Szczegóły aktualności:

Lubuskie chce współpracować z Galicją

Marzena Toczek | Wydarzenia | 13-04-2019

Jednym z głównym punktów trwającej misji gospodarczej lubuskich przedsiębiorców do Madrytu i Toledo była wizyta na Targach Salon de Gourmets. Są to jedne z najważniejszych targów dedykowanych wysokiej jakości produktom branży żywności i napojów w Hiszpanii. Podczas targów marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z przedstawicielami hiszpańskiego regionu Galicja i zaproponowała podpisanie umowy o współpracy międzyregionalnej.

Galicja to region położony na północy Hiszpanii, skoncentrowany na rolnictwie. Słynie z winiarstwa, które odrodziło się w latach 80-tych, w znacznej mierze dzięki dotacjom z budżetu Unii Europejskiej. To właśnie w Galicji powstają jedne z najlepszych młodych win białych na świecie.

Podczas wizyty na targach marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z przedstawicielami Galicji: szefem serwisu rynkowego Ramonem Damianem Fernandez Conchas oraz zastępcą sekretarza generalnego Robert Carlosem Alonso. Zaproponowała im podpisanie międzyregionalnej umowy o współpracy. - To już nasza druga misja do Hiszpanii. Te relacje są tak dobre, że chcielibyśmy poszukać regionu partnerskiego i jest propozycja żeby zaprzyjaźnić się z państwem. Mamy 15 regionów partnerskich na świecie: we Francji, Niemczech, Czechach, Białorusi, Ukrainie, Mołdawii w Chinach, ale nie mamy Hiszpanii. Są to regiony, w dużej  części winiarskie, z którymi współpracujemy - ponieważ nic tak nie łączy jak wino. Region lubuski jest młody. Konsekwentnie odbudowujemy tradycje winiarskie. Mamy nawet samorządową winnicę, ale również jesteśmy zagłębiem zdrowej żywności – mówiła marszałek.

Misja gospodarcza do Hiszpanii to kolejny tego typu wyjazd. W ubiegłym roku lubuscy przedsiębiorcy podbijali: Londyn, Niemcy (Targi Hannover Messe), Hiszpanię (Murcia i Barcelona) oraz Francję.

Misje organizowane są w ramach projektu „Promocja gospodarcza województwa lubuskiego poprzez organizację i udział w zagranicznych targach i misjach gospodarczych, finansowanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020, w ramach Osi Priorytetowej 1, Działanie 1.4.1 Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP - projekty realizowane poza formułą ZIT.

Do Hiszpanii polecieli przedstawiciele 10 lubuskich firm.

  1. MAGDALENA MERDA - LEADER TEAM. ZAKŁAD PRODUKCJI MEBLI „MEBLE MERDA”
  2. Maxfruit Paweł Maksimowicz
  3. Krojcig Mebel Firma Zdzisław Marek Krojcig
  4. Dom Mody Joanna Raplewicz
  5. SSG PL Szymon Siuda
  6. Winny dworek
  7. Iglotechnik sp z o.o.
  8. Piekarnia Balcewicz Maria Balcewicz
  9. Chornet              
  10. Vigga Witkowska Kamila

Galeria zdjęć

Misja gospodarcza do Madrytu - Targi Salon de Gourmets

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!