Szczegóły aktualności:

Lubuski Piknik Europejski na sportowo (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 12-04-2019

To już 15 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Jak w tym czasie zmieniło się województwo lubuskie i Polska – o tym dyskutowali uczestnicy debaty, która odbyła się podczas Pikniku Europejskiego. - Widać, że kraj jest piękniejszy, i że jesteśmy świadkami cywilizacyjnego skoku. Wejście do Europejskiej Wspólnoty ma kapitalne znaczenie dla nas Polaków. To dało nam prawdziwego kopa – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Materiał filmowy

W debacie udział wzięli także: Tomasz Kucharski – dwukrotny Mistrz Olimpijski w Wioślarstwie, poseł na Sejm RP, Szymon Ziółkowski Mistrz Olimpijski w rzucie młotem, poseł na Sejm RP, Wadim Tyszkiewicz – prezydent Nowej Soli, Andrzej Huszcza – lubuska legenda żużla, Marcin Jabłoński – członek zarządu województwa lubuskiego oraz Andrzej Słodkowski – reżyser.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że Unia Europejska otworzyła Polskę na świat i dała ogromną szansę na rozwój. Zyskało także województwo lubuskie. Co, zdaniem marszałek Elżbiety Anny Polak było największym sukcesem? – To na pewno wielkie zmiany w infrastrukturze. Przykładem jest chociażby droga S3. Jednak mój ulubiony projekt to Szerokopasmowe Lubuskie. Projekt, który w sposób komplementarny i spójny rozwiązał problem cyfryzacji w regionie. Teraz możemy budować ostatnią milę. To szybki internet dla szkół, firm, urzędów. To bardzo ważne, bo nie ma teraz rozwoju  gospodarczego bez dostępu do internetu. Bardzo ważne były także inwestycje w kapitał ludzki. Ważna jest też infrastruktura naukowo-badawcza. Zbudowaliśmy dla uczelni obiekty, parki naukowo-technologiczne, których w ogóle nie mieliśmy. Zbudowaliśmy fundamenty, teraz czas na wzmocnienie potencjału intelektualnego. Ale to również, a może przede wszystkim Europa bez granic. To są fantastyczne zmiany, o których moje pokolenie nawet nie śniło – mówiła.

Marcin Jabłoński, członek zarządu podkreślał, że obywatele najbardziej zauważają konkretne efekty. Takie, które mają bezpośredni wpływ na ich życie. Zaznaczył, że na każdym kroku widać unijne wsparcie.

A czy Unia Europejska miała wpływ na polski sport? Na to pytanie odpowiadali wybitni polscy sportowcy, Mistrzowie Olimpijscy: Tomasz Kucharski i Szymon Ziółkowski. – To przede wszystkim infrastruktura sportowa. To skok jakościowy, który obecnie plasuje nas w czołówce światowej. To dzięki środkom UE. Dzięki tym zmianom mogliśmy pozyskać wielkie imprezy sportowe. Mamy łatwiejszy dostęp do technologii sportowej. Rozwinęła się też turystyka poprzez rozwój bazy. To również nowa myśl szkoleniowa i przepływ zawodników i trenerów. – mówił Kucharski. - Wejście do unii pozwoliło nam na dużo lepsze podróżowanie. Lekkoatleci mają kilkadziesiąt startów w roku i to bardzo ułatwia im sportowy rozwój. Możemy podróżować po całym świecie – dodał Ziółkowski.

Sportowe zmiany widać także w Lubuskiem. Najlepszym przykładem jest Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. - W 2008 roku ośrodek był totalną ruiną. Dzięki zarządowi województwa i dzięki środkom unijnym dziś mamy tak piękny ośrodek. To środki unijne dały mu drugie życie. W WOSiR zainwestowane zostało 70 mln zł. 25 mln zł to środki unijne. To m.in. hala tenisowa, szermiercza, hotel, basen, parkur – wyliczała Anna Sulima – menadżer ośrodka.

Wpływ środków unijnych na sport zauważa także lubuska legenda żużla Andrzej Huszcza­, który podkreślał, że dzięki infrastrukturze ludzie chętniej uprawiają sport. - Widzę duże zaangażowanie ludzi w kulturę fizyczną. Np. na basen przychodzi mnóstwo ludzi,, wiele osób spotykam na nowych ścieżkach rowerowych. To są ludzie w każdym wieku, którzy uprawiają sport. To ważne dla zdrowia. Namawiam wszystkich, żeby korzystali tej infrastruktury, chociażby siłowni na powietrzu – mówił. 

A jak zmieniły się małe ojczyzny: gminy, miasta, miasteczka? Jedną z największych przemian w regionie przeszła Nowa Sól, która, jak podkreśla Prezydent Wadim Tyszkiewicz podniosła się z ruin. - Bez pieniędzy unijnych nie zrobilibyśmy wiele. Mogliśmy uzbroić tereny, gdzie powstały fabryki. Przez 15 lat budowaliśmy potencjał Polski. Ale ważne są także otwarte granice i wolny rynek. To obok pieniędzy unijnych najważniejsze zalety z wejścia do wspólnoty. To jest wielka wartość dodana, która pozwala nam być obywatelami świata. Osiągnęliśmy ogromny sukces – zaznaczył.

Podkreślał jednocześnie, że Polacy bardzo szybko przyzwyczaili się do nowego obrazu kraju i zapominają, jak wiele się zmieniło. O wielkim postępie Polski mówił także reżyser Andrzej Słodkowski. - Świat nam zazdrości, że udało się nam tak wiele osiągnąć – zaznaczył.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podczas debata podkreślała, że najważniejszą unijną wartością jest pokój. Po to powstała zjednoczona Europa, żeby nie powtórzyła się wojna. Wspólnota jest po to, żeby promować tolerancję i dać wszystkim równe szanse. Sukcesem naszej obecności w Unii jest to, że urosły nam skrzydła. Polacy dumnie, bez kompleksów weszli do wspólnoty. My Polacy dajemy Europie kopa. Wnosimy naszą ułańską fantazję, pracowitość, kreatywność i wiarę w zwycięstwo. My to dajemy Europie, bo my potrafimy działać – podkreślała.

Debatę podsumował europoseł Bogusław Liberadzki, który zaznaczył, że największą wartością UE jest wspólnota.

Debata była częścią Pikniku Europejskiego. Jednym z jego punktów było także posadzenie Dębu z okazji 15-lecia obecności Polski we wspólnocie. Uczestnicy Pikniku Europejskiego odśpiewali także Odę do Radości.  

 


Program pikniku

Galeria zdjęć

Lubuski Piknik Europejski na sportowo

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!