Szczegóły aktualności:

Wiedza i dialog podstawą dobrosąsiedzkich relacji (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 03-04-2019
Wiedza i dialog podstawą dobrosąsiedzkich relacji (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

Czy przeszłość może łączyć? Czy możliwa jest wspólna kultura pamięci? Na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy obrad Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.  - Potrzebna jest wiedza i dialog, który pomoże nam znaleźć to, co nas łączy. Nie chcemy konkurować pamięcią, ale wspólnie budować przyszłość - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, współprzewodnicząca obrad.

Materiał filmowy

Polacy i Niemcy - dwa narody z trudną wspólną historią. Czy te dwa narody pomimo doświadczeń z przeszłości są w stanie wspólnie budować przyszłość? Czy możliwe jest wypracowanie wspólnej kultury pamięci? Prof. Haans-Jurgen Bomelburg (Instytut Historii, Uniwersytet Giessen) wyjaśnił, że wypracowanie wspólnej kultury pamięci jest trudne ze względu na różne doświadczenia oraz pamięć historyczną społeczeństw. - Możemy wspólnie tworzyć kulturę pamięci, ale potrzebne jest polepszenie wiedzy na temat historii. Celem jest respekt dla różnic, ale celu tego nie osiągniemy, jeżeli będziemy próbowali osiągnąć jedną wspólną kulturę pamięci, bo nasze postrzeganie historii jest różne – wyjaśnił. O kulturze pamięci mówił także prof. Robert Traba (Instytut Studiów Politycznych PAN), który także wskazywał na konieczność partnerskiego podejścia i dialogu. - Nie ma wspólnych pamięci. Co i jak mamy pamiętać wyznaczają tożsamości narodowe. Powinniśmy dążyć  do partnerskiego dialogu różnych kultur pamięci, które łączą doświadczenia z przeszłości. Nikt nie ma wątpliwości, że ukształtowała nas historia, a kultury pamięci mają olbrzymi wpływ na przyszłość. Potrzebna jest widza i dialog – zaznaczył.

Głos w dyskusji zabrała także marszałek Elżbieta Anna Polak. - Jesteśmy pełni świadomości, że ukształtowała nas historia, ale to kultury pamięci kształtują naszą przyszłość. Potrzebna jest więc wiedza i dialog, który pomoże nam znaleźć to, co nas łączy. Nie chcemy konkurować pamięcią, ale wspólnie budować przyszłość. Unia Europejska pokazała, że to się zwyczajnie opłaca – podkreślała.

- Sposób w jaki powinniśmy pamiętać jest bardzo ważny dla obu społeczeństw, ponieważ wszyscy wiemy, że w obu społeczeństwach występują siły, które starają się wykorzystać pamięć historyczną do swoich własnych politycznych celów – dodał dr Stephan Holthoff-Pfortner – Minister Spraw Europejskich Landu Nadrenia Północna Westfalia, współprzewodniczący komisji. 

Zaznaczył także, że duży krokiem w budowaniu wspólnej kultury pamięci było wstąpienie Polski do UE 15 lat temu. Fakt ten doprowadził do jeszcze szybszego rozwoju oraz procesu pojednania między Polską i Niemcami. Dziś jesteśmy partnerami. Wybory europejskie będą dla nas okazją, aby zdecydować w jakim kierunku w przyszłości pójdzie projekt Europa – zaznaczył.

Rozmowa na ten temat, powrót do trudnych tematów z przeszłości wywołał ożywioną dyskusję i spowodował mnóstow wzruszeń. Panel dotyczący kultury pamięci podsumował jego moderator Moderator Markus Mildenberger, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.

