Szczegóły aktualności:

15 lat współpracy na pograniczu (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 06-03-2019
15 lat współpracy na pograniczu (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

Mija 15 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To także 15 lat współpracy transgranicznej. - 15 lat tutaj na pograniczu to przede wszystkim bardzo dobra współpraca z naszymi sąsiadami w ramach umów partnerskich: z Brandenburgią i Saksonią. Budujemy nie tylko te mosty – infrastrukturalne, ale także mentalne – mówiła podczas konferencji podsumowującej 15 lat realizacji programu Interreg marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

Program współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska realizuje unijną strategię na rzecz inteligentnego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu oraz osiągnięciu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej. Lubuskie od ponad 15 lat współpracuje z sąsiadami zza Odry w ramach umów partnerskich. - To dzięki tej współpracy w naszym regionie powstały dwa euroregiony: Sprewa-Nysa-Bóbr i Pro Europa Viadrina. Dzięki temu, że mamy te umowy partnerskie mogliśmy razem stworzyć wiele inicjatyw. Najważniejsze to Partnerstwo Odry, to także Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa, gdzie od 10 współprzewodniczę komitetowi współpracy międzyregionalnej – wyjaśniła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Podkreślała także, że realizacja programu Interreg to duże korzyści dla Lubuskiego. - To poprawa infrastruktury drogowej i transportowej, zyskaliśmy także wiele w obszarze kultury, ochrony zdrowia i edukacji. Najbardziej cenimy sobie inwestycje w kapitał ludzki, tę współpracę Polaków i Niemców, która dzięki środkom Interregu mogła być bardziej dynamiczna i rozwijać się coraz lepiej – zaznaczyła.  

Wspomniała także o symbolicznych dla współpracy transgranicznej projektach. To m.in. polsko-niemieckie przedszkole w Słubicach, to także projekt związany z monitorowaniem chorób nowotworowych. - Cieszę się bardzo, że nasze szpitale mogą współpracować i uczyć się od naszych partnerów. Muszę przyznać, że poziom ochrony zdrowia u naszego zachodniego sąsiada jest na wyższym poziomie, my staramy się sprostać tym standardom. Realizujemy już drugą edycję bardzo ważnego projektu związanego z rejestrem raka – podkreślała marszałek Polak.

O najlepszych od lat stosunkach polsko-niemieckich mówił także Hans Jӧrg Neumann – Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu. - Z pewnością są tematy, różnie widziane zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Ale ogólnie można powiedzieć, że między nami panuje bardzo intensywny dialog. Praktycznie co tydzień spotykają się politycy wysokiej rangi. I ważne jest, aby na tym wysokim poziomie ze sobą dyskutować. Należy pamiętać, że "sercem" tych dobrych relacji są spotkania na poziomie regionalnym. I tu w ostatnich 15 latach bardzo wiele się wydarzyło. Jestem zachwycony, kiedy widzę ile powstało partnerstw między miastami, ilu uczniów podróżuje między krajami wspólnoty, jak wspaniale współpracują ze sobą uniwersytety. Szczególnie dobra jest ta współpraca w regionach przygranicznych – podkreślał.

Zaznaczył także, że  Polska stała się najważniejszym partnerem dla Niemiec. - Stosunki handlowe są wyśmienite. Niemcy są dla Polski partnerem handlowym nr 1, ale wiele osób nie wie, że Polska jest dla Niemców partnerem handlowym nr 7 w skali całego świata  - poinformował.

O szczegółach związanych z realizacją programu Interreg VA mówił członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak.  -  Program Interreg Polska-Brandemburgia to 100 mln euro w okresie 2014-2020. Program zaawansowany jest na poziomie 92%. W ramach tego programu mamy 4 osie priorytetowe, tj. dziedzictwo naturalne i kulturowe (zatwierdzono 17 projektów), transport (zatwierdzono 6 projektów), kształcenie (zatwierdzono 12 projektów) i współpraca administracji i mieszkańców (zatwierdzono 22 projekty) – wyjaśnił. Poinformował także, że w wyniku starań marszałek Elżbiety Anny Polak i współpracy z  panem premierem Woidke została podjęta decyzja oraz uzyskano pozwolenia na budowę mostu kolejowego w Kostrzynie na Odrą. Będzie  on finansowany i budowany przez stronę niemiecką.

Galeria zdjęć

INTERREG – 15 lat po wejściu Polski do UE

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!