Szczegóły aktualności:

Żarski szpital stawia na nowoczesność

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 21-12-2018

Dzięki wsparciu środków unijnych uda się przeprowadzić remont Szpitala na Wyspie w Żarach. Placówka otrzyma ponad 1 mln zł dofinansowania ze środków RPO Lubuskie 2020. Pieniądze przeznaczy na budowę nowoczesnego systemu zasilania w ciepło i energię. - Wierzę, że projekt przyniesie oszczędności, które będą mogły być przeznaczone na działalność statutową szpitala - mówił członek zarządu Marcin Jabłoński, który złożył  podpis pod umową, która umożliwi realizację inwestycji.

Choć sam tytuł projektu „Zmiana konwencjonalnego zasilania w ciepło i energię elektryczną na jednostkę kogeneracyjną, z wykorzystaniem innowacyjnego sposobu sterowania przy dynamicznie zmiennym poborze energii elektrycznej” może mówić niewiele, to jego realizacja jest dla szpitala bardzo ważna. Zakres projektu obejmuje instalację kogeneratora gazowego wraz z infrastrukturą. - Powszechnie nie mówi się wiele o kogeneracji. Takie projekty mogą tę wiedzę rozpowszechniać i propagować – tłumaczył Marcin Jabłoński.

Urządzenie kogeneracyjne smartblock jest stałą jednostką wytwarzającą jednocześnie energię elektryczną i cieplną. Paliwo gazowe, którym jest zasilany kogenerator spalane w wysokoprężnym, przemysłowym silniku spalinowym wytwarza energię mechaniczną, ta z kolei napędza generator prądu. Energia elektryczna wytworzona przez generator jest zużywana przez przyłączonych odbiorców lub odprowadzana do sieci publicznej.

W procesie tym powstaje duża ilość ciepła, pracujące urządzenie wymaga zatem chłodzenia - czynnikiem chłodzącym w procesie tym jest woda. Przy zastosowaniu wewnętrznego wymiennika ciepła, wytworzone przez silnik i generator ciepło oraz duża część ciepłą spalin są dostarczone do obiegów grzewczych. Ciepło to, w systemach konwencjonalnych jest odpadem, w kogeneracji nabiera nowego znaczenia, jest ono odbierane, a następnie wykorzystywane do celów grzewczych i technologicznych.

- Szpitale cały czas szukają oszczędności, dlatego zaczęłam interesować się mikrokogeneracją, bo koszty stałe jak np. energia stanowią znaczny wydatek. Postanowiliśmy pójść w stronę nowoczesnych rozwiązań. Chcemy pozyskiwać energię w sposób ekologiczny. Poza tym, przeprowadzaliśmy symulacje i wiemy, że warto zainwestować w te rozwiązania – zapewniała Jolanta Dankiewicz, prezes żarskiego Szpitala na Wyspie.

Łączna wartości inwestycji to 1,8 mln zł.

Zapisz się do naszego newslettera!