Szczegóły aktualności:

Wręczono odznaki honorowe

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 11-02-2019
Wręczono odznaki honorowe fot. Krzysztof Kubasiewicz

Marszałek Elżbieta Anna Polak oraz przewodnicząca sejmiku Wioleta Haręźlak, podczas lutowej  sesji wręczyły „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. Wyróżnienia odebrali: przedstawiciele Koła Łowieckiego nr 5 „Cietrzew” w Żarach oraz Wojskowego Koła Łowieckiego „Diana” w Sulechowie, a także członkowie Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa w Zielonej Górze: Krzysztof Drozdek, Alina Marciniak, Lidia Remblewska-Drozdek, Joanna Sobczyk. 

W uznaniu zasług dla regionu, Sejmik Województwa Lubuskiego uchwałami z 29 października 2018 r. nadał Kołu Łowieckiemu nr 5 „Cietrzew” w Żarach oraz Wojskowemu Kołu Łowieckiemu „Diana” w Sulechowie „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”.  

Koło Łowieckie nr 5 „Cietrzew” w Żarach działa od 1953 roku. Gospodaruje na trzech obwodach o łącznej powierzchni 18 533 ha. Łowiska są bogato wyposażone w urządzenia łowieckie, corocznie dokarmiana jest zwierzyna, a w celu odbudowy będących w regresie populacji Koło zakupuje bażanty i kuropatwy.

Koło Łowieckie organizuje Msze Hubertowskie, podtrzymując tradycję św. Huberta – patrona myśliwych. W 1997 roku utworzono zespół muzyczny „Lubuskie Fanfary”, a Koło jest jednym z niewielu kół w Polsce, które posiada własny hejnał.

Koło organizuje stanowiska edukacyjne i promocyjne na imprezach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Członkowie Koła Łowieckiego „Cietrzew” corocznie organizują spotkania edukacyjne dla dzieci z Polski i Niemiec. Uczestniczą również w pogawędkach w szkołach podstawowych, a także pielęgnują tradycje wyzwoleńcze i patriotyczne, wspierając propagowanie kynologii łowieckiej i tradycji kynologicznych oraz podejmując działania związane z hodowlą rasowych psów myśliwskich oraz ich umiejętnemu wykorzystaniu podczas prac polowych.

Wojskowe Koło Łowieckie „Diana” w Sulechowie działa od 1949 roku, podejmując różnorodną aktywność na rzecz społeczności lokalnej. M.in. od 2005 roku koło uczestniczy w gminnym projekcie „Otwarta zagroda” w Klępsku, podczas którego eksponowane są zasoby fauny lubuskiej oraz propaguje się kuchnię myśliwską.

Członkowie Koła prowadzą cykliczne spotkania i pogadanki dla dzieci i młodzieży z Wojskowego Przedszkola nr 79 w Sulechowie oraz konkursy plastyczne dla dzieci ze szkół podstawowych w Sulechowie. Wraz z dziećmi prowadzą akcję zbierania śmieci, owoców leśnych, uczestniczą w dorocznych „Dniach żołędzia”, a zebrane worki żołędzi przeznaczone są na dokarmianie zwierzyny leśnej.

Koło jest organizatorem cyklicznej wystawy łowieckiej w skansenie w Ochli, która obrazuje wkład myśliwych w rozwój województwa oraz otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia za promowanie lubuskiego regionu i lokalnych myśliwskich na stanowisku myśliwskim podczas „Nadodrzańskich Skarbów” w Sulechowie.

Wojskowe Koło Łowieckie „Diana” przyczynia się do kulturalnego i społecznego rozwoju województwa, pielęgnowania wartości regionu, w tym łowiectwa, myślistwa oraz poszanowania zasad, obyczajów, zwyczajów i tradycji łowieckich.

Koło zostało odznaczone „Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej” oraz medalem „Zasłużony dla Łowiectwa Zielonogórskiego”. 

W uznaniu zasług dla regionu Sejmik Województwa Lubuskiego uchwałami z 29 października 2018 r. nadał „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego” członkom Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa w Zielonej Górze: Krzysztofowi Antoniemu Drozdkowi, Alinie Marciniak, Lidii Marii Remblewskiej-Drozdek, Joannie Sobczyk. 

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa jest zespołem folklorystycznym z wieloletnią historią, który został założony w 1953 roku w Nowej Soli, a od 1989 roku funkcjonuje przy Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze. Podtrzymują wartości dziedzictwa narodowego. Zespół promuje miasto, region lubuski i kraj biorąc udział w koncertach, eventach i międzynarodowych festiwalach folkloru w Polsce, wielu krajach Europy i świata, m.in. w Brazylii, Meksyku, Panamie, USA, Kanadzie, Tajwanie, Chinach.

Galeria zdjęć

Odznaczenia podczas III sesji Sejmiku

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!