Szczegóły aktualności:

Samorządowe wsparcie dla tomografu

Marzena Toczek | Zdrowie | 17-04-2019

Samorząd województwa dokłada cegiełkę do zbiórki środków na zakup tomografu dla szpitala w Nowej Soli. Radni Województwa zdecydowali o przekazaniu na ten cel 100 tys. zł. - Sejmik województwa lubuskiego jest solidarny ze szpitalem w Nowej Soli nie po raz pierwszy i nie po raz ostatni  - mówi marszałek Elżbieta Anna Polak. Zbiórkę na tomograf zainicjował prezydent Wadim Tyszkiewicz oraz władze szpitala. Do tej pory udało się zebrać 1 mln zł.

- Cieszymy się z inicjatywy zbierania na tomograf, bo nie byłoby nas dzisiaj stać na taki zakup, przy tym typie finansowania, przy tak dużym parciu na jednostki ochrony zdrowia. Cieszę się, że dostrzeżono nasze potrzeby. Cieszę się, że sejmik podjął uchwałę w sprawie dotacji dla zakupu – mówiła dyrektor lecznicy Bożena Osińska.

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że samorząd jest po prostu solidarny z najlepszym szpitalem w województwie. - Te 100 tys. zł to jest mała kwota w stosunku do potrzeb. Ale to pokazuje solidarność i dlatego podjęliśmy taką uchwałę. Pomimo tego, że samorząd województwa ma 16 jednostek ochrony zdrowia, 6 dużych szpitali, czujemy odpowiedzialność za szpital w nowej Soli, który ma też oddziały kliniczne i współpracuje z uniwersytetem – wyjaśniła.
Radny Grzegorz Potęga przypomniał, że wyrazem solidarności jest też to, że była to decyzja jednogłośna – wszystkich radnych.  Za wsparcie inicjatywy dziękował Prezydent Wadim Tyszkiewicz. - To jest najlepszy szpital w Lubuskiem i jeden z lepszych w Polsce. Odgrywa bardzo ważną rolę i jest dla nas bardzo ważny. Kiedy tomograf się zepsuł, spotkaliśmy się z panią dyrektor z radą ordynatorów i przystąpiliśmy do pracy. Udało nam się zaangażować w akcję bardzo wiele osób. Oprócz pieniędzy liczy się - jak powiedziała pani marszałek - solidarność i odpowiedzialność za szpital, który służy nam wszystkim – zaznaczył. 

Podziękował pani marszałek, za pomysł stworzenia małych ZIT-ów i dostrzeżenie mniejszych ośrodków w rozwoju województwa.

Samorząd województwa wspiera od lat szpital w Nowej Soli. W ramach środków Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013 szpital otrzymał łącznie dofinansowanie w wysokości 6 mln zł. Z tych środków przeprowadzono termomodernizację lecznicy oraz sieci ciepłowniczych, a także modernizację Zakładu Radioterapii (poprzez zakup nowoczesnych aparatów rentgenowskich). W ramach obecnego programu RPO L-2020 szpital otrzymał wsparcie w wysokości blisko 18 mln zł. Środki te zainwestował w rozwój technologii komunikacyjno-informacyjnych o obszarze e-zdrowia oraz modernizację bloku operacyjnego.

Galeria zdjęć

Samorządowe wsparcie dla tomografu

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!