Szczegóły aktualności:

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego uhonorowane

Jarosław Rodziewicz | Aktualności | 25-03-2019

23 marca br. w zielonogórskim ratuszu odbył się V Zjazd Delegatów Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Zarządu Oddziału Lubuskiego w Zielonej Górze. Podczas uroczystości wicemarszałek Łukasz Porycki wręczył Kołu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie oraz Romanowi Lesławowi Zawalnemu i Janowi Mielżyńskiemu „Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”. – Gratuluję i życzę satysfakcji z wykonywanej pracy oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym – mówił wicemarszałek.

W imieniu Radnych Województwa Lubuskiego oraz Zarządu Województwa Lubuskiego i swoim własnym pragnę wyrazić słowa uznania za Państwa dokonania na rzecz regionu – mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

 

Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie zostało założone 14 grudnia 2000 roku i obecnie liczy 23 członków z rodzin powstańczych.

Jedną z pierwszych jego inicjatyw było ufundowanie i zamontowanie na starych murach obronnych Sulechowa pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 i powstańcom.

Dzięki inicjatywom Koła, jednej z ulic Sulechowa nadano nazwę im. Powstańców Wielkopolskich, a 27 grudnia 2008 roku z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na cmentarzu komunalnym w Sulechowie nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowego obelisku z tablicą z nazwiskami 30. powstańców wielkopolskich uczestniczących w walkach na Babimojszczyźnie i w Wielkopolsce.

Członkowie koła corocznie brali udział w spotkaniach z uczniami w szkołach w Sulechowie, Kargowej, Babimoście i Kopanicy prezentując historię powstania wielkopolskiego, ze szczególnym uwzględnieniem walk z germanizacją na Ziemi Babimojskiej, Kargowskiej i przebiegiem walk o wyzwolenie tych ziem.

Bogata jest również działalność wydawnicza sulechowskiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Koło jest organizatorem wycieczek historycznych dla młodzieży szkolnej i dorosłych mieszkańców, chcących zapoznać się z tematyką powstańczą, pod nazwą „Podróże historyczne szlakiem Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”.

 

Roman Lesław Zawalny - prezes Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie i członek Prezydium w Zielonej Górze. Współzałożyciel Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego w Sulechowie. Uczestniczył w badaniach archeologicznych pola bitwy pod Kijami z 1759 r. oraz pola potyczki powstańczej pod Nowym Kramskiem z 1919 r. Współorganizator wystaw dotyczących tych znalezisk.

Nauczyciel i założyciel sekcji Olimpiad Specjalnych przy Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Sulechowie. Zawodnicy Romana Lesława Zawalnego zdobywali wiele złotych i srebrnych medali w grze w badmintona na zawodach ogólnopolskich i światowych.

Roman Lesław Zawalny jest współorganizatorem wielu wystaw poświęconych Powstaniu Wielkopolskiemu, organizatorem konkursów literackich i plastycznych poświęconych tematyce powstania. Upowszechniał także wiedzę o powstaniu na spotkaniach z uczniami szkół i żołnierzami sulechowskiej Jednostki Wojskowej.

 

Jan Mielżyński - dr nauk humanistycznych. Były nauczyciel akademicki Uniwersytetu Zielonogórskiego - adiunkt, przygotował wielu studentów do pracy jako doradców zawodowych i do pracy w zakresie pomocy społecznej. W 2001 roku opracował przewodnik dla studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego „Podstawy wiedzy o rynku pracy i zatrudnienia".

W latach 1998 - 2002 jako radny, a następnie przewodniczący Rady Powiatu Zielonogórskiego miał wpływ w tworzeniu warunków do powstania Państwowej Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Sulechowie.

Dr Jan Mielżyński jako członek Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i wnuk powstańca wielkopolskiego aktywnie popularyzuje w społeczności lokalnej tematykę historyczną powstania. Jest autorem kilku wydawnictw biograficznych i monograficznych o historii powstania, głównie na Ziemi Babimojskiej i Kargowskiej, ale także w Wielkopolsce.

Dwukrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Eugeniusza Paukszty - „Małe ojczyzny - pogranicze kultur i regionów".

Bogaty jest również dorobek pisarski dr J. Mielżyńskiego w dziedzinie monografii kół łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego w województwie lubuskim.

Aktualnie pełni funkcję sekretarza Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Sulechowie oraz sekretarza Okręgowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Wędkarskiego w Zielonej Górze. Jest członkiem Komisji Kultury i Etyki Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze.

 

Galeria zdjęć

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego uhonorowane

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!