- Były to ciekawe i wzruszające projekty. Potwierdziło się po raz kolejny, że powtarzamy błąd myślenia, że możemy tworzyć jednolitą kulturę pamięci. Celem jest jednak tworzenie dyskursu. Każdy ma swoje doświadczenia i trzeba to uznać na drodze do porozumienia. Nie ma jednolitej kultury pamięci. Istnieje polifonia pamięci. Zwrócono uwagę na potrzebę rozmów na ten temat. Te projekty mają bardzo regionalne zakotwiczenie. Podczas panelu usłyszeliśmy bardzo osobiste doświadczenia przedstawicieli różnych regionów. W polsko-niemieckim regionie przygranicznym, szczególnie w woj., lubuskim istnieją projekty, gdzie w których Polacy pielęgnują miejsca historyczne, gdzie tworzy się te połączenia, np. Muzeum Woldenberczyków – podsumował.

Uczestnicy obrad jednym głosem mówili, że w stosunkach poslko-niemieckich najważniejsze jest zrozumienie i dialog. Ważne jest także poszanowanie wspólnych wartości europejskich. -  Zjednoczona Europa to wspólnota prawdziwych wartości, a najważniejszy jest pokój. Nie można jednak utrzymać pokoju bez pamięci, nie ma możliwości utrzymania praworządności bez dialogu. Mamy doświadczenia i powinniśmy z nich czerpać kształtując przyszłość Europy - nie możemy tego zmarnować! Powinniśmy w oparciu o doświadczenia kształtować przyszłość – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.  

O podsumowanie pokusił się także współprzewodniczący Stephan Holthoff-Pfortner. - Ojcowie założyciele przeżyli wojny i dla nich cel był jeden - cel nigdy więcej wojny. I to ogromny sukces Unii Europejskiej. Wolę, żeby dyskutowały ze sobą miliony, niż żeby miliony do siebie strzelały. Uważam, że to dobrze, że nie ma jednej kultury pamięci. Pamięć jest subiektywna. Wizyty w Polsce nauczyły mnie, jak trudna jest ścieżka ofiar i sprawców. Trzeba umiejętnie słuchać i umiejętnie kroczyć tą drogą. Jesteśmy zobowiązani, aby po partnersku się traktować. Musimy się nauczyć słuchania. Dziękuje, że traktujecie nas z taki zaufaniem, mimo trudnej historii - zakończył.

Zaznaczył także, że dużym krokiem w budowaniu wspólnej kultury pamięci było wstąpienie Polski do UE 15 lat temu. Fakt ten doprowadził do jeszcze szybszego rozwoju oraz procesu pojednania między Polską i Niemcami. Dziś jesteśmy partnerami. Wybory europejskie będą dla nas okazją, aby zdecydować w jakim kierunku w przyszłości pójdzie projekt Europa – zaznaczył.

Polsko-Niemiecka Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej, utworzona na mocy postanowień Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec z 17 czerwca 1991 roku, jest instytucjonalną formą współpracy międzyregionalnej, w której województwo lubuskie czynnie uczestniczy. Poszczególne obszary, którymi zajmuje się Komisja zostały przydzielone do odpowiednich komitetów, tj. Komitetu ds. Współpracy Przygranicznej, Komitetu ds. Współpracy Międzyregionalnej oraz Komitetu ds. Planowania Przestrzennego.

Region lubuski szczególnie aktywnie włącza się w prace Komitetu do Spraw Współpracy Międzyregionalnej zajmującego się wspieraniem współpracy województw, miast i gmin, rynkiem pracy, wymianą młodzieży, ochroną środowiska i zabytków. Przewodniczącą Komitetu ze strony polskiej od 2011 roku jest Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, natomiast ze strony niemieckiej od tego roku funkcję współprzewodniczącego pełni dr. Stephan Holthoff-Pförtner- minister spraw europejskich Landu Nadrenia Północna-Westfalia (wcześniej funkcję pełnili: Angelica Schwall-Düren – minister ds. Federalnych, Europy i Mediów Kraju Związkowego Nadrenia Północna Westfalia oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy, Integracji i Spraw Socjalnych Landu Nadrenia Północna – Westfalia Thorsten Klute). Posiedzenia skupiają przedstawicieli 16 województw polskich i reprezentantów regionów niemieckich.

Galeria zdjęć

Unia Europejska łączy od 15 lat

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!