Szczegóły aktualności:

Rowerem przez Lubuskie

Dariusz Nowak | Wydarzenia | 14-03-2019

Lubuszanie coraz chętniej sięgają po rowery. Jednak, aby w pełni cieszyć się z możliwości, jakie dają jednoślady, potrzebna jest odpowiednia infrastruktura. W realizacji tego zadania ma pomóc projekt „ODRA VELO - ODER VELO Budowa systemu informacji turystycznej dla rozwoju infrastruktury rowerowej na pograniczu polsko – niemieckim”. Dziś odbyło się pierwsze z cyklu spotkań dotyczących realizacji zadania, w którym udział wziął członek zarządu Marcin Jabłoński.

Do wspólnych rozmów zasiadło szerokie grono ekspertów. Znaleźli się w nim: Czesław Fiedorowicz – Prezes Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr", burmistrzowie Nowogrodu Bobrzańskiego Paweł Mierzwiak i Jasienia Andrzej Kamyszek, wójt Świdnicy Krzysztof Stefański oraz Anna Niemiec z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze. Podczas spotkania omówiono założenia, planowane efekty oraz możliwości ujęcia w programie planowanej do realizacji przez samorządy ścieżki rowerowej. Na spotkaniu poinformowano, że Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego będzie w najbliższym czasie zbierał dane dotyczące planowanych i wybudowanych ścieżek rowerowych, a projekt koncepcji szlaków rowerowych zostanie poddany konsultacjom i uzgodnieniom z zainteresowanymi instytucjami.

ODRA VELO

Celem przygotowywanego projektu „ODRA VELO - ODER VELO”, będzie stworzenie bazy rozwoju sieci szlaków turystyki rowerowej na pograniczu polsko-niemieckim ze wskazaniem ścieżek regionalnych przebiegających w powiatach i gminach oraz powiązanych z projektowanymi i istniejącymi trasami rowerowymi w Niemczech i województwach ościennych dla Lubuskiego wraz z wdrożeniem aplikacji mobilnej, w partnerstwie ze Związkiem Turystycznym Seenland Oder-Spree e. V. z Bad Saarow, Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie. Projekt nie obejmuje dużych działań infrastrukturalnych ani opracowania dokumentacji budowlanych.

Główne elementy projektu:

1. PROMOCJA

Działania związane z promocją projektu oraz efektów jego wdrażania, zakup infokiosków.

2. INWENTARYZACJA

Określenie długości i przebiegu tras rowerowych w województwie lubuskim z wykorzystaniem istniejących i planowanych ścieżek rowerowych, dróg publicznych oraz dróg leśnych.

3. KONCEPCJA

Koncepcja będzie służyć do realizacji przyszłych inwestycji w zakresie rozwoju turystyki rowerowej na terenie województwa lubuskiego i ma skłonić gminy i powiaty do wspólnych projektów w oparciu o opracowaną koncepcję dotyczącą głównych szlaków/tras.

4. APLIKACJA MOBILNA DLA UŻYTKOWNIKÓW TRAS ROWEROWYCH

Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy otrzymają informacje na temat wybranych obiektów, produktów i atrakcji turystycznych województwa lubuskiego oraz możliwości uprawiania turystyki rowerowej w regionie.
Zapisz się do naszego newslettera!