństwa, moc sprawczą i realny wpływ na rozwój. Wymaga dalszych zmian, ale nie ograniczenia wolności. Myślę o takim reformowaniu samorządu, które ma przysporzyć korzyści. Przez ostatnie lata rząd zmieniał się wiele razy, ale zawsze byliśmy świadkami decentralizacji. Niestety teraz jest odwrotnie i samorządowi odbierane są kompetencje, co nie sprzyja realizacji Strategii Rozwoju Województwa i polityki regionalnej – podkreślała E.Polak.

Tadeusz Ardelli mówił o potrzebie wzmocnienia finansowego samorządu powiatowego, co dałoby mu większą możliwość rozwoju. - Egzamin jaki zdały pozytywnie województwa to wyraźny sygnał aby województwom oddać większe kompetencje – dodał przewodniczący Fiedorowicz.

Zapytani co ich napędza do działania odpowiedzieli: pasja, możliwość rozwiązywania problemów oraz pracy dla dobra społeczności lokalnej.

Gośćmi uroczystości byli marszałkowie poprzednich kadencji: Andrzej Bocheński i Marcin Jabłoński, członkowie zarządów, przewodniczący sejmiku oraz radni obecnej i przyszłej kadencji, a także senator Waldemar Sługocki.

 

Złote medale prezydenta Zielonej Góry za działania dla rozwoju miasta otrzymali:

- marszałek Elżbieta Anna Polak

- członek zarządu Alicja Makarska

- wiceprzewodniczący sejmiku Tomasz Wontor

- radny Zbigniew Kościk.

Podczas uroczystej sesji radni województwa przyjęli stanowisko w sprawie uczczenia 20-lecia Samorządu Województwa Lubuskiego. W ten sposób radni wyrazili uznanie wszystkim zaangażowanym w rozwój lubuskiej samorządności. – Dzięki współdziałaniu wszystkich uczestników życia publicznego – w tym zarówno organów władzy rządowej i samorządowej, przedsiębiorców oraz społeczeństwa obywatelskiego – Lubuski Samorząd ewoluował. Na naszych oczach dokonał się skok cywilizacyjny. Region rósł w siłę, odnotowując wydatny rozwój społeczny i gospodarczy. Z perspektywy 20 lat należy pokreślić, że Sejmiki kolejnych kadencji zmieniały i nadal będą zmieniać Lubuskie na lepsze. Lubuskie staje się marką. Silnym, konkurencyjnym regionem w Zachodniej Polsce, który coraz więcej  osób chce traktować jako swoje miejsce na ziemi – czytamy. Zobacz TUTAJ

Radni nie zapomnieli także o niezwykle ważnej dla kraju rocznicy, a mianowicie 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości. – Sejmik Województwa Lubuskiego składa hołd minionym pokoleniom, które angażowały się w walkę o wolność. Wielu naszych rodaków poświęciło w tej walce to, co najcenniejsze – życie. Tylko dzięki jedności, dzięki poczuciu wspólnoty, razem – jako Naród – przeszliśmy rzez XX-lecie międzywojenne, czas wojny i okupacji, odbudowy kraju, lata Polski Ludowej i Zryw Solidarnościowy. Ta kręta droga, pełna wzlotów i upadków, doprowadziła nas do czasów współczesnych. Dziś mamy szczęście żyć w niepodległym kraju. Kraju, który gwarantuje obywatelom pełnię praw, dba o ich rozwój i bezpieczeństwo – czytamy w przyjętym specjalnym okolicznościowym stanowisku. Zobacz TUTAJ

 

Galeria zdjęć

Lubuskie świętuje 20-ste urodziny

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!