Szczegóły aktualności:

Najlepszy sprzęt dla najlepszych ratowników (wideo)

Marzena Toczek | Wydarzenia | 26-04-2019

Nowy, świetnie wyposażony ambulans od dziś będzie służył mieszkańcom Zielonej Góry i okolic. - Mamy najlepszych w Polsce ratowników i chcemy mieć najlepszy sprzęt, świetnie przygotowany do ratowania zdrowia i  życia mieszkańców naszego regionu - mówiła oddając ambulans w użytkowanie marszałek Elżbieta Anna Polak. Zakup pojazdu o wartości 654 tys. zł w dużej mierze sfinansowany został ze środków samorządu województwa, który przeznaczył na ten cel 500 tys. zł.

Materiał filmowy

Od dziś w gotowości, aby ratować życie i zdrowie Lubuszan!  Nowoczesny ambulans warty 645 tys. zł rozpoczął właśnie pracę w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Zielonej Górze. - Bardzo nam zależy na infrastrukturze naszych jednostek ochrony zdrowia, na ich wyposażeniu. Budujemy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, oddajemy w maju do użytku Radioterapię w Gorzowie. Pamiętamy też o naszych małych jednostkach, bardzo ważnych w systemie poprawy zdrowia Lubuszan. Pogotowie ma kluczowe znaczenie. Najważniejsza jest przecież złota minuta, dowiezienie pacjentów szybko, bezpiecznie. Nierzadko potrzebna jest reanimacja w karetce i tylko taki nowoczesny sprzęt daje możliwości ratowania życia ludzkiego. Bardzo ważni są także ludzie – ratownicy medyczni, wyszkoleni, przygotowani, świetni ratownicy medyczni. I takich mamy – mówiła marszałek przekazując pojazd Stacji.
Za wsparcie dziękował dyrektor jednostki, Mistrz Polski w Ratownictwie Medycznym Marcin Mańkowski. – Dziękuję za pomoc, współpracę, a także za to, że przyczynia się Pani do tego, żeby nasze ratownictwo medyczne było na jak najwyższym poziomie – zaznaczył. - Jesteśmy dumni z tego, że w Zielonej Górze są najnowocześniejsze ambulanse w województwie. To jest ogromny postęp. Mamy teraz świetnie wyposażone ambulanse, to jest krajowa czołówka, a w środku - świetny sprzęt do ratowania życia, który będzie służył mieszkańcom Zielonej Góry i okolic – dodał lekarz pogotowia Robert Górski.

Zakupiony ambulans to najnowszy model - rok produkcji 2019. Wyposażony w najwyższej jakości sprzęt potrzebny do ratowania zdrowia i życia ludzkiego zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Ambulans – Mercedes-Benz, moc silnika 190 KM, pojemność 3,0, automatyczna skrzynia biegów z możliwością manualnej redukcji biegów, moduł GPS do systemu SWD PRM, radiotelefon (w przedziale medycznym głośnik do radiotelefonu)

Wyposażenie:

 • Nosze Stryker – z możliwością ustawienia pozycji przeciwstrząsowej i pozycji zmniejszającej napięcie mięśni brzucha, wysuwane uchwyty do przenoszenia, możliwością ustawienia noszy na transporterze przodem lub tyłem do kierunku jazdy, z bezpiecznym błyskawicznym łączeniem z transporterem. Nosze wyposażone są w konturowy materac i komplet pasów szelkowych oraz pasy do mocowania nóg. Udźwig 227 kg
 • Defibrylator LifePak 15 – kompatybilny ze sprzętem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego! Przeznaczony jest dla służb specjalizujących się w zaawansowanych zabiegach resuscytacyjnych (ALS), które wymagają najbardziej innowacyjnego klinicznie i skutecznie działającego urządzenia klasy LIFEPAK TOUGHTM. 15-ka łączy zaawansowane technologie kliniczne i bogaty wybór funkcji—na przykład opcję zwiększania energii (do 360 dżuli), zaawansowane parametry monitorowania oraz platformę z pełną opcją rozbudowy
 • Respirator Medumat Standard 2 Basic - to respirator nowej generacji. Zwykłe respiratory zapewniają niezawodną jakość wentylacji ciągłej. MEDUMAT Standard2 może znacznie więcej. Specjalne tryby spełniają najnowsze wymagania w medycynie ratunkowe
  • LUCAS3 – trzeci członek zespołu karetki – urządzenie do kompresji klatki piersiowej, nie męczy się J służy zapewnieniu lepszych efektów reanimacji w przypadku zatrzymania krążenia oraz ułatwieniu pracy służb ratowniczych. Urządzenie wykonuje co najmniej 100 ucisków na minutę o głębokości 5 cm; a możliwość szybkiego jego zastosowania minimalizuje przerwy w procesie resuscytacji. LUCAS to lekkie, umieszczone w plecaku urządzenie, które można szybko użyć, przerywając procedurę ucisków ręcznych jedynie na okres krótszy niż 20 sekund. Jest ono proste w obsłudze, bez względu na to, czy pacjent znajduje się na ziemi, na łóżku czy na noszach w ambulansie.
  • Krzesło płozowe Stryker – wyposażone w system płozowy transportu pacjenta po schodach. Udźwig 227 kg
  • Urządzenie do bezkontaktowej iluminacji naczyniowej – umożliwia zlokalizowanie żył naczyniowych
  • Ssak Accuvac PRO z pojemnikiem wielorazowego użytku
  • Wkłucie doszpikowe
  • Termobox do ogrzewania płynów infuzyjnych
  • Lodówka sprężarkowa na leki

Galeria zdjęć

Najlepszy sprzęt dla najlepszych ratowników

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!