Szczegóły aktualności:

Europa na polsko-niemieckiej granicy (wideo)

Michał Iwanowski | Wydarzenia | 09-05-2019
Europa na polsko-niemieckiej granicy (wideo) fot. Krzysztof Kubasiewicz

- Patrzymy z nadzieją w przyszłość, bo Europa łączy. Lubuszanie wiedzą, że największą dla nas wartością jest Europa bez granic, swobodny przepływ kapitału, ludzi, kultury, myśli naukowej – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak podczas konferencji prasowej z okazji obchodów Dnia Europy w Słubicach i kolejnego Pikniku Europejskiego w ramach kampanii #LubuskieChallenge. W słubickim Collegium Polonicum odbyła się także symulacja posiedzenia Parlamentu Europejskiego z udziałem ucznów z Polski i Niemiec.

Materiał filmowy

W konferencji prasowej uczestniczyli także sekretarz stanu Kraju Związkowego Brandenburgia Thomas Kralinski, członek zarządu województwa Marcin Jabłoński, gospodarze miast przygranicznych: burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, nadburmistrz Frankfurtu n. Odrą Rene Wilke, a także starosta słubicki Leszek Bajon i ambasadorka woj. lubuskiego Ewa Minge.

- Cieszymy się, że razem w przyjaźni z naszymi przyjaciółmi po stronie niemieckiej możemy realizować wspaniałe projekty. To wspólne szkoły, uczelnie, przedszkola. To nie tylko infrastruktura, ale także mosty mentalne. Zmienia się świadomość Polaków, którzy czują się Europejczykami, bo Europa to równe szanse – powiedziała marszałek.

- Dzisiaj możemy pokazać to, czym jest Europa. W Collegium Polonicum młodzi ludzie symulują obrady Parlamentu Europejskiego. Właśnie o to chodzi w Europie, aby ludzie spotykali się, wspólnie pracowali, uczyli się. Słubice i Frankfurt pokazują jak może wyglądać Europa.  – stwierdził Thomas Kralinski, który nawiązał także do zbliżających się wyborów do Europarlamentu (odbywają się one we wszystkich krajach członkowskich UE w dniach 23-26 maja, a w Polsce w niedzielę 26 maja): - Stoimy tutaj wszyscy razem, aby zachęcić do aktywności i do udziału w tych wyborach, po to, by wzmocnić instytucje europejskie – podkreślił.

Burmistrz Olejniczak i nadburmistrz Wilke zwrócili uwagę na znakomite relacje obu miast – Słubic i Frankfurtu nad Odrą, które mogą być nie tylko symbolem współpracy polsko-niemieckiej, ale także całej idei integracji europejskiej. O swoich doświadczeniach z integracją europejską i współpracą transgraniczną opowiedzieli także Ewa Minge oraz starosta Leszek Bajon.

- Myślimy śmiało o przyszłości i do tego wszystko potrzebne jest zrozumienie i poparcie obywateli. Tu na polsko-niemieckim pograniczu można by się zastanowić w jakim języku mówić do obywateli. Ale najlepszym językiem jest język korzyści. To taki język, który pokazuje dobre praktyki, nasze doświadczenia i to, co przyniosła Unia Europejska obywatelom Polski i Niemiec. Tych korzyści jest bardzo wiele, a szczególnie dużo ich widać właśnie tutaj, we Frankfurcie i Słubicach i w całym województwie lubuskim. Wierzę, że mieszkańcy polsko-niemieckiego pogranicza wezmą udział w wyborach i poprą ideę Unii Europejskiej, a my dalej będziemy mogli posługiwać się językiem korzyści – powiedział członek zarządu woj. lubuskiego Marcin Jabłoński.

W symulacji obrad Parlamentu Europejskiego w słubickim Collegium Polonicum wzięło udział 70 uczniów gimnazjów, szkół średnich i zawodowych z całego województwa lubuskiego i Brandenburgii. Podczas obrad uczniowie podzieli się na frakcje, komisje, a wcześniej wzięli udział w warsztatach na temat struktur instytucjonalnych Unii Europejskiej. Było także wspólne czytanie projektu sprawozdania, wspólne opracowanie wniosków, formułowanie i tłumaczenie wniosków poprawek. Każda poprawka była omawiana, dyskutowana i głosowana, a nastepnie przewodniczący frakcji wygłaszał mowę końcową.Galeria zdjęć

Europa na polsko-niemieckiej granicy

Zdjęcia Krzysztof Kubasiewicz

Kliknij w miniaturkę, aby zobaczyć większe zdjęcie. Aby zamknąć kliknij krzyżyk..

 

Zapisz się do naszego newslettera!