Szczegóły aktualności:

Trwa wyścig o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską

Dariusz Nowak | Warte uwagi | 21-12-2018

Do 20 stycznia można zgłaszać prace do XXII konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest za najlepsze prace, które otwarcie i rzetelnie informują o kraju sąsiada. Prace zgłaszane do konkursu powinny przyczyniać się do poszerzania wiedzy Polaków i Niemców o sobie nawzajem, a także pomagać zrozumieć politykę, zjawiska gospodarcze, osiągnięcia nauki i kultury obu państw, przybliżać życie codzienne i problemy społeczne sąsiedniego kraju oraz wspierać integrację obu narodów w UE. 

Tematy prac mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko niemieckich, jury jednak szczególną wagę przykłada do prac podejmujących bieżące sprawy sąsiada, jednak także artykuły czy audycje o trudnej polsko-niemieckiej historii mają szansę na nagrodę. W roku 2018 do konkursu zgłoszono 114 prac, z czego jedną trzecią w nowej kategorii Multimedia. Jest to wyróżnienie dla prac dziennikarskich, które powstały przy istotnym wykorzystaniu możliwości, jakie współczesnym mediom dają internet, technologie cyfrowe oraz środowisko różnorodnych aplikacji.  Warsztat dziennikarski, dobrze opowiedziana historia i innowacyjne opracowanie pod względem technologicznym mają w przypadku prac zgłoszonych w tej kategorii równe znaczenie.

Szczególnie poszukiwane są  prace w następujących formatach: multimedialny storytelling z tekstem, video, grafiką i/lub audio, (interaktywne) reportaże, pogłębione analizy, projekty dziennikarskie z użyciem danych, projekty medialne, które w innowacyjny sposób angażują szeroką publiczność (np. poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych). Jury bierze przy tym pod uwagę jakość dziennikarską, zrozumiałość, wiarygodność, znaczenie oraz transparentny research. Do konkursu można zgłaszać jednak także prace w tradycyjnych kategoriach Prasa, Radio, Telewizja oraz ponownie w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu”.

Praca powinna w sposób przykładny dokumentować integrację, przemiany i nowe wyzwania codzienności na pograniczu i pochodzić z redakcji znajdującej się w jednym z regionów partnerskich. Wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród będzie miało miejsce 13 czerwca we Wrocławiu. Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: województwa – dolnośląskie, zachodniopomorskie i lubuskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.

Kontakt w sprawie prac polskich:
Magdalena Przedmojska
koordynatorka projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zielna 37, 00-108 Warszawa
tel.: + 48 (22) 338 62 73
faks: + 48 (22) 338 62 01
e-mail: magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

Kontakt w sprawie prac niemieckich:
Frieda Pirnbaum
Büro des Deutsch-Polnischen Tadeusz-Mazowiecki-Journalistenpreises
Sächsische Staatskanzlei
Archivstraße 1, 01097 Dresden
tel.: + 49 351 81609 48
e-mail: f.pirnbaum@heimrich-hannot.de

Zapisz się do naszego newslettera!