Szczegóły aktualności:

Twórczo, inspirująco, nowocześnie

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 12-03-2019
12 marca br. w urzędzie marszałkowskim w Zielonej Górze odbywa się I Lubuskie Forum Nauczycieli Polonistów – Twórczo, inspirująco, nowocześnie…, poświęcone kształtowaniu kultury humanistycznej, upowszechnianiu skutecznych rozwiązań metodycznych i organizacyjnych oraz nowoczesnych środków dydaktycznych. Uczestników konferencji powitał wicemarszałek Łukasz Porycki.

- Cieszę się, że Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli zorganizował to spotkanie, którego celem jest wsparcie Państwa działań. Już dziś podkreślano, że zawód nauczyciela to misja. Przed Wami trudny czas. 8 kwietnia br. staniecie przed trudnym zadaniem. Trzymam za Was kciuki. Dążcie do celu. To co wywalczycie to Wasze. Każdy powinien mieć godną pensję. Wasze zarobki powinny być godne waszej pracy i poświęcenia. Zapał młodych nauczycieli kończy się często wraz z zakończeniem praktyk. Zostają najwytrwalsi – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

Wicemarszałek odniósł się także do wczorajszego punktu sesji sejmiku dotyczącego planu działań na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w województwie lubuskim na 2019 rok. Atrakcyjny system stypendialny, klasy licealne pod patronatem uniwersyteckim, tworzenie nowych kierunków kształcenia, odpowiadających zapotrzebowaniu na rynku pracy to tylko kilka punktów zawartych w dokumencie. Plan działań został przygotowywany na podstawie dokumentu pn. „Kierunki rozwoju szkolnictwa wyższego w województwie lubuskim do roku 2030”, opracowanego wspólnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, lubuskie uczelnie wyższe, przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego oraz samorządy miast akademickich (Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry).

- Życzę, aby to forum było miejsce wymiany doświadczeń. Będziemy szukać środków na podnoszenie waszych kwalifikacji. Może nie uda się to w tej perspektywie, ale w kolejnej będziemy o to zabiegać. Będziemy na bieżąco informować o negocjacjach z Komisją Europejską, aby środki były przyznane na ten właśnie cel – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

„Jak czytać utwory literackie i teksty kultury na lekcjach języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej?”, „Retoryka na co dzień i od święta…” oraz „Inspirować, nie blokować! O sposobach rozwijania uczniowskiej kreatywności” to tylko niektóre z tematów wystąpień.    

I Lubuskie Forum Nauczycieli Polonistów - to wojewódzka konferencja dla nauczycieli języka polskiego.Wśród zaproszonych gości znaleźli się zarówno wybitni przedstawiciele środowiska akademickiego, specjalizujący się w popularyzowaniu języka ojczystego, jak i nauczyciele szkół podstawowych, prezentujący przykłady dobrej praktyki w zakresie sztuki nauczania tego przedmiotu. Zaplanowane działanie rozpocznie cykl corocznych konferencji, inspirujących nauczycieli do uczenia się i poszukiwania nowatorskich rozwiązań metodycznych, sprzyjających podnoszeniu efektywności kształcenia.

Organizatorem spotkania jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego

Konferencja objęta została Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak.

Program konferencji

Galeria zdjęć

I Forum Nauczycieli Polonistów

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!