Szczegóły aktualności:

„Dialog ku Demokracji” w WiMBP w Gorzowie Wlkp.

Aneta Stefan | Aktualności | 07-02-2019

6 lutego br. w 30 rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. zorganizowała konferencję pt. „Dialog ku Demokracji” w której udział wzięli Wiceprzewodniczący Sejmiku Mirosław Marcinkiewicz i Jerzy Wierchowicz.

6 lutego 1989 roku, przy Okrągłym Stole, zasiedli do rozmów przedstawiciele Solidarności oraz  ówczesnej władzy komunistycznej. Podpisane kilka miesięcy później porozumienie zapoczątkowało upadek systemu komunistycznego i przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również  w całej Europie Środkowo-Wschodniej.

Z okazji rocznicy dyrektor WiMBP w Gorzowie Sławomir Szenwald zorganizował konferencję, w której udział wzięli  lubuscy historycy, samorządowcy i politycy. O drodze do Okrągłego stołu, o międzynarodowych reperkusjach tego przełomowego wydarzenia i pierwszych wolnych wyborach rozmawiali: prof.n.dr hab. Radosław Domke z zielonogórskiego  oddziału PTH, prof.n.dr hab. Paweł Leszczyńki z gorzowskiego oddziału PTH, dr Michał Siedziako z Instytutu Pamięci Narodowej  ze Szczecina. W drugiej części konferencji  do rozmowy o lekcji jaką z Okrągłego Stołu możemy wyciągnąć na dziś rozmawiali: Wiceprzewodniczący Sejmiku Lubuskiego Jerzy Wierchowicz oraz Krystyna Sibińska – posłanka na Sejm PR. Na konferencji obecny był także Mirosław Marcinkiewicz – Wiceprzewodniczący Sejmiku Lubuskiego.

 

Informacja: Wydział Zamiejscowy UMWL w Gorzowie Wlkp.

Galeria zdjęć

30. rocznica OS

Zdjęcia Wydział Zamiejscowy UMWL w Gorzowie Wlkp.

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!