Szczegóły aktualności:

"Bitwa na wina"

Marzena Toczek | Wydarzenia | 08-04-2019

W Centro Riojano w Madrycie odbył się pierwszy w historii pojedynek polskich i hiszpańskich win. Lubuskie wina zostały bardzo wysoko ocenione. Nieprzypadkowo Polskę reprezentowali właśnie lubuscy winiarze, biorący udział w misji gospodarczej do Madrytu i Toledo. - Nasze wino jest doskonałe i zdobywa stoły świata, zdobywa złote medale. Mam nadzieję, że jak spróbujecie, to wrócicie do regionu lubuskiego i przekonacie się, że to jest najpiękniejszy region na świecie - mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Pojedynek to efekt zeszłorocznej misji do Hiszpanii, podczas której marszałek Elżbieta Anna Polak otrzymała zaproszenie od Ambasador RP Marzenny Adamczyk. Do pojedynku na wina stanął najważniejszy winiarski region Hiszpanii – Rioja.

Rioja to duma hiszpańskiego winiarstwa, która dla iberyjskich winomaniaków jest tym, czym F.C. Barcelona i Real Madryt razem wzięte dla fanów futbolu. Winem obsadzone jest tam 65 tys. hektarów, a apelacja podzielona jest na trzy historyczne podregiony: Rioja Alta, Rioja Alavesa i Rioja Baja. Większość winnic leży w granicach administracyjnej prowincji La Rioja (historycznie należącej do Kastylii), ale niewielka ich część leży także w Kraju Basków i Nawarrze. Podstawą win czerwonych jest występujące solo lub w mieszankach tempranillo. Jego najczęstszym dopełnieniem jest garnacha tinta, mazuelo (cariñena) i graciano. Od 2007 roku gamę czerwieni poszerzono o lokalne odmiany: maturana tinta, maturana parda i monastel.

W winach białych przeważa viura, najczęściej uzupełniana przez dwa szczepy: malvasía i garnacha blanca. - Może sobie myślicie, że my – Polacy z regionu lubuskiego i jesteśmy trochę bezczelni, że przyjechaliśmy z naszym winem, tu gdzie na stołach jest wino najlepsze na świecie. A my mamy dla was niespodziankę, bo nasze wino jest doskonałe i zdobywa stoły świata, zdobywa złote medale - mówiła podczas bitwy marszałek Elżbieta Anna Polak.

Województwo Lubuskie reprezentowali:

Winnica „Stara Winna Góra” w Górzykowie

Winnica „Kinga” ze Starej Wsi

Winnica „Miłosz” z miejscowości Łaz

Winnica „Pod Lipą” z Cigacic

Pojedynek win to bardzo powszechna w Hiszpanii forma prezentacji branży winiarskiej, a także potencjału regionów. Po raz pierwszy w takim wydarzeniu wezmą udział polscy winiarze, prezentujący polskie wina. Województwo Lubuskie zaprezentuje także produkty regionalne i tradycyjne, pochwali się przepyszną dziczyzną, i gęsiną . Nie zabraknie lubuskich ryb  oraz przepysznych serów z mleka koziego i owczego. Wiceprezes Hiszpańskiego Stowarzyszenia Enoturystycznego (Associacion Espanola ed Enoturismo) Eduardo Fayos-Sola uważa, że w XXI wieku w siłę będzie rosła turystyka kulturowa. Wielu turystów wypoczywających w kurortach, zwróci się ku niej w poszukiwaniu nowych doświadczeń.

Oferta typu Wine&Food eno- i gastroturystyka przestały być produktami niszowymi. Atrakcje i aktywności związane z winem i jedzeniem są częścią niemal każdego programu z zakresu turystyki doświadczeń. W najbliższej przyszłości podróże winne i kulinarne będą najszybciej rosnącym trendem na światowym rynku. – współcześni turyści chcą przeżywać przygody, szukają niebanalnych wrażeń i autentyczności, a wszystko to mogą im dać podróże winne i gastronomiczne.

 

(Justyna Śmielska-Saniuk)

Galeria zdjęć

Polsko-Hiszpańska "bitwa na wina"

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!