Szczegóły aktualności:

Gorzów Wlkp: Ponad 500 interwencji LPR

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 14-01-2019

Ta pomoc nadchodzi z nieba i to najczęściej nad Gorzowem Wielkopolskim. Według statystyk Lotniczego Pogotowia Ratunkowego medycy z północy województwa w 2018 r. zrealizowali ponad 500 misji. To jeden z najlepszych wyników w Polsce. Przypomnijmy, że przy gorzowskim szpitalu trwa budowa nowej bazy HEMS. - Baza HEMS jest podstawą bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców. Dzięki inwestycji podniesie się standard szpitala - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

W ubiegłym roku śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zrealizowały blisko 11,5 tys. misji w kraju. Wśród wszystkich lotów przeważały wezwania dotyczące  wypadków komunikacyjnych. Częste były również przypadki nagłych zachorowań i zatrzymania krążenia. Według statystyk przedstawionych przez LPR najwięcej misji zrealizowały bazy HEMS:

– całodobowe – w Krakowie (753) oraz we Wrocławiu (692)

– dyżurujące w godzinach 7-20 – w Szczecinie (660), w Łodzi (598) oraz w Olsztynie (583)

– dyżurujące od wschodu do zachodu słońca – w Opolu (548) oraz w Gorzowie Wielkopolskim (528)

Utworzenie bazy HEMS w północnej części województwa to jeden z priorytetów samorządu województwa, o czym wielokrotnie mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, a czego potwierdzenie można znaleźć także w dokumentach strategicznych regionu, m.in. w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2020 i Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia na lata 2014-2020. Budowa bazy jest możliwa dzięki działaniom samorządu województwa. Wsparł on zadanie kwotą 4,8 mln zł, z czego 2,9 mln zł to pomoc zapisana w budżecie na 2019 r. Dodajmy, że inwestycja ma zostać zakończona w najbliższych 12 miesiącach.

Starania Zarządu Województwa Lubuskiego o budowę bazy HEMS trwały kilka lat. Wcześniej baza Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego w województwie lubuskim funkcjonowała jedynie w Zielonej Górze – Przylepie. Nie pozwalało to na pełne zabezpieczenie zdrowotne ofiar wypadków na północy województwa. Decyzja o utworzeniu bazy w Gorzowie Wlkp. zapadła w 2015 roku. Ministerstwo Zdrowia za unijne pieniądze (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) kupiło specjalistyczny śmigłowiec. W listopadzie 2016 r.  otwarto tymczasową bazę kontenerową Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Zapisz się do naszego newslettera!