Szczegóły aktualności:

Centrum Badań Kosmicznych na starcie

Michał Iwanowski | Wydarzenia | 26-04-2019

Funkcjonowanie oddziału Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz planowany przetarg na budowę Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze/Nowym Kisielinie - to tematy spotkania marszałek Elżbiety Anny Polak z przewodniczącym Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk prof. Zbigniewem Kłosem. - W oddziale CBK już pracują naukowcy, są perspektywy na realizację transgranicznych projektów - mówi marszałek.

W spotkaniu uczestniczyli ponadto dyrektor generalny firmy Hertz System Rafał Trzaskowski, były poseł i szef sejmowej komisji ds. przestrzeni kosmicznej Bogusław Wontor oraz dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Maciej Nowicki. Podczas spotkania zostały przedstawione perspektywy realizacji przez zielonogórski oddział CBK projektu w ramach polsko-niemieckiego programu Interreg. - Chcemy rozpocząć już działalność projektową, budować programy badawcze we współpracy z Niemcami, bo mamy już wypracowane kontakty jako Centrum Badań Kosmicznych – mówi prof. Kłos.
Przypomnijmy, że oddział Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczął działalność w marcu br. w Zielonej Górze/Nowym Kisielinie. Jego założenie jest takie, by na miejscu wykształcić kadrę naukową, na której będzie się opierać działalność laboratoriów badawczych Parku Technologii Kosmicznych. Planuje się tam utworzenie Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Satelitarnych.
Właśnie stan przygotowań do budowy Parku Technologii Kosmicznych był drugim tematem spotkania. W najbliższym czasie ma być ogłoszony przetarg w systemie zaprojektuj-wybuduj, którego efektem będzie wyłonienie wykonawcy zarówno projektu jak i budowy PTK. Obiekty Parku muszą spełniać specjalistyczne wymogi użytkowe i funkcjonalne.
Dodajmy, że 31 grudnia 2018 r. marszałek Elżbieta Anna Polak i członek zarządu Marcin Jabłoński podpisali umowę na dofinansowanie tego projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Partnerami samorządu województwa w tym projekcie są Uniwersytet Zielonogórski, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz firma Hertz Systems. Wartość projektu to 60,7 mln zł, z czego kwota dofinansowania to 42 mln zł.

Został także ustalony termin spotkania marszałek Polak z prezesem Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzym Duszyńskim. Spotkanie odbędzie się 22 maja w Zielonej Górze.

Zapisz się do naszego newslettera!