Szczegóły aktualności:

Lubuska Podróż w Kosmos (wideo)

Małgorzata Tramś-Zielińska | Wydarzenia | 17-05-2019

W ramach Światowego Dnia Kosmosu nasz region po raz pierwszy wyruszył w podróż do przestworzy. Dowódcami wyprawy byli: marszałek Elżbieta Anna Polak oraz generał Mirosław Hermaszewski - Pierwszy Polak w Kosmosie. – Warto sięgać gwiazd, marzenia się spełniają, ale trzeba w nie wierzyć – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Generał również miał przesłanie do młodych Lubuszan. - Gdy się od siebie wymaga, można być wyżej niż marzenia - podkreślał.

Materiał filmowy

- Jestem przekonana, że jesteśmy pierwszymi mieszkańcami regionu lubuskiego, naszej zielonej krainy w dorzeczu Odry, którzy wyruszą w tak niesamowitą podróż. To zaszczyt, ponieważ poprowadzi nas generał Mirosław Hermaszewski – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

Generał szczegółowo i bardzo ciekawie opowiadał o misji. Swoje rozważania rozpoczął jednak od informacji na temat słońca, księżyca, gwiazd, układu słonecznego, pierwszych lotów w kosmos i pierwszych kosmonautów. Przybliżył sylwetki ważnych osób oraz wydarzeń, które miały wpływ na późniejsze misje. Wspominał, że ludzie zawsze marzyli o locie na księżyc, ale na początku były to fantazje, nie było wiedzy. Generał podzielił się swoimi przeżyciami z pierwszego lotu szybowcem. – To było coś niesamowitego. Myślałem, że to sen, że to niemożliwe. Byłem z tego bardzo dumny, ale kiedy wylądowałem i okazało się, że w kosmos poleciał pierwszy człowiek, pojawiła się u mnie myśl, żeby zobaczyć kiedyś w życiu kosmonautę. Ta myśl cały czas była ze mną – mówił.

W przystępny i obrazowy sposób opowiedział o przygotowaniach do swojej podróży oraz relacji z misji.  Dodał, że cieszy się, że brał udział w tej przygodzie, tak ważnej dla ludzkości.    

Generał podkreślał, że wszystko, co stworzyła przyroda jest w permanentnym ruchu. – Kosmos jest niezmierzony. Ludzie już od wieków marzyli, aby poznać jego tajemnice, od dawna obserwowali niebo. Świat jest ogromny, spójrzcie w gwiazdy! Pielęgnujcie swoje marzenia, nie wstydźcie się ich i rozwijajcie fantazję. Wierzę, że wam w życiu będzie lepiej. Uśmiechajcie się i bądźcie szczęśliwi – mówił na koniec gen. Mirosław Hermaszewski.   

„Kosmiczna przygoda dla małych i dużych” spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy na koniec chętnie zadawali pytania m.in. dotyczące stanu nieważkości, czasu podróży w kosmos i powrotu do normalnego życia.

5,4,3,2,1 start … misja rozpoczęta

Marszałek oraz generał poprowadzili drużyny programistów przez właz do pojazdu kosmicznego, którym wyruszyli na misję, podczas której zgłębiali tajemnice wszechświata.

W kosmicznej misji wzięli udział laureaci konkursów programistycznych organizowanych przez Biuro Projektów Własnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego pn. „Zaprogramuj Robota”, „Robot w Kosmosie” z województwa lubuskiego. Uczniowie wzięli udział w trzech misjach: misja I - przejście Quizu Kosmos, misja II – podróż – zbudowanie modelu „Rover Bot”, misja III – pojedynek.

W trakcie warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na 6 drużyn, tj. Merkury, Wenus, Mars, Uran, Jowisz, Saturn. Pierwszą misją było sprawdzenie wiedzy na temat wszechświata. Misja druga to  przygotowanie się do kosmicznej wyprawy, czyli zbudowanie rakiety. Kolejny etap warsztatów przewidywał zaprogramowanie zbudowanego obiektu oraz podróż na inną planetę. Zawodnicy podzieleni na grupy stanęli do rywalizacji „wyścigu na asteroidę”, wykorzystując przy tym umiejętności z zakresu programowania. Uczestnicy korzystali z wcześniej opracowanej mapy galaktyk, kodując i układając na macie elementy a następnie ćwiczyli ruchy konstrukcji (wcześniej przez siebie wykonanych i zaprogramowanych). Jedną z finałowych aktywności był przejazd konstrukcji po macie na czas (w formie wspólnej rywalizacji). Wykorzystane zostały do tego tablety z aplikacjami do nauki programowania. Zakończeniem całego wydarzenia była misja trzecia – były to zawody „walki sumo” zbudowanych konstrukcji, pomiędzy uczestnikami warsztatów.

Podczas zajęć młodzież miała możliwość nabyć umiejętności praktyczne z dziedziny podstaw programowania. Poszczególne drużyny wykonywały zadania ćwiczące logiczne myślenie i wprowadzające do nauki programowania.

Cała wyprawa odbyła się w środowisku Lego Mindstorms EV3.

 

Zapraszamy na stronę www.technologiczne.lubuskie.pl

Galeria zdjęć

Lubuska Podróż w Kosmos

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!