Szczegóły aktualności:

Zdrowie w regionie: Działamy prewencyjnie

Łukasz Chybiński | Wydarzenia | 15-02-2019

– Myślimy o przyszłości. Lubuska Strategia Ochrony Zdrowia pokazała nam nasze deficyty, więc już dziś podejmujemy działania, żeby Lubuszanie w przyszłości nie tylko byli zdrowsi, ale też, by było nas więcej – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. O sztandarowych działaniach zarządu województwa w ochronie zdrowie przeczytamy w Informatorze Medycznym, który ukaże się w Gazecie Wyborczej w sobotę 23 lutego br. Samorząd Województwa jest partnerem wydawnictwa.

Budujemy. Dopłacamy. Badamy. Pomagamy. Na tych działaniach Samorządu Województwa Lubuskiego aktualnie opiera się ochrona zdrowia w naszym regionie. Kryją się za tym potężne inwestycje, ale także profilaktyka, pozyskiwanie lekarzy, czy zapłodnienia metodą in vitro. – Myślimy o przyszłości. Lubuska Strategia Ochrony Zdrowia pokazała nam nasze deficyty, więc już dziś podejmujemy działania, żeby Lubuszanie w przyszłości nie tylko byli zdrowsi, ale też, by było nas więcej – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

BUDUJEMY

Dwie flagowe inwestycje to Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze oraz Ośrodek Radioterapii w Gorzowie Wlkp. To zadania, do realizacji których przygotowania trwały kilka lat.

Radioterapia ruszy lada moment. Obecnie gorzowski Szpital czeka już tylko na zielone światło od Państwowej Agencji Atomistyki. Dwa akceleratory, które są sercem obiektu, posłużą do naświetlań pacjentów onkologicznych. – To nowy zakres leczenia nowotworów, którego na północy województwa bardzo brakowało. Pacjenci zmuszeni byli jeździć na radioterapię do innych ośrodków w Polsce. Zatrzymamy migrację i ulżymy pacjentom – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Natomiast Centrum Zdrowia Matki i Dziecka jest w trakcie budowy. Obiekt ma pomieścić wszystkie oddziały dziecięce, ale także te, których do tej pory w regionie nie było. – Chodzi przede wszystkim o dziecięcy OIOM. Już kilka lat temu konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii wskazała, że jesteśmy białą plamą na pediatrycznej mapie Polski. CZMiD będzie oferować dzieciom kompleksowe leczenie – mówi marszałek. Inwestycja otrzymała ogromne wsparcie Samorządu Województwa. Z budżetu województwa przeznaczono na ten cel blisko 29 mln zł. Pozostałe środki to RPO-Lubuskie 2020 (69 mln zł), budżet państwa (9 mln zł) oraz środki własne Szpitala (5 mln zł).

DOPŁACAMY

Od 2018 r. Samorząd Województwa Lubuskiego finansuje nietypowe stypendia. Wypłacamy je 83 studentom kierunków lekarskich z… całej Polski! Przyszli medycy dostają 2 tys. zł miesięcznie. – Wszystko po to, by do nas przyjechali po studiach. Z każdym ze studentów zawarliśmy umowę. „Odpracowanie” tego stypendium ma nastąpić w trakcie specjalizacji – wyjaśnia Elżbieta Anna Polak. Rocznie na stypendia Województwo przeznacza 1 mln zł.

BADAMY

Samorząd – ze środków unijnych – finansuje badania i zabiegi rehabilitacyjne dla mieszkańców.  Największy projekt to „Lubuszanie skutecznie przeciw nowotworom” – dotyczy badań w zakresie wykrywania raka jelita grubego, piersi i szyjki macicy. – Kolonoskopię można zrobić za darmo. Dopłacamy także do znieczulenia. Badanie odbywa się w komfortowych warunkach – mówi marszałek. Mammografię i cytologię niezmiennie od wielu lat można zrobić w ramach NFZ (cytologię – w ponad 70 placówkach w województwie, mammografię – w czterech oraz w mammobusie).

Aby przybliżyć temat badań mieszkańcom, marszałek zorganizowała w 2018 r. cykl powiatowych pikników zdrowia. W 2019 r. imprezy też są planowane – szczególnie w powiatach, w których zgłaszalność na badania jest najsłabsza.

Oprócz profilaktyki raka – Samorząd Województwa stawia także na wczesne wykrywanie cukrzycy oraz rehabilitację narządów ruchu.

POMAGAMY

Do udziału w tym programie nie trzeba było nikogo specjalnie namawiać. Kiedy w 2018 r. marszałek Elżbieta Anna Polak podpisała umowę z kliniką realizującą zapłodnienia metodą in vitro, chętni z województwa zgłaszali się natychmiast. To program, który pomaga parom mającym problem z płodnością. Marszałek do procedury in vitro dopłaca 5 tys. zł. W 2018 r. z tej możliwości skorzystało 20 par. Efekt? Pięć potwierdzonych ciąż, w tym dwie bliźniacze! W 2019 r. pieniędzy na program jest dwa razy więcej. Za 200 tys. zł będzie można zrealizować ok. 40 procedur zapłodnienia. Obecnie trwa wybór wykonawcy.

 

Zapisz się do naszego newslettera!