Szczegóły aktualności:

Przyszli lekarze ze stypendiami

Dariusz Nowak | Zdrowie | 14-12-2018

Otrzymali wsparcie, będą leczyć w Lubuskiem. Marszałek Elżbieta Anna Polak po raz drugi wręczyła w Urzędzie Marszałkowskim stypendia dla studentów kierunków lekarskich. Żacy otrzymają po 2 tys. zł miesięcznie, a w zamian zobowiążą się  do pracy w jednym z lubuskich szpitali. - Najlepiej wydany milion w województwie lubuskiem. To właśnie jest hit roku 2018. My to wymyśliliśmy w naszym regionie – mówiła marszałek.

To już druga edycja stypendiów, o które mogli starać się studenci medycyny z całej Polski. W tym przypadku zgłoszenia nadesłało blisko 50 osób. Ostatecznie przyznano 35 stypendiów, które trafią m.in. do studentów z Warszawy, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Żacy pieniądze będą otrzymywać do 30 czerwca 2019 r.

- Sam kierunek lekarski jest olbrzymim sukcesem, również dla samorządu, ponieważ bardzo mocno biliśmy się o utworzenie tego nowego kierunku. Najpierw trzeba było zbudować całą infrastrukturę. Następnie przyszedł czas, by wesprzeć studentów. Studenci bardzo chętnie podpisują "lojalki", które polegają na tym, że proporcjonalnie do okresu pobierania stypendium będą u nas pracować. Jestem przekonana, że gdy przyszli lekarze rozpoczną pracę w naszych szpitalach, zakochają się w regionie lubuskim i zostaną u nas na zawsze - tłumaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak.

W I naborze o wsparcie ubiegało się ponad 60 osób uczących się m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie i Łodzi. W sumie na pomoc materialną dla studentów kierunków lekarskich przeznaczono w 2018 r. 900 tys. zł.
 
- Jest ta "lojalka", ale województwo lubuskie pięknieje i oferuje coraz więcej możliwości, także w tej sferze naukowej. Stypednium jest dodatkowym impulsem i zachętą, żeby tutaj zakładać rodziny i prowadzić praktykę lekarską - mówił Jakub Szczepański, student medycyny, a zarazem jeden ze stypendystów.

W latach 2019-2020 stypendialna pula ma wynieść po 1 mln zł na każdy rok.

Galeria zdjęć

Pomoc stypendialna dla studentów kierunków lekarskich

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!