Szczegóły aktualności:

Trwają prace nad Regionalnym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego

Łukasz Chybiński | Zdrowie | 07-12-2018
Trwają prace nad Regionalnym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego fot. Krzysztof Kubasiewicz

06 grudnia 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego odbyło się robocze spotkanie Zespołu Koordynującego Realizację Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Województwa Lubuskiego na lata 2017-2022. Zebranie miało na celu usystematyzowanie i wytyczenie kierunków działań w 2019 r. zmierzających do opracowania Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Dr n. med. Władysław Sterna, Konsultant Województwa Lubuskiego w dziedzinie psychiatrii a zarazem Przewodniczący Zespołu podkreślił, że działania zaplanowane w przedmiotowym dokumencie, ze względu na specyfikę zachowań osób cierpiących na schorzenia psychiczne (brak umiejętności walki o swoje prawa, wyobcowanie społeczne) muszą mieć charakter ewolucyjny, a nie rewolucyjny. Należy zatem stopniowo reorganizować podmioty świadczące usługi stacjonarne na rzecz placówek ambulatoryjnych, funkcjonujących w bliskim otoczeniu chorego. W przeciwnym wypadku duża grupa potrzebujących wsparcia zostanie bez żadnej opieki.

Jednym z poruszanych tematów była także psychiatria dzieci i młodzieży w naszym regionie. Lek. med. Krystyna Matecka-Ryngier, Konsultant Województwa Lubuskiego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży wskazała na pilną potrzebę tworzenia poradni oraz dziennych oddziałów dla dzieci i młodzieży, które są lepszą formą opieki medycznej niż leczenie stacjonarne.

W 2018 r., przy współpracy z wytypowanymi przez Starostów przedstawicielami wszystkich powiatów został zaktualizowany Informator o dostępnych w województwie lubuskim formach wsparcia osób z zaburzeniami psychicznym, który zawiera obszerne dane na temat miejsc i instytucji świadczących m.in. pomoc psychologiczną, psychiatryczną, społeczną, edukacyjną. Członkowie Zespołu uznali, że Informator będzie bazą do zredagowania części merytorycznej/opisowej Programu.

Galeria zdjęć

Trwają prace nad Regionalnym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!