Szczegóły aktualności:

Europa otwarta na obywateli

Marzena Toczek | Wydarzenia | 15-03-2019

Wzmocnienie demokracji europejskiej: udział obywatelski za pośrednictwem władz lokalnych i regionalnych – to temat debaty z udziałem marszałek Elżbieta Anna Polak, w ramach Europejskiego Szczytu Miast i Regionów. Marszałek mówiła o lubuskich sposobach na aktywizację obywateli. - Papież Franciszek powiedział: zejdźcie z kanapy, kupcie sobie buty, bo w życiu trzeba zostawić ślad. I to jest odpowiedź. Musimy zejść z kanapy, spotykać się z ludźmi, słuchać ich i prowadzić dialog – mówiła Elżbieta Anna Polak.

Podczas debaty marszałek Elżbieta Anna Polak przedstawiła, jakie działania podejmują władze Lubuskiego, aby zaangażować obywateli. Przykładem są niedawno ogłoszone konkursy na lubuską gminę europejską, lubuską szkołę oraz europejski lubuski gospodarczy debiut. - Angażujemy obywateli i różnych beneficjentów do rozmów, do dialogu na temat przyszłości w Europie. Ja najbardziej sobie cenię program dla młodych "Młodzi on-life", w ramach którego mamy budżet inicjatyw obywatelskich w wysokości 1 mln zł. Rozdajemy granty po 10 tys. To niewielkie pieniądze, ale służą włączeniu młodzieży. Przesłaniem w tym roku jest wiedza o UE, o praworządności i liczymy na to, że uroczyste obchody 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej, młodzi wypełnią w sposób szczególny, że pokażą nam jak widzą swoją przyszłość w Europie – wyjaśniła. Podkreślała, że sposobem na włączenie i aktywizację obywateli jest wsparcie inicjatyw obywatelskich, które wnoszą do przestrzeni publicznej konkretne projekty. Zdaniem marszałek ważny jest także dialog i otwarcie na społeczne potrzeby. - Nie ma mowy o rozwoju demokracji bez budowania świadomości europejskiej. Jednym z narzędzi są właśnie dialogi europejskie. Dlatego w moim regionie powstały inicjatywy obywatelskie, bo takie było oczekiwanie. Okazało się, że był to strzał w 10, bo tylko w jednym rozdaniu wpłynęło 700 pomysłów. To spowodowało dalszą decentralizację, ponieważ inne środowiska, też chciały mieć inicjatywy obywatelskie i np. w ubiegłym roku utworzyliśmy kolejny budżet inicjatyw obywatelskich skierowany do seniorów i środowisk wiejskich. Mam też konkretne przykłady z mojego regionu, w jaki sposób inicjatywy przełożyć na projekty. Jesteśmy regionem winiarskim, winiarstwo się odradza i winiarze potrzebowali centrum naukowo-badawczego. To artykułowali w dyskusji, i tak zrodził się projekt Lubuskiego Centrum Winiarstwa, które doskonale funkcjonuje. Kolejny przykład to Centrum Produktu Regionalnego. To także inicjatywa oddolna. Tak rozumiem potrzebę dialogu i konsultacji. One muszą mieć przełożenie na budżety i konkretne działania w przyszłości – wyjaśniła E.Polak.

A jaka zdaniem marszałek jest przyszłość Europy? - To Europa, która łączy, która jest silna społecznie, która pielęgnuje swoje dziedzictwo kulturowe, bo to jest nasz niezwykły potencjał i oczywiście  Europa bliżej obywateli, Europa, która potrafi słuchać i potrafi włączyć obywateli, aby poczuli się Europejczykami – podkreślała.  

O konieczności dialogu i słuchania obywateli mówił także Luca Jahier – przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. - Dobrą informacją jest to, że postawiliśmy na dialog, i szerokie konsultacje z obywatelami Unii Europejskiej. To była dobra decyzja Komisji Europejskiej. Dobrze, że spotykamy się w różnych miejscach. Jest też więcej konsultacji on-line. To też ułatwia dialog. Jednak obywatele pytają co się stanie z tym, co wspólnie wypracujemy, ustalimy, z decyzjami, z propozycjami. Musimy być konsekwentni, bo obywatele tego od nas wymagają - realizacji naszych obietnic. Obywatele mogą od nas wymagać i egzekwować. Przykładem tego jest postawa Grety Thunberg - 16-letniej aktywistki klimatycznej, która 20 sierpnia 2018 roku nie poszła do szkoły, inicjując tym samym międzynarodowy protest uczniów i uczennic. Ona chciała wymóc na nas realizację założeń wypracowanych w Paryżu, podczas szczytu – wyjaśnił. Uczestnicy debaty podkreślali także, że aby obywatele byli aktywni na forum europejskim musza rozumieć Unię. Ludzie muszś znać odpowiedź na pytanie, co Europa robi dla mnie, co mam z tego ze mój kraj jest członkiem UE. jestem w Unii. Podkreślali, że osoby sprawujące władzę muszą być bardziej zintegrowani ze społeczeństwem, słuchać go i być wśród mieszkańców.
- Polityka musi być transparentna. Ludzie muszą wiedzieć dlaczego podejmujemy takie decyzje, dlaczego są takie, a nie inne wybory – mówił Heinz Lehman – przewodniczący parlamentu Saksonii.

- Musimy stworzyć miejsce dobre do życia dla obywateli, musimy sprawić, by czuli się dobrze w Europie i wtedy możemy liczyć na partycypację - mówiła Bettina Vollath – przewodnicząca regionalnego zgromadzenia w Sytrii (Austria).

 

Galeria zdjęć

8. Europejski Szczyt Regionów i Miast

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!