Szczegóły aktualności:

O kwestiach ważnych dla lubuskich gmin

Marzena Toczek | Wydarzenia | 24-04-2019
O kwestiach ważnych dla lubuskich gmin fot. Krzysztof Kubasiewicz

24 kwietnia marszałek Elżbieta Anna Polak, wicemarszałkowie Stanisław Tomczyszyn i Łukasz Porycki oraz członek zarządu Tadeusz Jędrzejczak spotkali się z przedstawicielami Zrzeszenia Gmin Lubuskich, któremu przewodniczy burmistrz Krosna Odrz. Marek Cebula. Celem spotkania było omówienie zagadnień poruszonych podczas ostatniego konwentu. Wśród tematów znalazły się m.in.: możliwości pozyskiwania środków na rewitalizację, termomodernizację oraz odnawialne źródła energii.

Samorządowcy pytali także o przyszłość inwestycji dot. powstania kompleksu energetycznego Gubin-Brody. - Czekamy na termin rozpoczęcia inwestycji albo informację o rezygnacji z jej realizacji – mówił Wójt Gminy Brody Ryszard Kowalczuk. Marszałek podkreślała, że decyzja w tej sprawie powinna zostać podjęta na szczeblu centralnym.

Samorządowcy pytali także o dodatkowe środki na projekty rewitalizacyjne. - Prowadzimy na szczeblu krajowym rozmowy dot. wykorzystania środków ulokowanych w funduszach pożyczkowych. Jest też szansa na powstanie rządowego programu rewitalizacji – mówiła marszałek. Samorządowcy tradycyjnie pytali o środki na modernizację dróg. - Jest program budowy i modernizacji, są listy podstawowa i rezerwowa i są daty realizacji. Według tego programu działamy. Działamy w sposób przewidywalny – wyjaśniła E. Polak.

Tematem były także środki na projekty z zakresu energii odnawialnej. - Będziemy finansować wymianę pieców, termomodernizacje – negocjujemy z Komisją Europejską taką możliwość dla odbiorców indywidualnych. W nowej perspektywie też jest taki priorytet region bardziej przyjazny środowisku, tam też będą środki – podkreślała marszałek.

Rozmowa dotyczyła także ścieżek rowerowych. Marszałek poinformowała, że tworzona jest aplikacja, która je wszystkie usystematyzuje i będzie przydatna turystom.

Galeria zdjęć

O kwestiach ważnych dla lubuskich gmin

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!