Szczegóły aktualności:

PET Gorzów - ruszyła rejestracja!

Katarzyna Kozińska | Zdrowie | 05-12-2018

6 grudnia ruszają pierwsze badania wykonywane w ramach kontraktu z NFZ na sprzęcie PET/CT w gorzowskim szpitalu. Lecznica podpisała kontrakt z funduszem na najbliższe pięć lat. Rejestracja pacjentów już się rozpoczęła. – Zarząd z pełną determinacją wsparł finansowo zakup tego sprzętu. Lubuszanie muszą mieć możliwość wykonywania specjalistycznych badań w naszym regionie. Pracownia PET to kolejny krok w rozwoju lubuskiej onkologii i całej ochrony zdrowia – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

 

 

Jerzy Ostrouch, prezes gorzowskiej lecznicy szacuje, że kontrakt pozwoli wykonać miesięcznie kilkadziesiąt procedur. To prawdziwy skok cywilizacyjny w lubuskiej medycynie - podkreślają onkolodzy z gorzowskiego szpitala. Pacjent będzie mógł być bowiem monitorowany specjalistycznym sprzętem na każdym etapie leczenia.

Uruchomienie pracowni PET/CT w gorzowskim szpitalu kosztowało 8 mln zł. Wartość samego urządzenia to 5,7 mln złotych.

PET czyli pozytonowy tomograf emisyjny to specjalistyczne urządzenie, które służy w szczególności do diagnostyki nawet bardzo drobnych zmian nowotworowych – żadna inna technika diagnostyczna nie daje takich możliwości. PET stosuje się w medycynie nuklearnej. Służy do badań mózgu, serca, stanów zapalnych i nowotworów. Jest też wykorzystywany do badań w kierunku m.in. Alzheimera, Parkinsona, czy padaczki.

Do niedawna świadczenia te nie były dostępne na terenie województwa lubuskiego. Ministerialne Mapy Potrzeb Zdrowotnych wskazywały nawet, że w lubuskim powinien być taki sprzęt.

Historia lubuskiego PET

Do 2017 r. nie było żadnego zakontraktowanego urządzenia PETw województwie lubuskim – Lubuszanie jeździli na  diagnostykę PET do innych ośrodków w Polsce (Szczecin, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz). Wartość migracji w tym zakresie – wynosiła 3,4 mln zł. Oznacza to, że lubuski NFZ musiał płacić innym województwom za badanie naszych mieszkańców. – Wówczas zapadła decyzja o zakupie urządzenia na rzecz jednego z naszym szpitali. Zarząd Województwa Lubuskiego nie miał wątpliwości, że rozwój ochrony zdrowia jest możliwy tylko poprzez wsparcie takich kluczowych inwestycji – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W 2017 r. Zarząd Województwa Lubuskiego wraz z Zarządem Szpitala podjęły decyzję o zakupie PET dla Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. sp. z o.o. Samorząd Województwa Lubuskiego przeznaczył 3,2 mln zł na zakup PET. Miasto Gorzów Wlkp. dołożyło 1,7 mln zł. Całość inwestycji (zakup urządzenia, przygotowanie pracowni, montaż) – ok. 8 mln zł

Kontrakt na badania

W 2017 r. kontrakt od NFZ otrzymał prywatny podmiot, jednak Fundusz w tym roku rozwiązał z nim umowę w trybie natychmiastowym. Nowego konkursu nie udało się rozstrzygnąć przez kilka miesięcy – kilkakrotnie był unieważniany lub przedłużano termin rozstrzygnięcia. Ostateczny wynik konkursu Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił 21 listopada br.

Umowa z NFZ na realizację badań PET-CT została podpisana na 5 lat. Miesięcznie lecznica otrzymywać będzie 113 tys. zł (tj. blisko 6,8 mln zł przez 5 lat). W ciągu miesiąca z badań będzie mogło skorzystać 35 osób. Kierownikiem Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w Szpitalu jest dr n. med. Piotr Zorga.

Zapisz się do naszego newslettera!