Szczegóły aktualności:

Lubuskie podbiło Hiszpanię (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 17-04-2019

W dniach 7-11 kwietnia br. lubuscy przedsiębiorcy i winiarze przebywali na misji gospodarczej w Madrycie i Toledo. Jednym w głównych punktów była polsko-hiszpańska „bitwa win”. – Była to pierwsza taka prezentacja win polskich w Hiszpanii. Jestem niesamowicie duma z naszych  mieszkańców. Przygotowaliśmy tę prezentację na najwyższym światowym poziomie. Myślę, że nasza wizyta zaowocuje wieloletnią współpracą – podkreśla marszałek Elżbieta Anna Polak, która przewodniczyła delegacji.

Materiał filmowy

Bitwa to efekt zeszłorocznej misji do Hiszpanii, podczas której marszałek Elżbieta Anna Polak otrzymała zaproszenie od Ambasador Marzenny Adamczyk. Do pojedynku na wina stanął najważniejszy winiarski region Hiszpanii Rioja. Lubuskie wina oceniane były przez ekspertów i uzyskały bardzo dobrą opinię. - Przygotowaliśmy prezentację na najwyższym światowym poziomie. Dziękuję winiarzom, którzy reprezentowali Polskę. Było to przygotowane z kunsztem, smakiem.  Cała ekipa na medal. Jestem przekonana, że ten efekt promocyjny jest, zwłaszcza ze hiszpańscy winiarze przyjadą do nas. Zapowiada się także dobra współpraca z regionem Galicja. Myślę, że ta nasza wizyta zaowocuje wieloletnią współpracą. To, co się kiedyś zaczęło – czyli odradzanie tradycji winiarskich - spełnia się na naszych oczach. Warto więc marzyć – podsumowała marszałek Elżbieta Anna Polak.
Jak podkreślali lubuscy winiarze biorący udział w pojedynku, to wydarzenie było kamieniem milowym w historii lubuskiego winiarstwa i otworzyło je na świat. – Pani marszałek, dziękuję, że zabrała nas Pani ze sobą. To był dla nas ogromny sukces. Hiszpanie przyznali, że tak młode winiarstwo może śmiało konkurować z hiszpańskim – mówiła Kinga Koziarska (Winnica Kinga) -  Nikt z nas nie spodziewał się tak ciepłych, profesjonalnych słów. Byliśmy oceniani przez grono profesjonalnych somelierów w stolicy wina jakim jest centrum Rioja. Mieliśmy spotkanie z izbą turystyczną i okazało się, że Polska pojawia się na mapie krajów enoturystycznych. Mam nadzieje ze turyści będą do nas przyjeżdżali – dodała Małgorzata Krojcig (Winnica Stara Winna Góra). O szansach lubuskiej enoturystyki mówił także Krzysztof Fedorowicz (Winnica Miłosz). - Enoturysta to osoba ciekawa nowych wrażeń, szukająca nowych win ze świata, charakterystycznych dla danego klimatu. Pokazaliśmy zupełnie inne wina niż te, które powstają w Hiszpanii. Hiszpanie nie zrobią tak ciekawych win jak my, nie zrobią tak dobrego rieslinga, bo nie pozwala im na to klimat. To są różne historie jeżeli chodzi o wino, które się uzupełniają. Była to naprawdę inspirująca podróż, która pozwoliła wyjść naszym winom w świat – podkreślał.

Gospodarcze oblicze misji

Winiarstwo to jednak nie jedyny aspekt misji. Było ich kilka. Marszałek Elżbieta Anna Polak odwiedziła m.in. madrycki szpital La Paz. - Udało nam się nawiązać współpracę z lecznicą. Szpital jest gotowy do współpracy w zakresie staży i praktyk i mam nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana. Chodzi o to, żeby jak najlepiej kreować politykę zdrowotną. Jest to bardzo realne, bo Erasmus został potrojony, więc potrzebujemy nowych kierunków – wyjaśnia E.Polak.

Delegacja wizytowała także Uniwersytet Politechniczny, który kształci m.in. na kierunkach lotniczym i kosmicznym. Idealnie wpisują się więc w wizję rozwoju regionu, który stawia na nowoczesne technologie. - Szukamy partnerów, którzy mają doświadczenie w tej branży. Tam funkcjonuje kilka specjalizacji dotyczących tej branży. My teraz na ten temat rozmawiamy i tworzy struktury. Od października chcemy przywrócić lotnictwo na uniwersytet. Prowadzimy rozmowy z prezydentem i jest akceptacja. Tworzymy też liceum uniwersyteckie z kierunkami lotnictwo i medycyna – wyjaśniła marszałek. Podczas misji lubuscy przedsiębiorcy mieli okazją zaprezentowania swojej oferty oraz zapoznania się hiszpańską ofertą handlową. Wzięli m.in. udział w seminarium biznesowym w siedzibie Hiszpańskiej Konfederacji Organizacji Przedsiębiorców, która zrzesza ponad 200 instytucji tego typu. - Mieliśmy możliwość dotarcia do pełnego rynku hiszpańskiego. I tu wielki ukłon w stronę pani ambasador Marzenny Adamczyk. Bez jej wsparcia ta misja nie miałaby takiego kształtu – podkreślała Joanna Malon, dyrektor departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki UMWL. - Niezwykle ciekawe spotkanie odbyliśmy w Centrum Rozwoju Technologii Przemysłowych. To instytucja, która zajmuje się wsparciem wszystkich firm, które pracują w zakresie wysokich technologii. To centrum wspiera ich w pozyskiwaniu kontaktów i w rozwoju, ale też przygotowuje wspólnie z nimi kontrakty i różnego rodzaju przedsięwzięcia. I to jest partner otwarty na współpracę z naszym Centrum Badań Kosmicznych. Potrzebują europejskich partnerów do dużych projektów, więc to dla nas doskonała szansa – dodała.  Odbyły się także spotkania dot. już konkretnej wymiany handlowej. - Interesują ich wszyscy, którzy mogą im pomoc w rozwoju branży hotelarskiej, czyli także branża meblowa, żywnościowa. Chcieliby eksportować do nas także swoje wyroby, np. cytrusy. My stawiamy pierwsze kroki jeżeli chodzi o branżę hotelarską i  możemy z tego doświadczenia skorzystać. Takich możliwości jest bardzo dużo. Wielkim zainteresowaniem cieszą się wspólne przedsięwzięcia turystyczne. Myślę, że taka wymiana jest możliwa. Jest bardzo wiele obszarów współpracy – podkreślała dyrektor Malon. 

Misje organizowane są w ramach projektu „Promocja gospodarcza województwa lubuskiego poprzez organizację i udział w zagranicznych targach i misjach gospodarczych, finansowanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020, w ramach Osi Priorytetowej 1, Działanie 1.4.1 Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP - projekty realizowane poza formułą ZIT.

Do Hiszpanii polecieli przedstawiciele 10 lubuskich firm.

  1. MAGDALENA MERDA - LEADER TEAM. ZAKŁAD PRODUKCJI MEBLI „MEBLE MERDA”
  2. Maxfruit Paweł Maksimowicz
  3. Krojcig Mebel Firma Zdzisław Marek Krojcig
  4. Dom Mody Joanna Raplewicz
  5. SSG PL Szymon Siuda
  6. Winny dworek
  7. Iglotechnik sp z o.o.
  8. Piekarnia Balcewicz Maria Balcewicz
  9. Chornet              
  10. Vigga Witkowska Kamila

Galeria zdjęć

Podsumowanie misji gospodarczej do Hiszpanii

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!