Szczegóły aktualności:

Razem zmienimy oblicze transportu

Małgorzata Trzcionkowska | Wydarzenia | 11-04-2019

Czyste powietrze, ograniczenie ruchu samochodowego w centrach miast, optymalizacja transportu i promocja poruszania się na rowerze to kilka z wielu zagadnień poruszanych podczas konferencji promującej Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, która odbyła się w czwartek (11 kwietnia) w sali prasowej urzędu marszałkowskiego.

W konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury wzięli udział przedstawiciele lubuskich miast i gmin, a także organizacji samorządowych. Gości powitał Sławomir Kotylak, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji. Spotkanie poprowadziła Maria Perkuszewska, koordynatorka akcji Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju, która zachęcała do włączenia się w działania.

W tym roku odbywa się już 18. edycja ETZT, która co roku trwa od 16 do 22 września. Ostatnim działaniem, zwykle 22 września jest Dzień bez Samochodu. Organizatorem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Infrastruktury z udziałem Ministerstwem Środowiska przy zaangażowaniu chętnych urzędów marszałkowskich. Informacje na temat zgłoszenia się do ETZT można znaleźć polskiej stronie: www.etz.pl

Zgłoszone działania mogą być najróżniejsze: to na przykład organizowanie festynów edukacyjnych i innych przedsięwzięć trwających od 16 do 22 września. Można też pochwalić się działaniami trwałymi, jak na przykład zbudowanymi ścieżkami rowerowymi, czy też usprawnieniem transportu miejskiego lub budową parkingów, na których można zostawić auto i dalej jechać transportem publicznym.

Formularz należy wypełnić w języku angielskim i opowiedzieć o swojej akcji promocyjnej w mieście, szkole, organizacji lub firmie. Akcja stanie się częścią większej kampanii i będzie widoczna na stronie European Mobility Week. Można będzie też używać pieczęci kampanii i powiązanych materiałów promocyjnych.

Wśród uczestników konferencji były osoby, które już włączyły się do ETZT i organizowały różne przedsięwzięcia na przykład w Gorzowie Wlkp., czy też w Zielonej Górze. Były też osoby, które dopiero chcą się włączyć w europejskie działania, jak Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina, który zastanawia się nad możliwością ograniczenia ruchu w centrum miasta, czy też Michał Lechowicz, sołtys Zaboru, który myśli o organizacji imprezy w ETZT.

Galeria zdjęć

Konferencja w sprawie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!