Szczegóły aktualności:

Koncert dla Niepodległej

Jarosław Rodziewicz | TOP | 13-11-2018

W tym roku Polska świętuje 100-lecie niepodległości. Lubuskie obchody trwają cały rok. Ich częścią był także specjalny koncert zielonogórskich filharmoników pod batutą Czesława Grabowskiego. W programie znalazły się utwory, które charakterem  nawiązują do idei walki o polskość.

Mamy to szczęście żyć w pokoju i korzystać z wolności. Bądźmy odważni tak jak nasi przodkowie, ale też odpowiedzialni i wierni polskiej tradycji. Niech nas połączy miłość do ojczyzny, flaga biało-czerwona, Orzeł Biały i język polski – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Koncertu wysłuchali Radni Województwa Lubuskiego.

Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowa rocznica i jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej, poczucia dumy z bycia Polakiem. Jednym z nich był wyjątkowy koncert filharmoników zielonogórskich.

Przeżywamy razem niezwykły rok 100-lecia niepodległości Polski, 100-lecia praw wyborczych kobiet i 20-lecia samorządu województwa lubuskiego. Jesteśmy pokoleniem szczęściarzy. Mamy to szczęście żyć w pokoju i korzystać z wolności. Bądźmy odważni tak jak nasi przodkowie, ale też odpowiedzialni i wierni polskiej tradycji. Niech nas połączy miłość do ojczyzny, flaga biało-czerwona, Orzeł Biały i język polski. Wszyscy pragniemy tego samego wolnej i szczęśliwej ojczyzny – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Koncert:

Wykonawcy:  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej

Czesław Grabowski – dyrygent

Rafał Łuszczewski (polski pianista, chopinista, proklamator muzyki Fryderyka Chopina na świecie, m.in. współorganizator konkursów chopinowskich w krajach Ameryki Południowej) - fortepian

Jarosław Nadrzycki (uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej w Żaganiu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu w oraz Royal Academy of Music w Londynie. Jarosław Nadrzycki jest zwycięzcą wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów skrzypcowych; więcej TUTAJ) - skrzypce

Program:
St. Moniuszko – Uwertura z opery Halka

F. Chopin – Koncert fortepianowy e – moll

M. Karłowicz – Symfonia ” Odrodzenie”

H. Wieniawski - II Koncert skrzypcowy d-moll op.22

Zapisz się do naszego cotygodniowego newslettera!